Ana Sayfa » Dokuma » Optima 3D dokuma makineleri kompozit sektörüne gelişmiş çözümler sunuyor

Optima 3D dokuma makineleri kompozit sektörüne gelişmiş çözümler sunuyor

Optima 500 Serisi 3D dokuma makineleri, üstün üretim özelliklerine ve dijital kontrol sistemlerine sahip.

Engin Buzhttps://www.textilegence.com
Engin Buz, Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü’nden mezun olduktan sonra Yıldız Teknik Üniversitesi’nde Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler alanında yüksek lisansını tamamlamıştır. 2000 yılından sonra çeşitli yayıncılık şirketlerinde çalışmaya başlayarak kültür-sanat ve daha sonra ekonomi haberleri hazırlamıştır. 2009 yılından itibaren tekstil endüstrisine dönük yayınlarda editör olarak görev alan Buz, 2013 itibariyle kurulan Textilegence’de haber editörü olarak yer almaya başlamıştır. Engin Buz halen başta tekstil ve dijital baskı endüstrileri olmak üzere ekonomi haberleri hazırlamaktadır.

İngiltere merkezli 3D dokuma makinesi üreticisi Optima 3D, kompozit endüstrisi için yeni nesil Optima 500 Serisi 3D dokuma makinelerini geliştirdi. 500 Serisi, özellikle çok yönlülük, işletim ve kontrol alanlarında geleneksel ürünlere kıyasla birçok gelişmiş özellik barındırıyor. Bunlar, yenilikçi bir mekik sistemi ile birlikte hızlı parametre ve dizi değişikliklerine izin veren dijital kontrol sistemlerinin kapsamlı kullanımı ile elde ediliyor. Makinelerin saha testi de dahil olmak üzere prototip denemeleri tamamlandı ve ilk üretim makinesi olan Optima 500/150/1 geçen yıl ITMA 2019, Barselona’da gösterilmişti.

Optima 3D makineleri, yenilikçi teknolojiye sahiptir ve kompozit uygulamalar için yüksek kaliteli dokuma ağ yapılar, kirişler ve çubuklar üretebilen çok yönlülük sunuyor. Havacılık, askeri, biyo-medikal ve otomotiv gibi bir dizi mühendislik sektöründen ilgi elde edildi.

En yeni dijital teknoloji ile güçlendirilen ve kontrol edilen her makine; otomatik kontrolün yanı sıra tüm makine ayarlarının dokunmatik ekran yönetilmesini mümkün kılıyor. Ayrıca, kalite güvencesi ve güvenlik düzenlemeleri ile ilgili endüstri akreditasyonu için hayati önem taşıyan desen ve makine verilerinin depolanmasına ve yazdırılmasına olanak tanıyor.

Optima yaklaşımı, kullanıcılara bileşen tasarımlarında her zamankinden daha fazla esneklik sağlayarak; 500 Serisini müşterilerin hem üretim hem de Ar-Ge amaçlarına uygun hale getiriyor. Kompakt Optima tasarımı, eksiksiz bir 3D dokuma sisteminin kolayca kurulmasını sağlıyor. Son derece rekabetçi bir fiyat şimdi tam bir Ar-Ge 3D dokuma sistemini önemli ölçüde daha erişilebilir hale getiriyor.

Optima 3D dokuma makineleri kompozit sektörüne gelişmiş çözümler sunuyor
Optima 3D dokuma makineleri kompozit sektörüne gelişmiş çözümler sunuyor

Optima 3D 500 Serisi 3d dokumaya yeni bir bakış getiriyor

Optima 3D Başkanı Peter Bryant yeni 500 Serisini tasarlama ve üretme vizyonlarının 3D dokuma makineleri teknolojisine yeni bir bakış sunduğunu dile getirdi. Bryant şunları söyledi “Bu vizyon müşterilerimize gerçek faydalar sağlayan, tasarımsal olarak daha iyi bir makine üretmektir. Sonuçta yüksek kaliteli ve tutarlılığı uygun maliyetli bir şekilde sunabilen 500 Serisi 3D dokuma makinesi üretildi. Makinemizi geliştirmek ve müşteriler için en iyi sonuçları üretmek adına en son teknolojiyi kullanma konusunda tutkuluyuz.”

3D Dokumanın avantajları

Kompozitlerin 3D dokuma ile üretilmesinde elde edilebilecek ilk fayda, güçlendirilmiş dokuma şekli nedeniyle artan yapısal bütünlüktür. Mekik aracılığıyla atkı iplikleri sürekli olarak birbiri içinde geçer; katlar arasında ve kumaş kalınlığı boyunca çözgü ve atkı iplikleri daha iyi birbirine kenetlenir.  Böylece, katmanlara ayrılma olmadan darbelerle veya bükülme gibi yüklerle daha iyi başa çıkabilen 3D kompozit bir malzemeler elde edilir. Araştırmalar, bu tür işlemlerin geleneksel laminatlardan 20 kat daha yüksek kırılma dayanıklılığı sergileyen malzemeler üretebileceğini gösteriyor.

Tekstil Dokuma Haberleri

Groz-Beckert yeni ürünleriyle ITMA Asia’da

Geçen yıl pandemi nedeniyle bu yıla ertelenen ITMA Asia + CITME fuarı 12-16 Haziran tarihleri arasında Şanghay’daki Ulusal Fuar...

Özel Haberler

error: Lokasyonunuz kaydedildi. İçerik kopyalanamaz. You location is saved. Content can\'t be copied