Monforts’tan Montex Coat manyetik çekimi

Bu kaplama hattı birçok teknik uygulama için ideal bir çözüm sunuyor.

Hugues Schellenberg UCMTF’nin yeni başkanı

Fransız Tekstil Ekipmanları Üreticileri Birliği UCMTF’de görev değişimi yaşandı. 2004 yılından bu yana birliğin başkanlığını yürüten Bruno Ameline’nin emekli...

Textilegence Eylül – Ekim 2020 Sayısı yayınlandı

Textilegence Magazine 44. Sayısıyla okurlarıyla buluştu. Tekstil ve baskı endüstrisinden haberlerle yine dopdolu bir sayı okurlara sunuldu. Textilegence Eylül...

TYH Tekstil kendi enerjisini güneşten üretmeye başladı

Türk tekstil ve hazır giyim sektörünün önemli üreticilerinden TYH Tekstil, yenilenebilir kaynakları kullanarak sürdürülebilir üretim yapabilmek için önemli bir...
Emre Yoleri
Emre Yolerihttps://www.textilegence.com
Belçika’da College St.Vincent’da lise eğitimini tamamlayan Yoleri, Türkiye’ye dönerek Gazi Üniversitesi Çalışma Ekonomisi ve Endüstriyel İlişkiler Bölümünde üniversite eğitim almaya başlamıştır. Bu bölümü yarıda bırakarak Eskişehir Anadolu Üniversitesi İşletme Fakültesini tamamlamıştır. Bahçeşehir Üniversitesi’nde İşletme Yüksek Lisans’ına devam etmektedir. 2005 yılında çalışma hayatına atılan Yoleri, kamu ve özel sektörde müşteri ilişkileri, strateji planlama ve raporlama alanlarında yöneticilik yapmış, proje bazlı çalışmalar yürütmüştür. 2015 yılından bu yana NEFA PR yayıncılıkta uluslararası ilişkiler, proje geliştirme, organizasyon ve yazı işleri alanlarında görev almaktadır.

Merkezi Mönchengladbach, Almanya’da bulunan Monforts yeni tam entegre Montex Coat terbiye hatlarıyla artan başarını gözler önüne seriyor. Tipik bir entegre Monforts kaplama hattı, giriş beslemesinden sarıcıya otomatikleştirilmiştir. Bu hatta kendini kanıtlamış Qualitex sistemi ve tam Teleservice erişimi ve yeni bir elde taşınır cihaz aracılığıyla görsel dokunmatik ekran kontrollü atkı düzleştirme, Montex Coat kaplama cihazı, Montex TwinAir kurutma kamaraları, bir Eco Booster ısı geri kazanım sistemi ve bir soğutma bölgesi içeriyor.

Montex®Coat kaplama ünitesi için serigrafi baskıya ek olarak, hava bıçağı, rulo bıçağı, manyetik rulo ve köpük kaplama dahil olmak üzere bir dizi doctor blade seçeneği mevcuttur. Şirket ayrıca solvent bazlı kaplamalar ve PTFE sinterleme (topaklaştırma) gibi 320 ° C’ye kadar yüksek sıcaklık işlemleri için tamamen patlamaya dayanıklı hatlar sağlıyor.

Nonwoven ve teknik tekstiller için geniş enler

Monforts’un manyetik silindir kaplama teknolojisinin dikkate değer bir şekilde, özellikle geniş tekstil malzemelerini terbiye eden teknik tekstil ve nonwoven kumaş üreticileri tarafından kabul görüyor. Bu seçenek ile tam PVC kaplamalar, pigment boyama veya minimal uygulama yüzeyi ve düşük penetrasyon gibi uygulamaları gerçekleştirmek mümkün hale geliyor.

Bu teknoloji tipik olarak çadır ve tentelerden, karartma stor perdelerden ve yelken kumaşlarından otomotiv iç kumaşlarına ve tıbbi tek kullanımlık ürünlere kadar birçok üretim için uygundur.

Monforts Teknik Tekstiller Müdürü Jürgen Hanel şunları söyledi; “Manyetik rulo kaplama, operatörler için kullanımı kolay ve işlemin sonunda temizlenmesi çok daha kolayken, çok çeşitli kaplamaların ve terbiyelerin yapılmasına izin veriyor. Bununla birlikte, daha da önemlisi, kumaşın tüm genişliği boyunca gerginlik farkı olmadan, garanti ettiği kaplama homojenliğidir, bu ise özellikle geniş ende çalışan şirketler için önemlidir”.

Geleneksel daldırma kaplama sistemlerinde, birçok standart bıçak kaplama teknolojisinin yanı sıra, gerginlikte ve dolayısıyla kaplamanın uygulandığı basınç miktarında, işlem gören geniş enli kumaşların merkez ve geniş kenarları arasında her zaman bir fark vardır, diye ekliyor. Manyetik bir silindir kullanıldığında, kumaşın herhangi bir yerine uygulanan basınçta bir fark yoktur.

Hanel; “Manyetik silindir teknolojimiz, mıknatısın silindir içinde tamamen ayarlanabilir konumlandırılması nedeniyle tekstil terbiyecilerine geniş bir seçenek yelpazesi sunuyor” diye açıklıyor. “Dört farklı mıknatıs konumu ile silindir hem doğrudan kaplama sistemi hem de dolaylı bir kaplama sistemi olarak çalışacak şekilde ayarlanabilir. 2.4 metreden fazla kumaşla çalışan şirketler için bu teknolojinin kullanılmasını öneriyoruz”.

Terbiye formülasyonunu değiştirmek yerine silindir yüzeyinin, gereken her kaplama etkisi için gereken eklenti ve viskoziteye uyacak şekilde ayarlanması; hattan çok daha fazla ürün çıkmasına yol açar.

Monforts'tan Montex Coat manyetik çekimi
Monforts’tan Montex Coat manyetik çekimi

Basit ve kolay elle kontrol

Ayrıca, Montex Coat ünitesi için yakın zamanda piyasaya sürülen yeni el tipi uzaktan kumanda ile basit ve kolay ayarlamalar yapılabiliyor. Manuel ayarlamanın oldukça zaman aldığını söyleyen Jürgen Hanel, bu kumandanın büyük bir yardım olduğuna dikkati çekti. Hanel; “Eskiden, operatörler sabit kontrol paneli ile ayarın konumu arasında sürekli olarak hareket etmek zorundaydı. Bu kumanda ayrıca, operatörün, cihazı sadece boşluğu görebileceği ve ölçebileceği konumda tutarak bıçağın tam olarak konumlandırıldığını kontrol etmesini sağlar. Cihaz ile motorlar kontrol edilebilir ve gerekli ayarlamalar yapılabilir” dedi.

Ayrıca Montex®Coat için bir seçenek olarak sunulan karbon fiber silindir; bugün en titiz müşteriler tarafından talep edilen en yüksek kaplama hassasiyetini bile karşılayabiliyor.

Bu, kompozitler ve diğer ağır kumaşlar için prepregler gibi; malzemelerin işlenmesinde gereken sargı gerilimi ile başa çıkmak için gereken aşırı sertliği sağlar; ancak aynı zamanda çok hafif esnek malzemeler için bile kaplama doğruluğunda önemli bir gelişme elde edilir. Ayrıca, merdanelerin yüzeyleri, aşındırıcı kimyasallardan özel bir seramik kaplama ile hem aşınmaya hem de hasara karşı korunur.

Monforts Başkan Yardımcısı Klaus Heinrichs; “Müşterilerimize daha iyi hizmet verebilmek için teknolojilerimizde artan iyileştirmelere odaklanmaya devam ediyoruz. Montex Coat’la portföyümüzde çok yönlü bir ürüne sahibiz” şeklinde konuştu.

Tekstil Terbiye Haberleri

Brückner’de üst düzey görev değişimi

Leonberg’deki Brückner Textile Technologies GmbH & Co. KG’de satış müdürü görevine 1 Eylül 2020 itibariyle Michael A. Tuschak getirildi....

Özel Haberler

Suni Deri Baskı Alanında Optimum Digital Planet Çözümü

Dijital baskı endüstrisinde çeyrek asırlık bir deneyime sahip olan Optimum Digital Planet, yenilikçi ürün portföyüne suni deri baskı çözümünü de ekledi. Geniş formatlı dijital...

Matesa Tekstil USTER® QUALITY EXPERT ile Kalite Endişesini Aştı

Kararların alınması ve çözüm bulunması gerektiğinde, güvenilir bilgi çok önemlidir. İplikhanede, üretim verimliliği ve işletme karlılığı, güvenilir veri ölçümüne ve karmaşık analizlere bağlıdır. Bunu...

Kıvanç Tekstil, R|Elan GreenGold Kumaşlarını Üretecek

Türkiye’nin önemli tekstil işletmelerinden Kıvanç Tekstil, küresel pazara dönük önemli bir üretim hamlesi yaptı. Firma, dünyanın önde gelen entegre polyester üreticilerinden Hindistan merkezli Reliance...

Mouvent Dijital Tekstil Baskısında Kuralları Değiştiriyor

Bobst Group’un dijital baskı endüstrisine kazandırdığı Mouvent markası, baskı endüstrisinde taşları yerinden oynatacak yeni teknolojiler geliştirmeyi sürdürüyor. Mouvent, ITMA 2019’da dünya lansmanını yapacağı yeni...
error: Lokasyonunuz kaydedildi. İçerik kopyalanamaz. You location is saved. Content can\'t be copied