26.8 C
İstanbul
Pazartesi, Haziran 24, 2024

Textilegence Mayıs Haziran 2024 sayısı yayınlandı

Textilegence Mayıs Haziran 2024 sayısı, haziran ayında...

İtalyan tekstil makineleri siparişleri 2024’ün ilk çeyreğinde sabit kaldı

İtalyan tekstil makineleri sektörü için 2024 yılı...

Nivogo: Türkiye’de ‘geleceği değiştiren moda’ döngüsel dönüşüm

Nivo (yeni) ve go (harekete geçmek) kelimelerinin...

Bego Jeans; temiz denimin hikayesi

Çevresel etkisi en yüksek tekstil ürünlerinden biri...

Rusya-Ukrayna Savaşı Türk tekstil sektörünü nasıl etkiliyor?

Uzun yıllardır Rusya-Ukrayna arasında yaşanan gerilim, 2014...

Mouvent Dijital Tekstil Baskısında Kuralları Değiştiriyor

AdvertorialMouvent Dijital Tekstil Baskısında Kuralları Değiştiriyor

- Haber Sponsoru -

Mouvent Dijital Tekstil Baskısında Kuralları Değiştiriyor Cenk Elkatip
Mouvent Dijital Tekstil Baskısında Kuralları Değiştiriyor – Cenk Elkatip

Bobst Group’un dijital baskı endüstrisine kazandırdığı Mouvent markası, baskı endüstrisinde taşları yerinden oynatacak yeni teknolojiler geliştirmeyi sürdürüyor. Mouvent, ITMA 2019’da dünya lansmanını yapacağı yeni direkt tekstile baskı makinesi TX802’yi, tanıtım öncesi Bursa’da faaliyet gösteren Beztaş firmasında kurarak ilk sonuçları almaya başladı. Tekstil endüstrisinde konvansiyonel baskı teknolojisinin yerini alması için geliştirilen TX802, özel kafa sistemi ve kafa soğutma donanımı ile tekstilcilere aradıkları alternatifi sunma iddiasını taşıyor.

Mouvent’in dijital baskıda yeni nesli temsil eden yeni direkt kumaşa baskı makinesi TX801 ve TX802 bütün kumaş ve boya türleri ile çalışabiliyor. 180cm baskı ebadına sahip olan TX802 modelinin adı 8 renge baskı ve renk başına 2 kafa sayısından geliyor. Aynı modelin her renk başına 4 kafalı CMYK çözümü TX404 ile yakında çıkacak Single Pass çözümleri dijital baskıyı farklı bir yere taşıyacak. Fuji Samba kafalarla donatılmış olan modellerde, Cluster (kümeleme) kafa teknolojisi fark yaratıyor.

1200 dpi çözünürlükte baskılar gerçekleştirebilen bu teknoloji sayesinde, 2 ila 7 pikolitre arasında damlacık boyutu ile eşsiz renk geçişleri ve keskin geometrik desenler ve yüksek netlik elde ediliyor. 2 yıllık bir AR-GE ile geliştirilen TX801 modeli saatte 200 metrekare baskı yapabiliyor. TX802 modeli ise iki farklı seçenekte saatte 400 metrekare ve 800 metrekare baskı gücüne sahip. 2019’un yaz sonunda lansmanı yapılacak Single Pass modeli de dakikada 100 metretül çözümü ile konvansiyonel tekstil baskısı karşısına gerçek anlamda tam ve kapsamlı bir alternatif olarak sunuluyor.

Mouvent kendi segmentinde %30 Pazar payı hedefliyor

Mouvent Bölge Satış Müdürü Cenk Elkatip,  Textilegence’a verdiği röportajda hem yeni modelin teknik özelliklerini hem de Mouvent’in pazar stratejisini anlattı. Tekstil ve baskı alanında oldukça önemli bir deneyime sahip olduğunu hatırlatan Elkatip, dijital tekstil baskının gelişim aşamasında; düşük hacimli işler için ucuz ve hızlı üretimin, üretim prosesinde adımların azaltılmasının ve baskı kalitesinin yüksek olmasının önemli unsurlar olduğunu kaydetti. Cenk Elkatip şunları söyledi;

“Hızlı büyümeyi takiben, zamanla dijital baskının kafa teknolojisi nedeniyle çeşitli sorunları ortaya çıktı. Ayrıca konvansiyonel tekstil baskısında elde edilen bazı sonuçların dijital olarak aynı kalitede üretilemediği görüldü. Pazarda yaygın olarak kullanılan baskı kafaları belli bir ateşleme ve dayanıklılık limitlerinin ötesine geçemediler. Bu ise pazarda bir durgunluğa yol açtı ve pazarın doygunluğa ulaştığı sıklıkla dile getirildi. Ancak baskı sektörünün toplamı içinde dijital baskının payı halen sadece %5-10 arasındadır. Yani en az %90’lık potansiyel bir alan hala duruyor. Mouvent mevcut kısıtlı dijital baskı pazarını içinden pay almaya değil, toplam pazar içinde dijital baskının payını büyütmeye odaklanıyor. Tekstil baskıda hedefimizi pazarın %30’u olarak belirtebilirim.”

Mouvent Dijital Tekstil Baskısında Kuralları Değiştiriyor
Mouvent Dijital Tekstil Baskısında Kuralları Değiştiriyor

Mouvent dijital tekstil baskısında kuralları değiştiriyor. Başarının sırrı; özel Cluster kafa teknolojisi

Cenk Elkatip, Mouvent’in geliştirdiği dijital baskı makinelerinde Fuji Samba kafa kullandığını, ancak bu kafaları kendi özel Cluster (küme) teknolojisi ile farklı işlediğini açıkladı. Diğer bilinen kafaların kumaşa çarpma sonrasında zarar gördüğünü ve değiştirilmesi gerektiğini söyleyen Elkatip, Cluster sistemlerindeki Fuji Samba kafaların ise özel sert camdan koruma filmi sayesinde kumaş çarpmalarından zarar görmediğini belirtti. Elkatip;

“Silikon teknolojisiyle geliştirilen Fuji Samba kafalar 1200 dpi çözünürlükte 100 KHz’lere kadar çıkabiliyor ve rakiplerine göre 3 katı fazla ateşleyebiliyor. Yani her bir kafa tek geçişte 16 gr boya atabiliyor. Bu ateşleme gücüyle dijital baskıda zorlanılan lap alanlar ve solid renkler rahatlıkla basılabiliyor. Bu teknolojimiz, 600 dpi’lik single-pass ve scanning modellerin ulaşamadığı yerlere bizi taşımaktadır. Kafaların yerleştirildiği Cluster sistemimizde özel bir soğutucumuz bulunuyor. Bu sayede çok yüksek frekanslarda çalışan kafaların ateşlemelerini stabil hale getirebiliyoruz. Makine ile gelen özel Chiller soğutucu sayesinden bunu yaparken aynı üniteyi lineer motorlarımızın soğutulmasında da kullanıyoruz. Bu sayede ısınma kaynaklı sorunların önüne geçiyor ve her daim stabil bir ateşleme ile stabil bir Carriage (kafa grubu) hareketi yakalıyoruz.”

Mouvent dijital tekstil baskısında kuralları değiştiriyor; Click-charge

Mouvent’in ana firması Bobst’un güçlü bir finansmanı olduğunu aktaran Cenk Elkatip, Mouvent makinalarına yatırım yapmak isteyen tekstilciler için özel ödeme olanakları yaratıldığını açıkladı. Makine değerinin belli oranının satışta ödendiği, geriye kalan özellikle makinenin en pahalı olan kafa ve elektronik kartlarının kiralama yöntemi ile sunulacağını miktarın duyuran Elkatip; “Artık müşterilerimiz sadece bastıkları kadar ödeme yapacaklar” dedi. Bu sistem sayesinde makinenin kafalar dahil tümüne ömür boya garanti sunacaklarını söyleyen Elkatip, piyasanın üretim maliyeti en düşük çözümlerini sunacaklarını iddia etti. Bu modelin özellikle önümüzdeki dönemde pazara sunulacak olan single-pass makinesine yatırım yapacaklar için oldukça cazip olacağını savundu. Mouvent’in müşteriye doğru ve zamanında servis verme odaklı olduğunu söyleyen Elkatip; dijital baskı pazarını büyüten, yatırım kapasitesini arttıran bir stratejinin tercih edildiğini kaydetti.

ITMA ve yeni modeller ilgiyi arttıracak

Mouvent, TX802’nin yanı sıra, bu yıl pazara TX404 modelini de sunacak. Saatte 750 metrekare baskı gücündeki bu model 4 Fuji Samba kafa ile bir renge baskı gerçekleştiriyor. Firmanın yaz sonu gibi çıkarmayı planladığı TX611 Single-pass baskı makinesi ise 6 renk baskıya sahip olacak. Bu modelin muazzam üretim gücü ise dakikada 100 metre olarak aktarıldı. 180 cm baskı ebatına sahip olan TX802’nin 320 cm baskı ebatındaki versiyonu ise 2020 yılının Ocak ayında pazarla buluşacak.

Mouvent, 20-26 Haziran tarihleri arasında ITMA 2019 fuarında Salon 3’teki C101 numaralı standında ziyaretçilere yeniliklerini gösterecek. Türkiye pazarına önem veren firma ayrıca Bursa’da bir showroom ve deneyim merkezi hazırladı. Deneyim merkezinde baskı ön işlem, fikse, yıkama gibi olanaklarının katkısıyla bölgedeki tekstilciler Mouvent’in çözümlerini burada inceleyebilecek ve numune baskılarını alabilecek.

Diğer haberlere göz atın

Yazarın diğer haberleri

Diğer etiketlere göz atın:

En çok okunan haberler