Yarım yüzyıldır ev tekstillerinde mükemmellik

Monforts terbiye çözümleri küresel ev tekstilleri sektörüne sürdürülebilirlik ve yaratıcılık katkısı sağlıyor.

Emre Yoleri
Emre Yolerihttps://www.textilegence.com
Belçika’da College St.Vincent’da lise eğitimini tamamlayan Yoleri, Türkiye’ye dönerek Gazi Üniversitesi Çalışma Ekonomisi ve Endüstriyel İlişkiler Bölümünde üniversite eğitim almaya başlamıştır. Bu bölümü yarıda bırakarak Eskişehir Anadolu Üniversitesi İşletme Fakültesini tamamlamıştır. Bahçeşehir Üniversitesi’nde İşletme Yüksek Lisans’ına devam etmektedir. 2005 yılında çalışma hayatına atılan Yoleri, kamu ve özel sektörde müşteri ilişkileri, strateji planlama ve raporlama alanlarında yöneticilik yapmış, proje bazlı çalışmalar yürütmüştür. 2015 yılından bu yana NEFA PR yayıncılıkta uluslararası ilişkiler, proje geliştirme, organizasyon ve yazı işleri alanlarında görev almaktadır.
Ana Sayfa » Terbiye » Yarım yüzyıldır ev tekstillerinde mükemmellik

Monforts ile yarım yüzyıldır ev tekstillerinde mükemmellik.
Monforts ile yarım yüzyıldır ev tekstillerinde mükemmellik.

Monforts ile yarım yüzyıldır ev tekstillerinde mükemmellik. Hem Endüstri 4.0’ın kökenleri hem de daha sürdürülebilir üretim yöntemlerine duyulan ihtiyaç bilincinin başlangıcının 1971 yılı olduğu söylenebilir. 1971’de ilk mikroişlemci Intel tarafından tanıtıldı ve aynı zamanda ilk ve belki de şu anda en tanınmış çevre örgütü Greenpeace kuruldu. Bu nedenle, o yıldan günümüzün otomatik tekstil üretim makineleri konseptlerine ve kaynakların gittikçe daha verimli kullanıldığı prosesler geliştirme çabasına doğru, direkt bir grafik çizilebilir.

A. Monforts Textilmaschinen GmbH & Co. KG tarafından pazara sunulan tüm yenilikler, örneğin Endüstri 4.0’ın olanaklarıyla güçlendiriliyor ve pazarın daha sürdürülebilir üretim talebine yanıt olarak geliştiriliyor. 2019’da tüm Monforts makineleri için sunulan yeni ‘dijital ikiz’ özelliğini sahip. Bu özellik şirketin Akıllı Destek ve Akıllı Kontrol uygulamalarını kullanarak her yerden kapsamlı teknik makine verilerine erişmeyi mümkün kılan gelişmiş sensör teknolojilerini kapsıyor. Ek olarak, dijital ikiz sistem, dönüştürücüler veya dişliler gibi aşınan parçalar hakkında bilgi sağlar.

Bu son gelişmeler özellikle Avrupa’daki Monforts müşterileri tarafından çok olumlu karşılandı.

Monforts müşterileri için ellinci yıl dönümü

Ev tekstili pazarının önde gelen fuarı Heimtextil ilk kez Ocak 1971’de Frankfurt’ta düzenlendi. Monforts müşterileri Bierbaum Group ve Konrad Hornschuch AG, en başında bu fuarda yer aldı ve o zamandan bu yana her yıl etkinliğe katılan Alman şirketleri arasında öne çıkıyor.

2020 yılında kuruluşunun 125. yıldönümünü kutlayan Borken merkezli Bierbaum Group, tanınmış Irisette yatak takımı markasının sahibidir. Alman hükümetinin sürdürülebilir üretim için yeni Grüner Knopf tekstil onay damgasını taşıyan ürünler tanıttı.

Ev yüzeyleri için sentetik derilerde ve araç iç kaplamalarında uzman olan Weissbach’tan Konrad Hornschuch AG, 2016 yılından bu yana 44 milyar euroluk otomotiv devi Continental AG’nin bir üyesi.

7 Ocak’ta her iki şirketin temsilcileri, Heimtextil fuarının 50. yıldönümü sırasında düzenlenen özel bir törenle anma kupaları aldı. Analist IFH Cologne’a göre, ev tekstili pazarı, Almanya’da çok güçlü seyrediyor ve satışlar 2019’da 9,6 milyar euro civarında gerçekleşti.

Küresel büyüme

1971’deki ilk Heimtextil, 26 ülkeden 679 katılımcıyı çeken önemli bir başarıydı. Bununla birlikte, bu yılki etkinlik 66 ülkeden toplam 2.952 katılımcıyı çekti ve sadece ev tekstili endüstrisinin büyümesini değil, aynı zamanda son yarım yüzyılda gerçekleşen küreselleşmeyi de yansıtıyordu.

Monforts’un artık gelişmiş terbiye teknolojileri için dünya genelinde müşterileri var, Hindistan ve Pakistan’dan ev tekstili müşterileri Heimtextil 2020’de özellikle iyi temsil ediliyor.

Bu yılki fuarda Hintli firmaların öne çıkanları arasında, Welspun India’nın ünlü Christy England markasının İngiliz malikane bahçelerinin botanik çalışmalarından esinlenen 2020 koleksiyonu vardı. Bu arada Welspun havluları şirketin HygroCotton içi boş özlü iplik teknolojisinden yararlanıyor. Tescilli bir eğirme yöntemiyle üretilen bu havlular her yıkmadan sonra daha yumuşak ve daha emici olmaları sağlanıyor.

Aynı derecede çığır açan yeni bir teknoloji, Hindistan’ın dikey olarak entegre en büyük ev tekstili üreticilerinden Trident Group tarafından tanıtıldı. Firma iki yıl önce yeni keten departmanı için beş komple Monforts terbiye hattı kurdu. Trident’in patentli Air Rich iplikleri, yüksek nefes alabilirlik ve emicilik ile hızlı kuruma için enine kesitlerinde gözeneklere sahiptir.

Monforts’un Pakistan’dan ev tekstili müşterileri, ileri teknolojiye yapılan yatırımlar sonucunda proseslerini ve ürünlerinin kaynak verimliliğini vurguladı ve fuar sırasında ‘Sürdürülebilir Pakistan’ girişimi duyuruldu.

Alman Uluslararası İşbirliği Derneği GIZ tarafından desteklenen bu girişim, Pakistanlı üreticilerin ve yeniliklerinin küresel algısını yeniden şekillendirmeyi amaçlıyor. Şimdiye kadar, yirmi üretici bu küresel platformda yer almak üzere dikkatle seçildi. Bu üreticiler önümüzdeki Heimtextil fuarlarında Pakistan’ın tekstil endüstrisini yeniden markalamaya yardımcı olacak.

Heimtextil’in organizatörü Messe Frankfurt, BM’nin Sürdürülebilir Kalkınma Hedeflerini desteklemek için Birleşmiş Milletler Ortaklık Ofisi ile yeni bir anlaşmayı duyurdu.

Sabitlik

1971’den bu yana pek çok şey değişti ve ev iç mekanları kesinlikle artık ağırlıklı olarak turuncu ve kahverengi değil; ve belki de bir daha böyle olmayacak.

Bununla birlikte, Avrupa’da ortaya çıkmış, ancak daha sonra dünyaya yayılmış tekstil teknolojilerini, süreçlerini ve ürünlerini; sürekli olarak geliştirme çabasında bir süreklilik olduğu açıktır.

Diğer yandan, hem mikroişlemcilerin hem de 2020’deki sürdürülebilirliğin önemi 1971’de sadece tahmin edilebilirdi.

Tekstil Terbiye Haberleri

Devan ve Jeanologia sürdürülebilir tekstil için birlikte çalışıyor

Sürdürülebilir ve fonksiyonel tekstil terbiyelerinde öncü şirketlerden Belçika merkezli Devan, iklim değişikliği, su tüketimini azaltma ve sürdürülebilirlik adına önemli...

Özel Haberler

error: Lokasyonunuz kaydedildi. İçerik kopyalanamaz. You location is saved. Content can\'t be copied