Rieter COVID-19 nedeniyle ciddi iş kaybı bekliyor

Firma 2020 yılının ilk yarısında 300 milyon CHF’nin altında satış bekliyor.

Cematex yeni başkanını zorluklar ve fırsatlar bekliyor

Avrupalı tekstil makinecilerinin çatı örgütü Cematex yeni başkanını selamlıyor. Avrupa Tekstil Makineleri Üreticileri Komitesi’nin (Cematex) 12 Haziran tarihinde yaptığı...

Corona sonrası toparlanma ne zaman? 2020 sonu veya 2021 başı mı?

Uluslararası Tekstil Üreticileri Federasyonu ITMF, yayınladığı 4. Corona-pandemisi araştırması ile pazarlardaki gelişmelere ve beklentilere daha yakından bakmamızı sağlıyor. 20...

Konfeksiyon sektörüne sürdürülebilirlik rol modeli İsveç

Türk hazırgiyim ve konfeksiyon sektörü Covid-19 pandemisi döneminde ihracat pazarlarında yaşadığı kayıpları telefi etmek için yollar arıyor. Bu süreçte...
Engin Buz
Engin Buzhttps://www.textilegence.com
Engin Buz, Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü’nden mezun olduktan sonra Yıldız Teknik Üniversitesi’nde Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler alanında yüksek lisansını tamamlamıştır. 2000 yılından sonra çeşitli yayıncılık şirketlerinde çalışmaya başlayarak kültür-sanat ve daha sonra ekonomi haberleri hazırlamıştır. 2009 yılından itibaren tekstil endüstrisine dönük yayınlarda editör olarak görev alan Buz, 2013 itibariyle kurulan Textilegence’de haber editörü olarak yer almaya başlamıştır. Engin Buz halen başta tekstil ve dijital baskı endüstrileri olmak üzere ekonomi haberleri hazırlamaktadır.

Rieter COVID-19 nedeniyle ciddi iş kaybı bekliyor. İplik eğirme teknolojileri ve çözümleri üreticisi Rieter AG, 2020’nin ilk yarısını etkisi altına alan COVID-19 pandemisinin işlerine etkisini açıkladı. Firma pandemi nedeniyle mart ayının sonundan bu yana tüm iş gruplarında çok düşük talep alırken, kapsamlı bir kriz yönetimi uygulamaya başladı. 2020 yılının ilk yarısında çift hanelilerin ortasında milyonluk kayıp bekleyen Rieter, İsviçre ve Almanya’da kapasiteyi ayarlamak için kısa süreli çalışma yapmayı planlıyor.

Rieter yaptığı açıklamada, COVID-19 nedeniyle, dünya çapında çok sayıda iplikhane üretimin durduğuna dikkati çekiyor. Bu ise Mart 2020’nin sonundan bu yana, yedek parça ve aşınma ve yıpranma parçaları için düşük talebe ve yeni makinelerin geliştirilmesi sırasında test programlarında gecikmelere yol açtı. Bu süreçte, müşteriler yatırım projelerini erteliyor veya ulusal hükümetler tarafından getirilen kısıtlamalar nedeniyle uygulayamıyorlar. Bunun sonucunda yeni makineler için düşük talep elde ediliyor.

Rieter kapsamlı kriz yönetimi başlattı

Rieter, COVID-19 pandemisinin yarattığı pazar koşullarıyla mücadele için kapsamlı bir kriz yönetimi uyguladı. Bu yönetim ile firma çalışanlarının korunmasına, müşteri taahhütlerinin yerine getirilmesine ve likiditenin sağlanmasına öncelik verildi. Rieter’in dünya çapındaki çalışanların koruması için gerekli önlemler alındı.

Tedarik zincirlerindeki mevcut sıkıntılara rağmen, 500 milyon CHF’yi aşan sipariş rezervi büyük ölçüde plana göre üretiliyor. Rieter sipariş rezervlerinden %5’inden azının iptal olduğunu duyurdu.

Rieter, likiditeyi sağlamak ve maliyetleri düşürmek için önlemler almış bulunuyor. Şirket, üç haneli milyon ortalamanın üzerinde iyi bir likidite ve kredi limitine sahip olduğunu kamuoyu ile paylaştı.

2020’nin ilk yarısında satışlar 300 milyon CHF’nin altında olacak

Daha önce de belirtildiği gibi, Rieter, 2020’nin ilk yarısındaki satış ve kazançların, önceki yıl seviyesinin oldukça altında olmasını bekliyor. COVID-19’un etkileri 2020’nin ilk yarısına ek bir yük getireceği belirtiliyor. Bu nedenle Rieter, 2020’nin ilk yarısındaki satışların 300 milyon CHF’den az olmasını bekliyor. Uygulanan karşı önlemlere rağmen net kar düzeyinde ise çift haneli milyon aralığında kayıp yaşanacak.

Rieter COVID-19 nedeniyle ciddi iş kaybı bekliyor
Rieter COVID-19 nedeniyle ciddi iş kaybı bekliyor

Düşen talep nedeniyle kapasite yeniden düzenleniyor

Rieter, İsviçre ve Almanya’daki lokasyonlarda düşük kapasite kullanımı öngörülen alanlarda kısa süreli çalışmaya başvurmayı planlıyor. Başvuru, 2020’nin üçüncü çeyreğinde %40 kısa süreli çalışma için yapılacak. Firma, işçi temsilcileriyle görüşmelerin başlayacağı bilgisini verdi. Siparişleri üretmekle sorumlu alanlar kısa süreli çalışmaların dışında bırakılacaktır. Bu, taşınması planlandığı gibi uygulanan Winterthur’daki makinelerin montajı için de geçerlidir.

Rieter çalışma saatlerini azaltmak için benzer önlemleri gerektiğinde, mevcut yasal seçenekler kapsamında dünya çapında almayı planlıyor. Bu zorlu koşullar altında Rieter Yönetim Kurulu, Grup Yürütme Komitesi ve üst yönetiminin dayanışmanın bir işareti olarak, maaşlarının %10-20’sinden geçici olarak feragat edeceği duyuruldu.

Alınan önlemler çerçevesinde Rieter, 2020 yılının ikinci yarısına önemli ölçüde iyileştirilmiş bir maliyet tabanıyla giriyor.

İnovasyona dayalı strateji devam edecek

Son yıllarda, Rieter sürekli olarak inovasyon liderliğine, bileşenlerde, yedek parçalarda ve hizmetlerde işin güçlendirilmesi ve maliyet yapılarının ayarlanmasına dayanan stratejiyi uyguluyor. Şirket, önümüzdeki aylarda bu stratejiyi uygulamayı sürdürerek COVID-19 salgını sonrasındaki pazar konumunu güçlendirmeyi planlıyor.

Rieter iş akışına ilişkin bir sonraki bilgilendirmeyi 16 Temmuz 2020’de duyuracağı ilk yarı sonuçlarıyla gerçekleştirecek.

Tekstil Eğirme Haberleri

Rieter COVID-19 nedeniyle ciddi iş kaybı bekliyor

Rieter COVID-19 nedeniyle ciddi iş kaybı bekliyor. İplik eğirme teknolojileri ve çözümleri üreticisi Rieter AG, 2020’nin ilk yarısını etkisi...

Özel Haberler

Suni Deri Baskı Alanında Optimum Digital Planet Çözümü

Dijital baskı endüstrisinde çeyrek asırlık bir deneyime sahip olan Optimum Digital Planet, yenilikçi ürün portföyüne suni deri baskı çözümünü de ekledi. Geniş formatlı dijital...

Matesa Tekstil USTER® QUALITY EXPERT ile Kalite Endişesini Aştı

Kararların alınması ve çözüm bulunması gerektiğinde, güvenilir bilgi çok önemlidir. İplikhanede, üretim verimliliği ve işletme karlılığı, güvenilir veri ölçümüne ve karmaşık analizlere bağlıdır. Bunu...

Kıvanç Tekstil, R|Elan GreenGold Kumaşlarını Üretecek

Türkiye’nin önemli tekstil işletmelerinden Kıvanç Tekstil, küresel pazara dönük önemli bir üretim hamlesi yaptı. Firma, dünyanın önde gelen entegre polyester üreticilerinden Hindistan merkezli Reliance...

Mouvent Dijital Tekstil Baskısında Kuralları Değiştiriyor

Bobst Group’un dijital baskı endüstrisine kazandırdığı Mouvent markası, baskı endüstrisinde taşları yerinden oynatacak yeni teknolojiler geliştirmeyi sürdürüyor. Mouvent, ITMA 2019’da dünya lansmanını yapacağı yeni...
error: Lokasyonunuz kaydedildi. İçerik kopyalanamaz. You location is saved. Content can\'t be copied