Ana Sayfa » Güncel » Şanlıurfa pamukta yüksek rekolte bekliyor

Şanlıurfa pamukta yüksek rekolte bekliyor

Türkiye’nin pamuğunun %42’sini yetiştiren Şanlıurfa, bu yıl daha fazla ekim alanı ve daha fazla rekolte ile yüzleri güldürecek.

Yağmur Melis Şimşekhttps://www.textilegence.com/
Yağmur Melis Şimşek, Saint-Benoît Fransız Lisesi’nde eğitim görmüş, ardından Anadolu Üniversitesi’nde iki yıllık Fotoğrafçılık Bölümü’nü tamamlamıştır. Daha sonra lisans eğitimini İstanbul Üniversitesi Gazetecilik Bölümü’nde sürdürmüş, mezuniyetin ardından ise 2017 yılında iş hayatına atılmıştır. Pek çok farklı projede, fotoğrafçılık ve grafik tasarımcılığın yanı sıra teknoloji alanında içerik ve haber yazarlığı gibi çeşitli pozisyonlarda yer alan Şimşek, 2021 yılından bu yana Textilegence’da dış haberlerde yardımcı editör olarak görev yapmaktadır.

Şanlıurfa ’da çiftçiler Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından 2020 yılında toprağın uzun yıllar verimli kalabilmesi için uygulanan “nöbetleşe ekim” uygulamasıyla 1 milyon 287 bin dekar alanda pamuk ekimi yaptı. Buradan ortalama 600 bin ton kütlü pamuk hasadı gerçekleştiren çiftçi, bu yıl daha fazla alanda ekim yaptıkları pamukta bereketli bir hasat sezonu geçirmeyi bekliyor. 

Şanlıurfa’da pamuk ekim alanları 2 milyon 100 bin dönüme ulaştı

Şanlıurfa Ziraat Odası Başkanı Ahmet Eyyüpoğlu, AA muhabirine yaptığı açıklamada Türkiye’de pamuğun yüzde 42’sinin Şanlıurfa’da yetiştirildiğini söyleyerek, geçen yıl nöbetleşe ekim nedeniyle pamuk ekim alanlarının büyük bir düşüş yaşadığını aktardı. Nöbetleşe ekimin uygulandığı geçen yılın ardından bu sene yeniden Şanlıurfa’da pamuk ekim alanlarının arttığını dile getiren Eyyüpoğlu; “Bu rakam 2 milyon 100 bin dönüme ulaştı. Bu yıl şu an için bitkide herhangi bir hastalık, haşere görünmüyor, çok güzel bir rekolte bekliyoruz. İyi olmasını beklediğimiz verimle çiftçilerimizin pamukta yeni bir altın yıl yaşamasını bekliyoruz” diye konuştu. 

“Çiftçi yüksek maliyetlere rağmen pamuğa ilgi gösterdi”

Geçen yıl birinci ürün buğday, ikinci ürün olarak mısır ekimi gerçekleştiren çiftçilerin yüksek maliyetlere rağmen pamuğa ilgi gösterdiğini ifade eden Ahmet Eyyüpoğlu bu nedenle geniş alanlarda ekiminin yapıldığını belirtti. Eyyüpoğlu pamuğun ekim alanının artmasıyla üretim miktarının da büyük oranda artacağına dikkat çekerek, bu yıl kentte 1 milyon ton kütlü pamuk üretiminin yapılmasını beklediklerini, hatta bu rakamı da aşmayı hedeflediklerini açıkladı. Eyyüpoğlu sözlerini şöyle sürdürdü; “Çünkü bitkiyi olumsuz etkileyecek bir durum yaşanmadı. Ayrıca kütlü pamuğun fiyatı da bizi mutlu ediyor, kilogram fiyatının 10 lira olmasını bekliyoruz. İnşallah çiftçilerimiz hasat döneminde ürünlerini 10 liradan satışa sunacaklar” dedi. 

Şanlıurfa pamukta yüksek rekolte bekliyor

“Güzel bir hasat dönemi bekliyoruz”

Geçen yıl buğday ve mısır ekimi yaptığı arazisine bu yıl yeniden pamuk ektiğini söyleyen pamuk üreticisi Mehmet Demir, şu anda pamuğun ilaçlama döneminde olduklarını ve 90 dönüm arazisinde pamukların güzel göründüğünü aktardı. Demir; “Biz de ilaçlamasını yaparak haşerelerden korumaya çalışıyoruz. Bitkilerin, boyu, çiçek ve koza tutumu çok iyi görünüyor. Dönüm başına inşallah 750-800 kilograma kadar verim almayı bekliyorum. Aile olarak pamuğun bakımını yapıyoruz. İnşallah güzel bir hasat dönemi yaşamayı bekliyoruz” dedi.

Güncel Haberler

Sustainability Talks yeşil bir tekstil endüstrisini tartışacak

Çevreyi en çok kirleten sektörlerin başında gelen tekstil sektörü sürdürülebilir ve yaşanabilir bir dünyanın ana gündem maddesi olan iklim krizi ile mücadelede önemli...

Groz-Beckert ITMA ASIA fuarında ziyaretçileriyle buluştu

Groz-Beckert ITMA ASIA + CITME 2021’de örme, dokuma, keçeleme, tafting, taraklama ve dikiş dahil toplam altı ürün segmentindeki en yeni çözümlerini tanıttı. 12-16 Haziran...

Şanlıurfa pamukta yüksek rekolte bekliyor

Şanlıurfa ’da çiftçiler Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından 2020 yılında toprağın uzun yıllar verimli kalabilmesi için uygulanan "nöbetleşe ekim"...

Türk tekstil sektörü ihracatını yüzde 41 artırdı

İstanbul Tekstil ve Hammaddeleri İhracatçıları Birliği’nin (İTHİB) yayınladığı ihracat raporuna göre Türk tekstil sektörü 2021 yılı Ocak-Ağustos döneminde 2020 yılına göre yüzde 41, 2019...
error: Lokasyonunuz kaydedildi. İçerik kopyalanamaz. You location is saved. Content can\'t be copied