29.6 C
İstanbul
Pazar, Temmuz 21, 2024

HanesBrands, ünlü spor giyim markası Champion’ı Authentic’e satıyor

İkonik giyim markalarının küresel liderlerinden biri olan...

Türkiye tekstil ihracatında Asya, Amerika ve Orta Doğu yükselişte

Türkiye tekstil ihracatına ilişkin nisan ayı verileri...

Textilegence Mayıs Haziran 2024 sayısı yayınlandı

Textilegence Mayıs Haziran 2024 sayısı, haziran ayında...

1 Hour Shirt; hızlı modadan adil modaya

Fashion Revolution Germany ve döngüsel moda markası...

Nivogo: Türkiye’de ‘geleceği değiştiren moda’ döngüsel dönüşüm

Nivo (yeni) ve go (harekete geçmek) kelimelerinin...

Bego Jeans; temiz denimin hikayesi

Çevresel etkisi en yüksek tekstil ürünlerinden biri...

Ön işlemsiz ve susuz baskı, tekstilde devrim yaratıyor

AdvertorialÖn işlemsiz ve susuz baskı, tekstilde devrim yaratıyor

- Haber Sponsoru -

Optimum Digital’in geliştirdiği dünyanın ilk ve tek ön işlemsiz ve susuz tekstil baskı çözümü Nirvana Belt, hızla azalan temiz su kaynaklarının korunmasına katkı sağlarken, baskıcıların üretim maliyetlerini aşağıya çekmeyi başarıyor. Geleneksel tekstil uygulamalarının gerektirdiği ön işlem (pat) ve baskı sonrası işlemlere olan ihtiyacı ortadan kaldıran yeni teknoloji, böylece bu işlemler sırasında kullanılan yoğun kimyasal ve su tüketiminin tamamen önüne geçiyor. Doğal kaynakları koruması ve atık su oluşumunu önlemenin yanı sıra Optimum Digital’in bu sürdürülebilir tekstil baskı çözümü genel maliyeti %50, enerji ve kimyasal maliyetlerini ise %80 oranında azaltıyor. Sıfır su tüketimi ile tüm kumaşlarda etkili ve kaliteli baskı elde edilmesini sağlayan Nirvana Belt, ayrıca tasarım özgürlüğü, özelleştirilmiş kumaşlar, kısa baskı tirajları ve daha hızlı yeniden siparişlere yönelik yeni pazar taleplerine de güçlü bir şekilde yanıt veriyor.

Endüstriyel üretimde son 50 yıldaki büyük sıçramanın çevre ve doğal kaynaklar üzerindeki olumsuz etkileri her geçen gün daha da belirginleşiyor. 1970 yılından bu yana tatlı su türü popülasyonlarının %83’ü, sulak alanların ise üçte biri yok olurken, günümüzde yaklaşık iki milyar insan şiddetli su kıtlığı riski altındaki bölgelerde yaşıyor. Dünyadaki su kirliliğinin yüzde 20’sinden sorumlu olan, boyama ve geleneksel baskı süreçlerinde yüksek miktarda temiz su tüketen tekstil endüstrisi de sürdürülebilir bir dünyanın yaratılmasında kritik rol oynuyor. Araştırmalara göre her yıl 5 milyar insanın tüketim ihtiyacını karşılamaya yetecek kadar su (93 milyar m³) tekstil/giysi üretimi için kullanılmaktadır. 1994 yılından bu yana dijital baskı alanında faaliyet gösteren ve yenilikçi teknolojiler geliştiren Optimum Digital, geleneksel tekstil baskı uygulamalarının yoğun su tüketimi ve kirliliği sorununa iddialı bir çözüm sunuyor.

Tekstil baskı teknolojisinde ön işlemsiz (patsız) ve susuz pigment baskı dönemi

Geleneksel tekstil baskı uygulamalarında kullanılan yöntemlerden biri olan reaktif baskı sadece selülozik kumaşlara baskıyı mümkün kılarken, hem selülozik hem polyester kumaşlara baskı yapabilen makineler günümüzde daha çok tercih ediliyor. Ancak geleneksel yöntemlerde kumaşın baskı öncesinde bir dizi kimyasal işlem ve baskı sonrasında da buhar, su ve fikse gibi farklı işlemlerinden geçmesi gerekiyor. Bugün, bir kilogram tekstil ürünü üretebilmek için yaklaşık 95 ila 400 litre suya ihtiyaç duyulurken, diğer taraftan yüksek oranda organik ve inorganik kirleticiler içeren tekstil atık suları insan ve çevre sağlığını ciddi boyutlarda tehdit ediyor. Ayrıca bu, işletmelerin arıtma sistemleri kurmaları gibi yasal zorunlulukları ve ortaya çıkan yüksek işletme ve yatırım maliyetleri de beraberinde getiriyor. Optimum Digital tarafından geliştirilen ön işlemsiz ve susuz pigment baskı yeniliği bu soruna etkili bir çözüm sunarak, sıfır su tüketimi ile tekstil baskıyı mümkün kılıyor; geleneksel baskının atık sularını, kimyasal kirleticilerini ve yüksek enerji tüketimini ortadan kaldırıyor.

Ön işlemsiz ve susuz baskı yeniliği, Nirvana Belt

Ek makine ihtiyacını ortadan kaldıran tekstil baskı makinesi; Nirvana Belt

Geleneksel tekstil baskı teknolojilerinin diğer bir dezavantajı, ön işlem ve baskı sonrası işlemlerin yarattığı ek makine ihtiyacı ve bu süreçte kullanılan kimyasalların üretici için ek bir maliyet yaratmasıdır. Nirvana Belt tekstil baskı makinesi yenilikçi teknolojisiyle, baskı öncesi ve sonrasında kurutma, yıkama ve buharlama gibi işlemler için gereken ek makine kullanımını ortadan kaldırıyor ve çevre dostu yüksek kaliteli moda baskıları üretmek için fazladan bir enerji, zaman ve maliyet harcanmasının önüne geçiyor. Bu sayede, baskı için m² başına daha düşük maliyetli bir üretim imkanı sunan ön işlemsiz ve susuz baskı teknolojisi, maliyetleri yarı yarıya düşürürken, enerji ve kimyasal maliyetini de %80 oranında azaltıyor. Ayrıca, baskı alanında daha az makine kullanımı sayesinde tesiste daha fazla çalışma alanı elde ediliyor.

Geleneksel baskıyı unutturan çevre dostu yenilik

Greenguard, Gots, Oeko-tex ve Green to Wear standardı kapsamında üreticilere çevre sertifikalı ve güvenilir baskı avantajı sunan Nirvana Belt, ön işlemsiz ve susuz baskı ile seri üretime yeni bir güç kazandırıyor. Aynı makinede polyester, pamuklu, sentetik pamuklu ve tüm diğer kumaşlara baskıyı mümkün kılarak; elastik ve elastik olmayan giysilerin yanı sıra masa örtüsü, spor giyim, perde, yatak örtüleri, bayraklar ve döşemelik kumaşlar gibi pek çok farklı uygulama alanında kullanılıyor. Canlı ve renkli baskılar için sıra başına 8 renge kadar farklı renk seçeneğine sahip olan Nirvana Belt, üreticilerin herhangi bir deseni mükemmel haslık, doğru renkler ve yumuşak dokunuşa sahip baskılarla elde etmesini mümkün kılıyor. Optimum Digital ayrıca özelleştirilmiş renk profili için renk uzmanlığı sunuyor.

Nirvana Belt yüksek metrajlı tekstil baskı işlerinde geleneksel baskının karşıladığı bütün şartları yerine getirirken, çevresel ayak izini en aza indiriyor. 32 adet baskı kafası ile donatılan ve saatte 800 m2 baskı hızına çıkabilen bu pigment baskı makinesi, 2050 mm baskı genişliği ile birçok farklı uygulama için gerçek bir baskı çözümüne dönüşüyor. Akıllı otomatik baskı kafası temizleme sistemine sahip olan Nirvana Belt tekstil baskı makinesi, entegre spiral fırçalar ile kir birikiminin de önüne geçiyor. Ayrıca endüstriyel kurutma ünitesi ve güvenli çalışma ve azaltılmış gürültü için kapalı tasarım sistemi içeren baskı makinesinde, arıza süresini azaltmak için tasarlanan ve kullanımı kolay olan pratik bir yıkama ünitesi de bulunuyor. Ön işlemsiz ve susuz baskı teknolojisine sahip Nirvana Belt, bütün çevre ve yatırım bazlı avantajlarının yanı sıra, kullanıcı dostu tasarımı ile baskı işlemlerinin hızlı ve kolayca gerçekleştirilmesine imkan sağlıyor.

Ek makine ihtiyacını ortadan kaldıran tekstil baskı makinesi; Nirvana Belt

Yaşanabilir bir dünya için ‘Sıfır Su Tüketimi’

Tekstil baskı sektörünün yüksek verimlilik ve çevre dostu üretim gibi ihtiyaçlarına cevap vermek üzere detaylı çalışmalar sonucunda geliştirilen Nirvana Belt inovasyon serisi, firmanın tekstil alanındaki iddiasını ortaya koyuyor. Optimum Digital CEO’su Taner Güven, dijital baskı makineleri üzerine yoğun Ar-Ge çalışmaları gerçekleştirdiklerini ve bu yeniliklerine hız kesmeden devam edeceklerini açıkladı. Bunların, aynı zamanda ilerideki sektörel ihtiyaçlara yönelik versiyon güncellemelerine izin veren güçlü bir altyapıyla geliştirildiğinin altını çizen Güven; “Bu inovasyon, gelişime açık ve geleceğe yönelik adımlar atılmasını kolaylaştıracak bir teknolojidir” dedi.

Çevresel etkisi oldukça yüksek olan tekstil baskı sektöründe sürdürülebilirlik yönünde inovasyonların önemine vurgu yapan Güven, şunları dile getirdi; “Sürdürülebilir bir dünya için hızla döngüsel bir değer zinciri yaratmak zorundayız. Bugünün geleneksel tekstil baskı yöntemleri aşırı su kullanımı gerektirmesi ve zararlı kimyasallar içeren atık suları sebebiyle çevre dostu bir üretime izin vermiyor. Biz de dijital baskı alanındaki yarım asırlık deneyimimizle pek çok inovasyona imza atan bir marka olarak, hem tekstil sektörünün sürdürülebilir üretim yönündeki dönüşümüne katkı sunmak, hem de pazarın değişen taleplerine yanıt vermek üzere devrim niteliğinde bir inovasyon gerçekleştirdik. Geliştirdiğimiz ön işlemsiz ve susuz baskı teknolojisi, sıfır su tüketimi ile baskılı tekstil üretimi için gereken litrelerce su ihtiyacını ortadan kaldırıyor ve ayrıca zararlı kimyasalların kullanımının da önüne geçiyor. Dolayısıyla doğaya saygılı bir teknolojiyle üretilen Nirvana Belt’in, yeni dönemdeki sürdürülebilirlik odaklı tekstil baskı endüstrisine yeni bir soluk getirdiğini rahatlıkla söyleyebilirim. Temiz olarak koruduğumuz ve tasarruf ettiğimiz her bir damla suyun geleceğimiz olduğunu biliyoruz. Dünyada bunu gerçekleştiren ilk firma olmaktan dolayı gurur duyuyoruz.”

Tekstil baskı teknolojisinde ön işlemsiz (patsız) ve susuz pigment baskı dönemi

Hızlanan dijital baskı sektörü yeni fırsatlar sunuyor

2020 yılında 3.16 milyar euro olan baskı hizmeti değeri, 2021 yılında 3.82 milyar euro’ya yükselirken, tüm dünyada dengeleri değiştiren pandeminin etkisiyle 2020’de düşüş gösteren rakamların 2022 yılına kadar artış kaydetmesi bekleniyor. Yapılan tahminlere göre bu dönem içerisinde inkjet baskılı kumaşların hacminin 2,89 milyar metrekareden, 2026 yıllarında 5.53 milyar metrekare ile yaklaşık 2 kat artacağı tahmin ediliyor ve açıklanan veriler, inkjet baskının toplam baskılı tekstil pazarındaki payının %6’dan %10’a yükseldiğini gösteriyor. Bu büyüme, pandemi sonrası düşüş yaşayan tekstil baskı tedarikçilerine, büyümeleri ve kayıplarını geri kazanmaları için önemli bir fırsat sunuyor. Optimum Digital, ön işlemsiz ve susuz baskı teknolojisine sahip Nirvana Belt ile bu süreçte tüm tekstil ürünleri için çevresel etkisi düşük ve kaliteli baskı çözümleriyle güvenilir bir partner olarak tekstil baskıcılarının yanında yer alıyor. Nirvana Belt tekstil baskı makinesi, sürdürülebilir ve çevre dostu baskı alanında Optimum Digital’in geleceğe dönük attığı önemli bir adımı temsil ediyor.

Diğer haberlere göz atın

Yazarın diğer haberleri

Diğer etiketlere göz atın:

En çok okunan haberler