Ana Sayfa » Baskı » Mouvent TX802 ile Hızı İki Katına Çıkardı

Mouvent TX802 ile Hızı İki Katına Çıkardı

TX serisinin yeni modeli TX802’nin dünya lansmanını ITMA 2019’da yapan Mouvent, baskı hızını bir önceki modele göre 2 katına çıkararak 400 metrekare/saat baskı olanağı sunuyor. Firma ayrıca yakın tarihte saatte 800 metrekare basan TX404 ve dakika da 100 metretül basacak olan TX611 single pass modellerinin de müjdesini verdi.

Epson Article Top
Emre Yolerihttps://www.textilegence.com
Belçika’da College St.Vincent’da lise eğitimini tamamlayan Yoleri, Türkiye’ye dönerek Gazi Üniversitesi Çalışma Ekonomisi ve Endüstriyel İlişkiler Bölümünde üniversite eğitim almaya başlamıştır. Bu bölümü yarıda bırakarak Eskişehir Anadolu Üniversitesi İşletme Fakültesini tamamlamıştır. Bahçeşehir Üniversitesi’nde İşletme Yüksek Lisans’ına devam etmektedir. 2005 yılında çalışma hayatına atılan Yoleri, kamu ve özel sektörde müşteri ilişkileri, strateji planlama ve raporlama alanlarında yöneticilik yapmış, proje bazlı çalışmalar yürütmüştür. 2015 yılından bu yana NEFA PR yayıncılıkta uluslararası ilişkiler, proje geliştirme, organizasyon ve yazı işleri alanlarında görev almaktadır.

Mouvent TX802 ile Hızı İki Katına Çıkardı - Cenk Elkatip
Mouvent TX802 ile Hızı İki Katına Çıkardı – Cenk Elkatip

Mouvent TX802 ile hızı iki katına çıkardı. Bobst Group’un bir parçası olan Mouvent, katıldığı ITMA 2019 fuarında tekstil baskı endüstrisine yeni direkt kumaşa baskı makinesi TX802’yi ilk kez lanse etti. Konvansiyonel baskıya gerçek bir alternatif oluşturma stratejisiyle hareket eden Mouvent, standında ayrıca bir önceki versiyon TX801’e de yer verdi. Barselona’daki ITMA fuarından önce Bursa’daki showroom’a kurularak Türk tekstilcilerin ilgisine sunulan TX802’nin yüksek baskı hızı, renk ve baskı kalitesinin altı çiziliyor.

Mouvent Bölge Satış Müdürü Cenk Elkatip, ITMA 2019 fuarından memnun ayrıldıklarını dile getirdi. Elkatip fuarda Türkiye ve Pakistan başta olmak üzere Güney Amerika, ABD, Bulgaristan, Romanya Rusya, Mısır ve diğer Ortadoğu ülkeleri ile Uzak doğu pazarından ziyaretçilerle buluştuklarını ifade etti. “ITMA dört yılda bir yapıldığı için, küresel tekstil pazarında yer alan önemli oyuncular bu önemli etkinliğe yoğun ilgi gösterdi” diyen Elkatip, hem mevcut hem de yeni ürünlerle ilgili önemli görüşmeler gerçekleştiğini açıkladı.

Lansmanı yapılan TX802 direkt tekstile baskı makinesinin tekstil baskıcılarının ilgisini çekmeyi başardığını dile getiren Elkatip sözlerini şöyle sürdürdü; “Aynı TX801’de olduğu gibi TX802 de bütün kumaş ve boya türleri ile çalışabiliyor. Saatte 400m2 baskı yapabilen bu makine, bir önceki modele göre hızını 2 katına çıkardı. 16 baskı kafası ile 8 renge baskı yapılabiliyor. Her bir renk için 2 kafa kullanılıyor. Bu ise doygun renkleri garantiliyor. 2 ile 7 pikolitre arasındaki damlacık boyutu ve 1200 dpi çözünürlük ile baskı kalitesi çok net fark yaratıyor. Ayrıca Cluster (küme) teknolojisi ve kafa soğutma sistemi sayesinde, kafa ve ısınma kaynaklı arızalar ortadan kaldırıldı. Fuar boyunca, dünyanın her yerinden gelen baskıcılar işlerine en uygun modeli aradılar. Fuar sonrası için önemli ön görüşmeler sağlandı. Fuar sonrasında bu satışları realize etmek için dolu bir ajanda oluşturduk.”

Esas hedef geleneksel baskıdan pay alabilmek

Fuarda TX801 ve TX802 modellerinin sergilendiğine değinen Cenk Elkatip, bu yıl Ekim ayında saatte 800m2 kare hızlara ulaşan TX404 modelinin, önümüzdeki yıl ise firmanın 100 linear metretül/dakika hızında ilk single pass makinesinin pazara sunulacağı bilgisini paylaştı. Mouvent’in pazar hedefini pazarın %30’u olarak belirten Eltakip, bunun Bobst Group’un genel bir stratejisi olduğunun altını çizdi. Elkatip; “TX801 ve sonrasında sunduğumuz TX802 ile dijital baskıda hızı ve baskı olanaklarını arttırıyoruz. Bu yıl içinde sunulacak TX404 modelimizde ise 16 baskı kafası olacak ve her renk için 4 kafa kullanılacak. Saatte 800 metrekare baskı gücündeki bu model, tam anlamıyla bir CMYK baskı makinesi olacak. Gelecek yıl sunulacak 100 linear metretül/dakikalara ulaşan single-pass modelimizle birlikte pazarda rotasyon baskıya alternatif olma iddiamızı güçlendireceğiz” şeklinde konuştu.

Endüstriyel üretimde analog/rotasyon baskının ağırlıkta olduğunu hatırlatan Elkatip, mevcut tekstil dijital baskı pazarının genişletilmesi gerektiğini savundu. Pazarda %30 pay hedeflerinin gerçekleşmesi için dijital baskının rotasyondan pay alması gerektiğinin altını çizen Elkatip, sözlerini şöyle sürdürdü; “Tahminen dünyadaki toplam baskının sadece %6’sı dijital olarak üretiliyor ve bu da yıllık %20 oranında artış kaydediyor. Ancak bu oranı, toplam baskı pazarı üzerinden hesapladığımızda, gerçek büyüme oranının %20 değil %7 olduğu görülüyor. Örneğin dijital baskının payını %6’den %40’a çıkarırsanız bu %600’luk büyüme anlamına gelir. Tekrar söylemek gerekirse, mevcut pazar için rekabet etmeyi değil, bu pazarı büyüterek payımızı buradan arttırmayı hedefliyoruz.”

Mouvent TX802 ile hızı iki katına çıkardı: “Ana uzmanlık alanımız baskı kafası yönetimi”

TX serisi makinelerle dijital baskı endüstrisinin son birkaç yılında adından sıkça söz ettiren Mouvent, baskı kafası yönetimi alanında 40 yıllık bir deneyime sahip. “Ana uzmanlığımız kafa yönetimidir” diyen Cenk Elkatip, dijital baskıda kafa yönetiminin tüm süreci belirlediğini belirtti. Elkatip, son 3 yıldır Fuji Samba baskı kafalarıyla çalıştıklarını ve geliştirdikleri teknolojilerle bu kafaları yönettiklerinin altını çizdi. Mouvent’in baskı kafası ve kafa yönetimi sisteminde müşterilerini rahatlatacak güvenceler verdiğini ifade eden Elkatip; “Baskı kafalarını artık tam istediğimiz gibi yönetebildiğimiz için makineleri pazara sunuyoruz. Ömür boyu kafa garantisi verdiğimiz çözümlerimiz var. Baskı sırasında kumaşa çarparak baskı kafalarının zarar görme sorununu ortadan kaldırdık. Müşterilerimiz makineyi aldıktan sonra, kafa sistemi ile ilgili hiç bir konuda endişe etmeyecek” dedi.

Tekstil baskı pazarında endüstriyel segmente odaklandıklarını açıklayan Elkatip, ciddi rakiplerin olduğu bu alanda yeni bir oyuncu olarak öncelikle kendilerini ispatlamaya odaklandıklarını söyledi. TX802’nin dünya lansmanı öncesi Bursa’daki showroom’da kurularak Türk tekstilciler için hazır hale getirildiğini belirten Elkatip, gelecek yıl pazara sunulacak olan dakikada 100 metretül basabilen single-pass modelin de muhtemelen buraya getirilerek demo çalışmalarının yapılacağını açıkladı. Türkiye pazarında TX802’ye yoğun talep gördüklerini kaydeden Elkatip, müşterilerin showroom’a gelerek numune baskılar yapabildiklerini ve makinenin performansını test edebildiklerini sözlerine ekledi.

Dijital Baskı Haberleri

Dijital baskılı giyim üretiminde yeni standart: Kornit MAX

Talep üzerine üretim özellikle son dönemde oldukça rağbet görürken, bu durum üretici için bazı zorlukları da beraberinde getiriyor. Dijital...

Özel Haberler

error: Lokasyonunuz kaydedildi. İçerik kopyalanamaz. You location is saved. Content can\'t be copied