Hesabım

Ana Sayfa » Teknik Tekstiller » Shieldex teknik tekstilleri yeni alanlara taşıyor

Shieldex teknik tekstilleri yeni alanlara taşıyor

Shieldex geliştirdiği metal kaplı tekstiller ve uygulamalarla birçok farklı sektörün ihtiyacına yanıt veriyor.

Emirhan Çiloğlu
Emirhan Çiloğluhttps://www.textilegence.com
Mahmut Emirhan Çiloğlu, İstanbul’da Hüsnü M. Özyeğin Anadolu Lisesi’nde lise eğitimini tamamlamış, sonrasında da İstanbul Üniversitesi’nde Amerikan Kültürü ve Edebiyatı lisans bölümünden başarıyla mezun olmuştur. 2021 itibari ile Textilegence’da pazarlama ve dış ilişkiler sorumlusu olarak görev almaya başlayan Çiloğlu, kurumsal iletişimin güçlendirilmesine katkı sağlamaktadır.

40 yıldan fazla deneyimi ile Shieldex, metal kaplı tekstiller konusunda uzmanlığıyla biliniyor. Almanya Bremen merkezli firma tekstil ve esnek uygulamalar için gümüş kaplı iplik ve kumaşların yanı sıra, antimikrobiyel, termal ve elektriksel iletken çözümler alanında pazarın önde gelen üreticileri arasında bulunuyor. Türkiye pazarına Teksel Tekstil tarafından sunulan Shieldex çözümleri yenilikçi uygulama alanlarında büyüme için cazip imkanlar sağlıyor.

Çok çeşitli uygulama alanlarına hitap eden Shieldex çözümleri, aslında günlük hayatın birçok noktasında insanlarla temas ediyor. Firmanın gümüş kaplı iplikleri teknik giyim ve tekstil endüstrisi için geliştirildi, ayrıca otomotiv sektöründe de bu tekstillerin elektriksel ve termal iletkenlik özelliklerinden yararlanılıyor. Dijitalleşme bağlamında veri güvenliği konusunda gümüş, bakır, nikel ve kalay ile kaplı kumaşlar da büyük ölçüde kullanılmaya başlandı.

Tıbbi uygulamalar için antimikrobiyel çözümler

Tıp endüstrisi Shieldex®’in uzmanlaştığı alanların başında geliyor. Firma 15 yılı aşkın süredir bu alana özellikle yara tedavisi ve antimikrobiyel ürünler sunuyor. Kaliteli, uzun ömürlü ve sürdürülebilir özellikler taşıyan Shieldex teknolojisi gümüşün iyileştirici gücünü bir adım öteye taşıyor. %99,9 saf gümüşün kullanıldığı ürünler bakterileri azaltmanın yanı sıra antimikrobiyel, koku önleyici ve termal etkiye sahip. Ayrıca, giysilerin daha düşük sıcaklıklarda ve daha az yıkanmasını sağladığı için uzun ömürlü kullanım imkanı da sunuyor.

Shieldex ürünlerinin kullanımı sadece tıp ile sınırlı değil. Spor giyim çorapları, nevresim takımları, havlular, maskeler, keseler ve eldivenler gümüş kaplı Shieldex iplikleriyle daha fonksiyonel ve katma değerli hale geliyor. Firmanın geliştirdiği antimikrobiyel ürünlerin tümü Avrupa Birliği biyosit yönetmeliğine uygun bir şekilde üretiliyor.

Shieldex teknik tekstilleri yeni alanlara taşıyor
Shieldex teknik tekstilleri yeni alanlara taşıyor

Yeni nesil elektroniklerde Shieldex çözümleri

Yeni nesil elektronik bileşenlerde metal kaplı tekstillerin kullanımı hızla artıyor. Bu konuda iddialı olan Shieldex®’in tekstil elektrotları algılama/veri aktarımı, ısıtma ve aydınlatma uygulamalarında kullanılıyor. Firmanın tekstil elektrotları yapıları nedeniyle tıbbi uygulamalar kategorisinde ağrı tedavisi için TENS veya EMS ürünlerinde idealdir. Bu elektrotlar, işlemden geçirilmesi oldukça zor alanlara uygulanabiliyor ve veriyi/bilgiyi kaynağından elektronik cihazlara iletebiliyor. Shieldex® ürünleri elektriksel ve termal iletkenlikleri sayesinde kolaylıkla ısıtma ve aydınlatma ürünlerine rahatlıkla entegre edilebiliyor. Bu çözümlerle cilt üzerinde rahatlık korunurken, giysiler elastik ve esnek kalmayı sürdürüyor.

Shieldex® iplikleri, tekstil ürünleri ve metal kaplı komponentleri çeşitli fiziksel parametrelerin elde edilmesini ve kaydedilmesini sağlar. Bu ürünler kapasitif sensörler, sıcaklık sensörleri ve basınç sensörlerinde kullanılabiliyor. Isıtıcı yapılar ile birlikte ayarlanabilir elektriksel reziztans ve homojen ısı dağılımı elde edilebiliyor. Bunların yanı sıra, otomotiv sektöründe, protez, ilaç, sağlık ve ortopedi teknolojilerinde Shieldex çözümleri yoğun olarak yer alıyor.

Shieldex teknik tekstilleri yeni alanlara taşıyor
Shieldex teknik tekstilleri yeni alanlara taşıyor

Shieldex® tesislerde daha fazla koruma sağlıyor

Tesislerin güvenliğini sağlayan elektronik ekipmanlar, başta artan kablosuz iletişim olanakları ile artan elektromanyetik alanlar (EMF) nedeniyle bozulabilir veya işlevleri kontrol edilemeyebilir. Shieldex® büyük depoların yanı sıra, otomotiv ve havacılık tesislerinde istenilen EMF koruması için de çözümler sunuyor. Shieldex®’in elektromanyetik koruyucu çadırları Faraday kafesi prensibine dayanıyor. Buna göre, gelen ve giden emisyonlar tanılanmış bir frekans bandı kapsamında önlenir.

Yüksek frekanslı ölçümler sırasında küçük ve büyük cihazların Faraday kafesiyle korunması, otomotiv sektörü, depo yönetim, havacılık ve güvenlik hizmetleri için ideal bir çözüm oluşturuyor. Shieldex® EMI kapayıcılar küçük ve büyük nesneler için mobil ve hafif bir Faraday kafesi görevi sağlıyor. Alanların net ve mobil olarak ayrılmasını sağlayan Shieldex® RIF perdeler ise hataları en aza indirerek verimliliği artırırken, maliyeti düşürüyor. Shieldex® Güvenlik Torbaları da kolluk kuvvetleri ve ordu için güvenlik, casusluk ve korsanlığa karşı korunmayı mümkün kılıyor.  

Shieldex firması ürün geliştirme, proses optimizasyonu ve tekstil terbiyesi alanında ileri teknolojilerle donatılmış bir AR-GE departmanına sahip. Firma üst düzey etkili araştırma danışmanlığıyla, partnerlerinin araştırma projelerini destekliyor ve onların gelişimine katkı sağlıyor. Shieldex üniversiteler, enstitüler ve endüstri içindeki partnerlerle birlikte; teknik, düşük maliyetli, çevre dostu, inovatif, gelecek odaklı ve müşteriye özel %100 Almanya’da üretilmiş çözümlere imza atıyor.

Bülten Aboneliği

Dijital Dergi Aboneliği (Yıllık 200TL)

Teknik Tekstiller Haberleri

TEKSMER başarılı teknik tekstil çalışmalarını sergiledi

Teknik tekstil alanında 2014 yılından bu yana çalışmalar yürüten Teknik Tekstiller Araştırma ve Uygulama Merkezi (TEKSMER), bu süreçte geliştirdiği...

Özel Haberler