Ana Sayfa » Eğirme » SASA dev yatırımla PTA’da dışa bağımlılığı sonlandıracak

SASA dev yatırımla PTA’da dışa bağımlılığı sonlandıracak

935 milyon dolarlık yatırımın 2022 sonunda devreye alınması planlanıyor.

Emre Yolerihttps://www.textilegence.com
Belçika’da College St.Vincent’da lise eğitimini tamamlayan Yoleri, Türkiye’ye dönerek Gazi Üniversitesi Çalışma Ekonomisi ve Endüstriyel İlişkiler Bölümünde üniversite eğitim almaya başlamıştır. Bu bölümü yarıda bırakarak Eskişehir Anadolu Üniversitesi İşletme Fakültesini tamamlamıştır. Bahçeşehir Üniversitesi’nde İşletme Yüksek Lisans’ına devam etmektedir. 2005 yılında çalışma hayatına atılan Yoleri, kamu ve özel sektörde müşteri ilişkileri, strateji planlama ve raporlama alanlarında yöneticilik yapmış, proje bazlı çalışmalar yürütmüştür. 2015 yılından bu yana NEFA PR yayıncılıkta uluslararası ilişkiler, proje geliştirme, organizasyon ve yazı işleri alanlarında görev almaktadır.

Türkiye’nin en büyük sanayi kuruluşları arasında yer alan SASA Polyester Sanayi A.Ş. (SASA) Adana Yumurtalık’taki yeni PTA (Saflaştırılmış Tereltalik Asit) fabrikasının kurulması için INVISTA ile bir anlaşma imzaladı. INVISTA’nın teknoloji ve lisanslama grubu INVISTA Performance Technologies (IPT) ile 25 Ağustos’ta imzalanan lisans ve teknik hizmet anlaşması ile SASA, Çin ve Hindistan dışındaki en büyük polyester üreticisi olacak.

INVISTA P8 teknolojisini kapsayan bu proje ile SASA, yıllık 1,5 milyon ton PTA üretim gücü ile dünyanın tek hattaki en büyük kapasiteli ve en yüksek verimli PTA işletmesine sahip olacak. 400 yeni istihdam sağlayacak olan 935 milyon dolarlık yatırımın 2022 sonunda devreye gireceğini açıkladı. Polyester üretiminde ana hammadde (%85) olan PTA konusunda SASA’nın yaptığı bu yatırım stratejik bir petrokimya yatırımı olarak değerlendiriliyor.

SASA, Çin ve Hindistan dışındaki en büyük polyester üreticisi

Anlaşmayla ilgili bir açıklama yapan SASA Başkanı İbrahim Erdemoğlu, SASA’nın kendisini Çin ve Hindistan’dan sonraki en büyük polyester üreticisi olarak konumlandırdığı için polyestere yatırım yapmaya devam edeceğini söyledi. Erdemoğlu; “Bu anlaşma PTA’da kendi kendine yetmeyi sağlayacak ve Türkiye’ye yapılan tüm PTA ithalatını sonlandıracak. Bu aynı zamanda SASA’nın Adana’nın Yumurtalık bölgesinde polyester, PTA ve MEG’e daha fazla yatırım yaparak petrokimyaya yaptığı yatırımın da ilk adımıdır” dedi.

Türkiye geçen yıl 629 bin ton PTA ithalatı gerçekleştirmişti. Bu yılın ilk 6 ayındaki toplam ithalat ise 410 bin tonu geçti. Yılsonuna kadar bu ithalatın 1 milyon tonu geçmesi bekleniyor. SASA’nın PTA yatırımının faaliyete geçmesi ile birlikte, bu ithalat bağımlılığının sonlanması hedefleniyor.

Son 3 yılda yaklaşık 800 milyon dolarlık yatırım ile 2 bin 600 ek istihdam yaratan SASA, PTA yatırımıyla 300 milyon dolarlık cari açığın kapanmasına katkı sağlayacak. Öte yandan firma, en büyük polyester üreticisi olma hedefinin ilk aşamasında, 1,4 milyon ton üretim kapasitesine erişmek için 1 ay içinde polyester chips üretim tesisini devreye almayı planlıyor. 1966 yılından bu yana polyester sektöründe yer alan SASA, yeni yatırımlarla kapasitesini ve pazarını büyütmeye devam ediyor.

SASA dev yatırımla PTA’da dışa bağımlılığı sonlandıracak
SASA dev yatırımla PTA’da dışa bağımlılığı sonlandıracak

İki şirket arasında 1974’e dayanan iş birliği

IPT Başkanı Mike Pickens iki şirket arasındaki iş birliğinin 1974 yılına kadar uzandığının altını çizdi. Pickens şunları söyledi; “Endüstri lideri P8 PTA teknolojimizin SASA tarafından seçilmesinden onur duyuyoruz. Bu lisans anlaşmasının imzalanması, SASA ve IPT arasında uzun vadeli iş birliği açısından büyük önem taşıyor.”

INVISTA, PTA teknolojisi ile küresel pazarda %64’lük bir paya sahip bulunuyor. Firmanın PTA teknoloji, P8 teknolojisinin en son sürümü de dahil olmak üzere, IPT’den bir lisans paketi ile sunuluyor.  2004 yılından bu yana Koch Industries’in bir parçası olan INVISTA, naylon 6,6 için tescilli bileşenlerin yanı sıra; STAINMASTER®, CORDURA® ve ANTRON® dahil olmak üzere tanınmış markaları pazara sunuyor.

Tekstil Eğirme Haberleri

Durak Tekstil Aramid İplikleri Yüksek Isıya Karşı Başarılı Performans Gösteriyor

Durak Tekstil geç tutuşur özellikteki aramid dikiş ipliği çeşitleriyle artan talebe yanıt veriyor. Yüksek performanslı Durak Fire Safe P-Aramid®...

Özel Haberler

error: Lokasyonunuz kaydedildi. İçerik kopyalanamaz. You location is saved. Content can\'t be copied