Tekstil ihracatı ekim ayında %14,7 arttı, büyüme sürüyor

Sektör ihracatını ekim ayında %14,7 artırarak 1 milyar dolar değer elde etti.

Uster Technologies pandemide odağına müşterilerini aldı

Kalite testi, izleme ve yönetimi için geliştirdiği çözümlerle dünyanın önde gelen üreticilerinden olan Uster Technologies, ‘Kaliteyi Düşün / Think...

Zorlu Tekstil sürdürülebilir üretici sertifikası aldı

Döngüsel ekonomi tabanlı sürekli inovasyon anlayışıyla faaliyetlerini sürdüren Zorlu Holding Tekstil Grubu, sürdürülebilirliği bir iş yapış biçimi haline getirdi....

Textilegence 43. sayısıyla yerel ve küresel pazarları buluşturuyor

Tekstil ve baskı profesyonellerinin yakından takip ettiği Textilegence Temmuz Ağustos 2020 sayısı ile okurlarıyla buluştu. 43. Sayı dopdolu içeriği...
Emre Yoleri
Emre Yolerihttps://www.textilegence.com
Belçika’da College St.Vincent’da lise eğitimini tamamlayan Yoleri, Türkiye’ye dönerek Gazi Üniversitesi Çalışma Ekonomisi ve Endüstriyel İlişkiler Bölümünde üniversite eğitim almaya başlamıştır. Bu bölümü yarıda bırakarak Eskişehir Anadolu Üniversitesi İşletme Fakültesini tamamlamıştır. Bahçeşehir Üniversitesi’nde İşletme Yüksek Lisans’ına devam etmektedir. 2005 yılında çalışma hayatına atılan Yoleri, kamu ve özel sektörde müşteri ilişkileri, strateji planlama ve raporlama alanlarında yöneticilik yapmış, proje bazlı çalışmalar yürütmüştür. 2015 yılından bu yana NEFA PR yayıncılıkta uluslararası ilişkiler, proje geliştirme, organizasyon ve yazı işleri alanlarında görev almaktadır.

Tekstil ihracatı ekim ayında %14,7 arttı, büyüme sürüyor. Türk tekstil ve ham maddeleri sektörü yeni pandemi sonrasında ihracatta elde ettiği artışı ekim ayı itibariyle sürdürmeyi başardı. 2020 yılının Ekim ayında tekstil sektörü ihracatını geçen yılın aynı ayına göre %14,7, Eylül 2020’ye göre ise %9 oranında artarak 1 milyar dolar değerini yakaladı. 2020 Ocak- Ekim dönemi baz alındığında sektörün ihracatının %6,9 oranında düşüşle 7,7 milyar dolar değerini elde ettiği görülüyor. Ekim ayında Türkiye’nin genel ihracatı %5,6 artarak 17,3 milyar dolar değerinde gerçekleşti. Buna göre Ekim ayında tekstil sektörünün genel ihracattaki payı %5,9 seviyesinde seyretti.

AB en büyük ihracat pazarı yerini korudu

Ekim ayında en fazla tekstil ve ham maddeleri ihracat yapılan pazar, her zaman olduğu gibi, 28 AB ülkesi grubu oldu. 2019 yılı Ekim ayı ile karşılaştırıldığında bu ülkelere tekstil ihracatı %18,7 oranında arttı ve 525 milyon dolar değeri elde etti. 2020 Ocak-Ekim dönemi bazında bakıldığında ise, ihracatın %5 düşüşle 4 milyar dolar değerinde gerçekleştiği tespit edildi.

İkinci en büyük pazar konumundaki Eski Doğu Bloğu Ülkelerine, yılın ilk 10 ayında yapılan ihracat ise %0,4 artarak 863 milyon dolar a ulaştı. Sadece Ekim ayı bazında bu ülkelere yapılan ihracat %17,2 arttı ve 860 milyon dolar oldu.

Yılın ilk 10 ayında en fazla ihracat artışı elde edilen ülke grupları AB dışı diğer Avrupa Ülkeleri ve Türk Cumhuriyetleri oldu.  Diğer Avrupa ülkelerine yapılan ihracat geçen yıla kıyasla %21,5 artışla 74 milyona çıkarken, Türk Cumhuriyetlerine yapılan ihracat da %1,9 artışla 257 milyon dolar düzeyine yükseldi. Ocak – Ekim döneminde Afrika ülkeleri, Ortadoğu ülkeleri, Asya ve Okyanusya ülkeleri, Amerika ülkeleri ve serbest bölgelerde ihracat kayıpları yaşandı.

Tekstil ve ham maddeleri sektörünün ihracatına ülkeler bazında bakıldığında %9,5 payla Almanya en büyük pazar olmayı sürdürdü. Bu ülkeye yapılan ihracat Ekim ayında %16,2, Ocak-Ekim döneminde ise %4,8 artış kaydetti. Almanya’yı %7,8 payla İtalya, %6,5 payla ABD, %5 payla İngiltere ve %3,8 payla Bulgaristan takip etti.

Tekstil ihracatı ekim  ayında ihraç edilen tekstil miktarı ile arttı

2020 Ocak-Ekim döneminde ihraç edilen tekstil ve ham madde miktarı ise %4,3 oranında azalarak 1,9 milyon ton düzeyinde kaldı. Buna karşın sadece Ekim ayı ele alındığında, ihraç edilen tekstil miktarı geçen yılın aynı ayına göre %15,3 artış kaydetti. En fazla tekstil ve ham maddenin ihraç edildiği ülkeler içinde İtalya %7,7 pay ile ilk sırada yer aldı. İtalya’ya yılın ilk 10 ayında 144 bin ton tekstil ihracatı yapılırken, bu rakam geçen yılın aynı dönemine göre %4,3 gerilemeyi gösteriyor. Bu ülkeyi Almanya, ABD, İngiltere ve İran takip etti.

Türk tekstil ve ham maddeleri sektöründe %19,8 payla en önemli ihraç ürün grubu olan dokuma kumaşlar, ekim ayında %2,1 azalarak 205 milyon dolar değerini gördü. Bu ürün grubunun Ocak-Ekim ayındaki ihracat performansı da %21,6 geriledi ve 1,5 milyar dolar değerini yakaladı.

Teknik tekstiller ihracatı ikinci sıraya yükseldi

Tekstil ihracatında %17,2 payla ikinci sırada yer alan teknik tekstiller ihracatı Ekim ayında %18,1 oranında artarak 152 milyon dolar değerine ulaştı. Pandeminin oluşturduğu talep artışı nedeniyle, Ocak-Ekim döneminde de teknik tekstiller ihracatı %5,1 artarak 1,3 milyar dolar değerini yakaladı. Teknik tekstiller ürün grubu içinde hazır giyime dönük teknik malzemeler %32,7, nonwoven ürünler %26,2, teknik tekstillerden mamül ambalaj için torba ve çuvallar ise %12,7 paya sahip oldu.

İhracatta üçüncü sırada yer alan iplik ürün grubunun ihracatı Ocak-Ekim döneminde %19 azalırken, Ekim ayı bazında %4,4 oranında artış kaydedildi. Ekim ayında iplik ihracatı 171 milyon dolar değer yarattı. Elyaf ihracatı ocak – ekim döneminde %7,7 gerileyerek 486 milyon dolar, sadece Ekim ayı baz alındığında %26 artışla 67 milyon dolar değerinde gerçekleşti.

Örme kumaş ihracatı 2020 yılı Ocak – Ekim döneminde %7,5 azalarak 1,2 milyar dolar değerinde gerçekleşti. Ekim ayı bazında ise bu ihracat %22,1 oranında artış yönünde gelişti. Ocak – Ekim döneminde özel iplik ve kumaş ihracatı ise %17,7 azalarak 408 milyon dolar seviyesine inerken, Ekim ayı bazında bu ihracat %9,6 artışla 63 milyon dolar değerinde gerçekleşti.

Tekstil ihracatı ekim ayında %14,7 arttı, büyüme sürüyor
Tekstil ihracatı ekim ayında %14,7 arttı, büyüme sürüyor

Ev tekstili kumaşları ihracatı yılın ilk 10 ayında %13,3 azalarak 295 milyon dolara gerilerken; Ekim %17,3 artışla 43 milyon dolar değeri kaydetti. Ev tekstil ihracatı ise Ocak – Ekim döneminde %4,8 azalarak; 1 milyar 457 milyon dolar değerine inerken, Ekim ayında %16,4 artarak 201 milyon dolar değerini elde etti.

Konfeksiyon yan sanayi ihracatı 2020 yılı Ocak – Ekim döneminde %7,3 oranında azalarak 199 milyon dolara indi. Bu ürünlerin Ekim ayındaki ihracatı ise %10,8 artışla 26 milyon doları gösterdi.

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası verilerine göre Ekim ayında tekstil ürünlerinde imalat oranı %76,4 olarak gerçekleşti. Bu rakam 2020 Eylül verilerine göre %2,6 artış, geçen yılın aynı ayına göre ise %2,8 azalış anlamına geliyor.

Güncel Haberler

Hugues Schellenberg UCMTF’nin yeni başkanı

Fransız Tekstil Ekipmanları Üreticileri Birliği UCMTF’de görev değişimi yaşandı. 2004 yılından bu yana birliğin başkanlığını yürüten Bruno Ameline’nin emekli...

Textilegence Eylül – Ekim 2020 Sayısı yayınlandı

Textilegence Magazine 44. Sayısıyla okurlarıyla buluştu. Tekstil ve baskı endüstrisinden haberlerle yine dopdolu bir sayı okurlara sunuldu. Textilegence Eylül...

TYH Tekstil kendi enerjisini güneşten üretmeye başladı

Türk tekstil ve hazır giyim sektörünün önemli üreticilerinden TYH Tekstil, yenilenebilir kaynakları kullanarak sürdürülebilir üretim yapabilmek için önemli bir...

Bursalı Tekstil 2 Önemli Ödüle Layık Görüldü

Türkiye’nin önde gelen tekstil üreticilerinden Bursalı Tekstil, global markası Nuacotton ile iş dünyasının saygın ödüllerinden American Business Awards’da 2...
error: Lokasyonunuz kaydedildi. İçerik kopyalanamaz. You location is saved. Content can\'t be copied