Mayer & Cie. spor ve termal örme iç giyimde konforu artırıyor

Mayer & Cie. yuvarlak örgü makineleri ile farklı kumaşlardan, yüksek teknolojili spor ve termal iç giyim ürünleri üretiliyor.

Yuvarlak örgü makineleri üreticisi Mayer & Cie. geride kalan kış olimpiyatları vesilesiyle, hem sporcular, hem antrenörler hem de seyirciler için sıcak tutan fonksiyonel iç çamaşırlarının olmaza olmazlardan oluğunu hatırlatıyor. Bu ürünler ise çoğunlukla yuvarlak örgü makinelerinde örülüyor. Mayer & Cie. makinelerinde üretilen yüksek teknolojili spor ve termal iç çamaşırları kullanıcıları sıcak tutarak aynı zamanda onlara konfor sağlıyor. Mayer & Cie’nin desen bölümü başkanı Jürgen Müller, “Olimpiyatların gerçekleştiği yerlerde bildirilen buz gibi sıcaklıklar göz önüne alındığında, termal iç çamaşırı bana belirgin bir seçim gibi görünüyor” diyor.

Mayer & Cie. ile ekstra sıcak tutan termal iç çamaşırları

Süprem, peluş ve ince ribana kumaşlardan elde edilen ve ekstra sıcak tutan termal iç çamaşırlarının tümü sıcaklık ve rahatlığı bir arada sunuyor. 150/1 ile 167/1 dtex arasında mikro elyaf gibi daha kalın ipliklerden yapılmış, tamamı E28 kalınlığında, bütünüyle elastomer kaplı olan süprem kumaşın iç kısmı, polar bir etki için tüylü bir yapıda bulunuyor. Jürgen Müller, bu amaç için MV 4 3.2. II ve S4-3.2 yuvarlak örgü makinelerini öneriyor. Ayrıca termal iç çamaşırı üretimine uygun Relanit makineleri ise, Relanit 3.2 S, Relanit 3.2 HS ve Relanit 4.0 olarak belirtiyor.

1,5 mm kısa ilmekli peluş kumaş ise ciltte polar hissi yaratıyor. MPU 1.6, bu kumaşı E22 ila E28 arası ölçülerde örüyor. Biraz büzülen ipliğim özellikle bu amaç için uygun olduğunu anlatan Müller; “Bu, her zaman multifilament olan fonksiyonel bir mikrofiber iplik olabilir” diyor. Ayrıca elastomer ipliğin yüzde 10’luk bir karışımı da yaygın olarak bulunuyor.

Yuvarlak örgü makinesinde örülmüş termal iç çamaşırlar için üçüncü alternatif olarak, içi havlı ince ribana kumaş belirtiliyor. Doğası gereği elastik olan bu kumaş, herhangi bir elastomer içerik gerektirmiyor. İç giyim üreticilerinin genellikle yüzde 75 pamuk ve yüzde 25 polyester karışımını tercih ettiğini aktaran Müller; “FV 2.0 veya D4 2.2’de çift jarse kumaşta E22 ila E24 aralığında iyi sonuç elde edilir” diyor.

Mayer & Cie. spor ve termal örme iç giyimde konforu artırıyor

Spor iç giyimde trend; vücut haritalama

Yüksek yoğunlukta fiziksel aktivitede bulunan ve çabuk terleyen kişilerin, ilk kat olarak ince süprem iç çamaşırları giymeleri öneriliyor. Jürgen Müller, bunda, %18’e varan daha yüksek elastomer içeriğiyle birleştirilen polyester ve poliamid ipliklerle iyi sonuçlar elde edildiğini belirtiyor. Kumaş, örneğin bir MV 4-3.2 II veya bir S4-3.2 II üzerinde E28 ila E44 arasındaki ince ölçülerde örülürken, ortaya çıkan sıkıştırma etkisi, kumaşları özellikle nefes alabilir ve giyimi kolay ve hoş hale getiriyor.

Müller, vücut haritalamanın (body mapping) spor iç giyimde başka bir trend olduğuna dikkat çekiyor. Bu yöntemde, insan vücudunun farklı terleme alanları dikkate alınıyor ve modeller çift taraflı kalıbının alınması ile yapılıyor. Vücut haritalama, sırt veya karın bölgesinde daha büyük düz bölümlerin yanı sıra koltuk altlarında veya yan taraflarında nefes alabilen jakarlı alanlar gerektiriyor. Ayrıca vücut haritalama yapıları neredeyse istisnasız olarak elastomer kaplamayı gerekli kılıyor. Bu ise, temel, kaplama ve elastomer olmak üzere üç iplikle örme anlamına geliyor. Müller, bunun için doğru makinenin MJ 3.2 E olduğunu söylüyor.