Ana Sayfa » Güncel » Tekstil ihracatı tekrar büyüme trendine girdi

Tekstil ihracatı tekrar büyüme trendine girdi

Bu dönemde %88’lik artışla iplik en fazla ihraç edilen ürün grubu oldu.

Emre Yolerihttps://www.textilegence.com
Belçika’da College St.Vincent’da lise eğitimini tamamlayan Yoleri, Türkiye’ye dönerek Gazi Üniversitesi Çalışma Ekonomisi ve Endüstriyel İlişkiler Bölümünde üniversite eğitim almaya başlamıştır. Bu bölümü yarıda bırakarak Eskişehir Anadolu Üniversitesi İşletme Fakültesini tamamlamıştır. Bahçeşehir Üniversitesi’nde İşletme Yüksek Lisans’ına devam etmektedir. 2005 yılında çalışma hayatına atılan Yoleri, kamu ve özel sektörde müşteri ilişkileri, strateji planlama ve raporlama alanlarında yöneticilik yapmış, proje bazlı çalışmalar yürütmüştür. 2015 yılından bu yana NEFA PR yayıncılıkta uluslararası ilişkiler, proje geliştirme, organizasyon ve yazı işleri alanlarında görev almaktadır.

İstanbul Tekstil ve Hammaddeleri İhracatçıları Birliği’nin (İTHİB) yayınladığı ‘2021 Yılı Temmuz Ayı İhracatı Performans Raporu’na göre Türkiye tekstil ve ham maddeleri sektörü yılın ilk yedi ayını 7 milyar dolar ile kapattı. Geçen yılın aynı dönemine kıyasla tekstil ihracatı oranı %5,6’dan %5,9’a yükselirken; 2021 yılının temmuz ayında, bir önceki yılın aynı ayına göre %4,6 oranında artarak 924 milyon dolara ulaştı.

2021 temmuz ayında tekstil ihracat rakamlarında hazirana göre %18,7 oranında düşüş görülürken, 2020 yılının aynı döneminde Türkiye genel ihracatı içerisinde 5,9’luk bir paya sahip olan sektörün ihracat rakamları, bu yılın temmuz ayında %5,6’ya geriledi. Ocak-Temmuz 2021 döneminde Türkiye’nin genel ihracatı %10,2 artışla 16 milyar dolar seviyesine çıktı.

Tekstil ihracatının %40’ı AB pazarına

2021 yılı ocak-temmuz döneminde en fazla tekstil ve ham maddeleri ihracatı AB ülkelerine yapılırken, bu 27 AB ülkesine gerçekleştirilen ihracat, 2020 yılının aynı dönemine göre %42,7’lik artışla 3 milyar dolar değerinde gerçekleşti. Yılın ilk yarısında Türkiye’nin en fazla tekstil ve ham maddeleri ihracatı gerçekleştirdiği ikinci ülke grubu ise Eski Doğu Bloku ülkeleri oldu. Bu bölgeye yapılan ihracat %40,6 oranında artarak 761 milyon dolara ulaştı. Bu dönemde AB ülkelerine miktar bazında yapılan ihracat ise %34’lük artışla 683 bin ton değerinde gerçekleşti.

Yılın ilk yarısında en fazla tekstil ve ham maddeleri ihracatı yapılan ülkeler arasında İtalya ilk sırada yer aldı. Bu dönemde ülkeye %58,7 artışla 619 milyon dolar değerinde ihracat gerçekleştirildi. İtalya’nın ardından %21,2’lik artışla 575 milyon dolar ile Almanya ikinci sırada, %53’lük artışla 472 milyon dolar değerinde ihracatla ABD ikinci sırada yer aldı. En çok ihracat yapılan diğer ülkeler ise sırasıyla İngiltere, İspanya, Bulgaristan, Hollanda, Mısır, Belarus ve Rusya oldu.

Yılın ilk altı ayında ihracat miktarı 2 milyon tona ulaştı

2021 yılı ocak-temmuz döneminde Türkiye tekstil ve hammaddeleri sektörü ihracatı miktar bazında, bir önceki yılın aynı dönemine göre %37,5 oranında artarak 2 milyon ton değerinde gerçekleşti. Türkiye’nin en fazla tekstil ve ham maddeleri ihracatı gerçekleştirdiği ilk 10 ülkeye bakıldığında miktar bazında ihracatın tüm ülkelerde arttığı görüldü. Bu alanda da yine en önemli ihracat pazarı %8,1 pay ile İtalya olurken, ülkeye yapılan toplam tekstil ve ham maddeleri ihracatı yılın ilk altı ayında %41,9 artarak 135 bin ton değerinde gerçekleşti. Yine miktar bazında incelendiğinde bu dönemde sektörün en büyük 5. ihracat pazarı olan Çin, %307 oranında artışla 70 bin ton değeriyle ihracatın en çok arttığı ülke oldu. Bu dönem en çok artış gösteren ikinci ülke ise %210,9 artışla Pakistan oldu.

Tekstil ihracatı tekrar büyüme trendine girdi
Tekstil ihracatı tekrar büyüme trendine girdi

İplik, Türkiye tekstil ve ham madde ihracatında ilk sırada

Yılın ilk yarısında Türkiye tekstil ve hammaddeleri sektörü ihracatında ürün grupları bazında incelendiğinde, %88’lik artışla iplik ürün grubu öne çıktı. İplik ihracatı temmuz ayında ise geçen yılın aynı ayına kıyasla %56,5 oranında artış göstererek 198 milyon dolara ulaştı. Aynı dönemde en fazla ihracat gerçekleştirilen ikinci ürün grubu olan teknik tekstiller ise %8,5 oranında düşüş kaydederek 1,4 milyar dolar değerinde ihracat ile yılın ilk yarısını noktaladı. Temmuz ayında ise teknik tekstillerin ihracatı %48,9 oranında gerileyerek 157 milyon dolar değerinde gerçekleşti.

Dokuma kumaş ihracatı üçüncü sırada yer alarak, 2021 yılı ocak-temmuz döneminde %26,1 artışla 1,3 milyar dolar değerinde, temmuz ayında ise %2,6 oranında düşüşle 173 milyon dolar değerinde gerçekleşti.

Ev tekstili ihracatına bakıldığında ise ocak-temmuz döneminde ihracatın %38,6 artışla 1,3 milyar dolar değerinde gerçekleştiği, temmuz ayında ev tekstili sektörünün %1,4 oranında düşüşle 181 milyon dolar değerinde ihracat gerçekleştirdiği görüldü. Yılın ilk yedi ayında örme kumaş ihracatı %57,1 artışla 1,2 milyar değerinde gerçekleşirken, elyaf ihracatı da %65,2’lik artışla 539 milyon değerini yakaladı.

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası, tekstil ürünleri imalatında kapasite kullanım oranının Temmuz 2021’de geçen yılın aynı ayına göre %19 oranında artışla %80,7’ye çıktığını gösteriyor. Türkiye İstatistik Kurum verilerine göre, tekstil sanayi üretim endeksi bir önceki yılın aynı ayına göre %70,6 oranında artış kaydetti. Mayıs 2021 yılına ait tekstil istihdam rakamı 2020 Mayıs ayı ile karşılaştırıldığında %15’lik artışla 485 bine ulaştı.

Güncel Haberler

Textilegence Temmuz Ağustos 2021 sayısı ile yaz canlanıyor

Yeniden normalleşmenin başladığı haziran ayından itibaren birçok sektörde ciddi bir canlanma görülüyor. Yaz aylarına denk gelen bu dönemde tekstil ve...

Yeşim Tekstil Ağrı ilinde yatırımlarını sürdürüyor

Hazır giyim ve ev tekstili alanında faaliyet gösteren Yeşim Tekstil Ağrı yatırımlarıyla bölgenin ekonomik ve sosyo-kültürel gelişimini desteklemeyi sürdürüyor....

TGSD rekabette sürdürülebilirlik ve dijital dönüşüme vurgu yapıyor

Türk tekstil ve giyim sektörünün önde gelen çatı örgütlerinden Türkiye Giyim Sanayicileri Derneği (TGSD) Türkiye’nin hazır giyim ihracatının yarısından...

Aksa Akrilik akıllı tekstile yatırım yapıyor

Aksa Akrilik ‘Girişimciliğe Değer’ programı ile yenilikçi ve sürdürülebilir teknolojiler geliştiren projelere destek olmaya yeni İltema yatırımıyla devam ediyor....
error: Lokasyonunuz kaydedildi. İçerik kopyalanamaz. You location is saved. Content can\'t be copied