25.6 C
İstanbul
Çarşamba, Haziran 19, 2024

Textilegence Mayıs Haziran 2024 sayısı yayınlandı

Textilegence Mayıs Haziran 2024 sayısı, haziran ayında...

İtalyan tekstil makineleri siparişleri 2024’ün ilk çeyreğinde sabit kaldı

İtalyan tekstil makineleri sektörü için 2024 yılı...

Nivogo: Türkiye’de ‘geleceği değiştiren moda’ döngüsel dönüşüm

Nivo (yeni) ve go (harekete geçmek) kelimelerinin...

Bego Jeans; temiz denimin hikayesi

Çevresel etkisi en yüksek tekstil ürünlerinden biri...

Rusya-Ukrayna Savaşı Türk tekstil sektörünü nasıl etkiliyor?

Uzun yıllardır Rusya-Ukrayna arasında yaşanan gerilim, 2014...

Sun Tekstil kapasitesini %15 artırıyor 

GüncelSun Tekstil kapasitesini %15 artırıyor 

- Haber Sponsoru -

Türkiye’nin konfeksiyon üretimi ve ihracatında lider firmalar arasında yer alan Sun Tekstil, gerçekleştirdiği yatırımlarla büyümeye ve önde gelen markalar için üretmeye devam ediyor. Kısa ve uzun vadeli hedeflerini açıklayan Sun Tekstil Yönetim Kurulu Başkanı Elvan Ünlütürk, yaptıkları yatırımlar ve üretimlerle Sun Tekstil’in kapasitesinin yüzde 15, bağlı ortaklığı Ekoten’in ise yüzde 50 artacağını ve istihdam sayılarının da buna bağlı olarak yükseleceğini söyledi.

2023 yılı itibariyle yatırımlarına hız kazandırdıklarını dile getiren Ünlütürk; “2023 itibariyle Sun Tekstil ve bağlı ortaklığımız Ekoten olarak toplam 220 milyon TL yatırım gerçekleştirdik. Bu yatırımlar ile Sun Tekstil’in kapasitesi %15 Ekoten’in kapasitesi ise yüzde 50 artacak” dedi. Yapacakları fabrikalar ile üretim kapasiteleri ve istihdam sayılarında artış kaydedeceklerini açıklayan Ünlütürk: “Üretim kapasitemizde ve istihdamımızda, yapacağımız fabrikalardan kaynaklanan artışlarımız olacak. Ekoten adına Afyon’daki organize sanayi bölgesinde 100 dönümlük bir arazi için el sıkıştık. Burada da amacımız Ekoten’in özellikle teknik tekstiller konusundaki kapasitesini ve hacmini büyütmek. Büyüdükçe istihdam sayımız da artacaktır“ şeklinde konuştu.

Sun Tekstil Yönetim Kurulu Başkanı Elvan Ünlütürk

Sun Tekstil sürdürülebilirlik kapsamındaki yatırım ve iş birliklerine devam edecek

Ayrıca SAP’ye (Sistem, Uygulama ve Ürünler) geçtiklerinin de altını çizen Elvan Ünlütürk, dijitalleşme ve tasarımla ilgili yatırımlarına da devam ettiklerini belirtti. Tasarımdan, sanal showroomlara, yapay zeka tabanlı otomatik kalite kontrol makinelerinden, otomatik boyama reçetelerine kadar farklı konularda yaptıkları yatırımları sürdüreceklerini dile getiren Ünlütürk, sürdürülebilirlik kapsamındaki projelerinden ise şu şekilde bahsetti:

“Öte yandan suyun yüzde 95 geri kazanımı gibi özellikle sürdürülebilirlikle ilgili startuplarla beraber yaptığımız projelerimiz var. Bunların bir kısmı daha çok erken aşamalarda. Ama 2010 yılında kurulmuş bir AR-GE merkezimiz var ve bu sayede epey yol aldık. Hem yurt içi hem de yurt dışındaki üniversitelerle, akademilerle ve diğer firmalarla iş birlikleri yapıyoruz. AR-GE merkezleri ile ortak projeler yürütüyoruz ve bu sayede özellikle sürdürülebilirliğe yoğunlaşan startuplara destek olmaya, onlarla iş birliği yapmaya özen gösteriyoruz.  Büyümede geçen seneye göre bu sene bütçelediğimiz ve söylediğimiz rakam %15’ti ve 2023’ü böyle bitireceğiz. Ekoten’in teknik tekstiller konusundaki kapasitesini büyüteceğiz. Bu yaptığımız yatırımlarla beraber önümüzdeki aylarda ve yılda daha büyük bir kapasiteye sahip olacağız. Zaten o zaman da satışlarımız daha fazla artacak” diyerek sözlerini tamamladı.

Diğer haberlere göz atın

Yazarın diğer haberleri

Diğer etiketlere göz atın:

En çok okunan haberler