11.6 C
İstanbul
Cumartesi, Aralık 3, 2022

Giriş Yap / Kayıt ol

Türk tekstil ihracatında artış oranları azalmaya devam ediyor

İstanbul Tekstil ve Hammaddeleri İhracatçıları Birliği’nin (İTHİB)...

Tekstil endüstrisinde beklentiler olumsuza döndü

Eski adıyla ITMF Corona Anketi olarak bilinen...

Nivogo: Türkiye’de ‘geleceği değiştiren moda’ döngüsel dönüşüm

Nivo (yeni) ve go (harekete geçmek) kelimelerinin...

Bego Jeans; temiz denimin hikayesi

Çevresel etkisi en yüksek tekstil ürünlerinden biri...

Rusya-Ukrayna Savaşı Türk tekstil sektörünü nasıl etkiliyor?

Uzun yıllardır Rusya-Ukrayna arasında yaşanan gerilim, 2014...

Texhibition İstanbul fuarı ilk edisyonunu başarıyla noktaladı

FuarlarTexhibition İstanbul fuarı ilk edisyonunu başarıyla noktaladı

- Haber Sponsoru -

2022 yılına 15 milyar dolar ihracat hedefiyle başlayan tekstil sektörü, 16-18 Mart tarihleri arasında, bu yıl ilki düzenlenen Texhibition İstanbul Kumaş ve Tekstil Aksesuarları Fuarı’nda küresel alıcılarla buluştu. İstanbul Tekstil ve Hammaddeleri İhracatçıları Birliği’nin (İTHİB) İstanbul Ticaret Odası (İTO) iş birliği ile düzenlediği fuar, 5 bin m² alanda, 63 ülkeden 11 bin 211 ziyaretçiyi ağırladı. Ayrıca, fuarda 3 gün boyunca sürdürülebilirlik ve tasarım konusunda alanında uzman kişilerle seminerler de düzenlendi. İTHİB Başkanı Ahmet Öksüz, fuarın çok başarılı bir şekilde tamamlandığını ve 21-23 Eylül tarihlerinde fuarın ikincisini gerçekleştirmeyi hedeflediklerini açıkladı. Fuarın, sektörün bu seneki ihracat hedefine ulaşmasında büyük katkı sunacağını belirtildi.

Texhibition İstanbul fuarı ilk edisyonunu başarıyla noktaladı

“Texhibition Istanbul dünyanın en büyük tekstil fuarlarından biri olacak”

Ahmet Öksüz fuara ilişkin yaptığı değerlendirmede şunları aktardı; “Sektörümüze büyük katkı sunma amacıyla düzenlediğimiz fuarımızda hedeflediğimiz rakamlara ulaştık. 84 gün gibi çok kısa bir süre içerisinde hayata geçirdiğimiz fuarda sektörümüz firmalarını birçok dünya devletinden alıcılılarla buluşturduk. Bu başarıya ulaşmamızda emeği geçen tüm sektör temsilcilerine ve paydaşlarımıza teşekkür ediyorum. Tekstil sektörünün uzun zamandır beklediği ilk yerli ve milli fuarı olan Texhibition, ülkemize yakışır bir fuar oldu. Fuara katılan firmalarımızdan fuarımıza ilişkin oldukça olumlu geri dönüşler aldık. Bu çerçevede 21-23 Eylül 2022 tarihlerinde ikincisini gerçekleştireceğimiz fuarımızı en az iki kat büyüteceğiz.”

Gelecek yıllarda Texhibition İstanbul Fuarı’nın dünyanın en büyük tekstil fuarlarından biri olmasını hedeflediklerini aktaran Öksüz; “Fuarımızın tekstil sektörü ihracatımıza bu sene 1 milyar dolar katkı sunmasını hedefliyoruz. Kardeş birliğimiz İstanbul Hazırgiyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliğimiz de Ağustos ayında IFCO Fuarı’nın 2.’sini organize edecek. İstanbul’da gerçekleştirdiğimiz bu entegre fuar çalışmaları İstanbul’u Türk tekstil ve hazırgiyim sektörlerinin moda merkezi yapma noktasında önemli bir rol oynayacak” diye konuştu.

“Texhibition Istanbul dünyanın en büyük tekstil fuarlarından biri olacak”

Sektör olarak geçtiğimiz yıl 200 ülkeye, 12,9 milyar dolar değerinde ihracat gerçekleştirdiklerini belirten Öksüz, 2022 yılında ise hedeflerinin 15 milyar dolar ihracatla küresel ticaretteki paylarını daha da artırmak olduğunu söyledi. Bu başarıyı sürdürebilir hale getirmek adına İTO ile organize olarak ilk yurt içi fuarlarını organize ettiklerini aktaran Öksüz; “Bundan sonraki hedefimiz ise Eylül ayında ikincisini gerçekleştireceğimiz fuarımızı en az iki kat büyütmek. Bu çerçevede çalışmalarımıza şimdiden başladık” dedi.

Diğer haberlere göz atın

Yazarın diğer haberleri

Diğer etiketlere göz atın:

En çok okunan haberler