Trützschler T-DATA: İplik Yönetimi İçin Veri

Textilegence Mart – Nisan 2021 sayısı yayınlandı

Zorlu dönemler belki de en iyi fırsatlar için en uygun zamandır. Textilegence Mart Nisan 2021 sayısında bütün hızıyla süren...

Kozmetotekstil pazarı değişen tüketici davranışlarıyla krizi fırsata çeviriyor

Covid-19 pandemisinin yayılmasına karşı alınan hükümet önlemleri, günlük yaşamda bir dizi değişime sebep oldu. Yüz maskelerinin takılması, sosyal mesafe...

ITMF, 7. Coronavirüs anket sonuçlarını açıkladı

Uluslararası Tekstil Üreticileri Federasyonu (ITMF), pandeminin global tekstil endüstrisi üzerindeki etkilerini değerlendirdiği araştırmanın 7.sini yayımladı. 25 Ocak-10 Mart tarihleri...
Engin Buz
Engin Buzhttps://www.textilegence.com
Engin Buz, Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü’nden mezun olduktan sonra Yıldız Teknik Üniversitesi’nde Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler alanında yüksek lisansını tamamlamıştır. 2000 yılından sonra çeşitli yayıncılık şirketlerinde çalışmaya başlayarak kültür-sanat ve daha sonra ekonomi haberleri hazırlamıştır. 2009 yılından itibaren tekstil endüstrisine dönük yayınlarda editör olarak görev alan Buz, 2013 itibariyle kurulan Textilegence’de haber editörü olarak yer almaya başlamıştır. Engin Buz halen başta tekstil ve dijital baskı endüstrileri olmak üzere ekonomi haberleri hazırlamaktadır.

Trützschler T-DATA: İplik Yönetimi için Veri
Trützschler T-DATA: İplik Yönetimi için Veri

T-DATA, Trützschler’in gerçek zamanlı gözetim sistemidir. T-DATA, iplikçilikte günlük rutin için sağlam verilerle yönetim sağlıyor. Sistem internet bazlıdır. Her zaman ve her yerden akıllı telefon veya tablet üzerinden üretimi gerçek zamanda denetlenebiliyor.

T-DATA; Kişiselleştirme ve Entegrasyon

T-DATA, kullanıcının gereksinimlerine göre kolayca ve sezgisel olarak kişiselleştirilebilir. Sistem üst düzey müşteri sistemlerine kolay veri aktarımı yapılmasına olanak tanıyor. Üretimdeki trendler erkenden tespit edilebilir, hatalı fonksiyonlar ve arızalar hızlıca ortadan kaldırılabilir. Böylece bekleme süreleri ölçülebilir oranda azaltılabiliyor ve daha yüksek bir üretim için makine ayarları optimize edilebilir.

Hangi verilerin özellikle önemli olduğu bilgisi ile T-DATA, bireyselleştirilebilir. Bu, birkaç adımda uyarlanabilen, sezgisel olarak kullanılabilen bir internet arayüzü üzerinden gerçekleşir. Veriler ekranda tablo veya diyagram olarak gösterilebilir.

Doğru Veri Önemlidir

Anlamlı bilgi edinmek için, öncelikle bu tanımlanmalıdır. T-DATA kullananların, standart üretim verileri ile yetinmeleri gerekmez. İplikhanedeki yönetimin ek bilgilere ihtiyacı vardır. Bu amaçla Trützschler bir dizi sensör geliştirdi. Elektrik tüketiminin, harman hallaç dairesindeki telef kalitesinin veya tarak bandındaki nepslerin online ölçümü örnekler arasındadır. Böylece Trützschler, hiçbir rakibinin sunamadığı bir veri kalitesine ulaşır.

  • Optik sensör WASTECONTROL, harman hallaç dairesindeki temizleyicilerin atık kalitesini izlemek için kullanılır. Bu, gereksiz elyaf kaybını önler. Sonuç: asgari iyi lif kaybında optimum temizlik. 20.000 t/a’lık bir pamuk kullanımında WASTECONTROL örn. % 0,4 oranında artan iyi lif randımanında yakl. 320 balya pamuk/yıl tasarruf eder. Bu, 63 ct./lbs’lik bir pamuk fiyatında, 210.900 US$ tasarruf demektir.
  • Kartlarda, NEPCONTROL sensörü, nepsleri, çöp parçacıklarını ve tohum kabuk nepslerini sayar. Eşsiz ve patentli neps sensörü NEPCONTROL,taranmış şeridin her bir metresini görüntüler. Sapmalar saatler veya günler sonra laboratuvar kontrolünde değil, derhal algılanır. Veriler, hedeflenen garnitür bakımını sağlar.
  • Taraklarda, cer ve penye makinelerindeki DISC MONITOR sensörlerinin sinyalleri, ortaya çıkan arızaların spektrogram analizi yoluyla erken tespit edilmesini mümkün kılıyor. Kalite sensörü DISC MONITOR şerit numarasını hesaplar ve kumandaya bir sinyal göndererek ana çekimde gereken değişikliğin gerçekleşmesini sağlar. T-DATA bu muhtemel sapmaları her münferit makinede veya penye makinesi grubunda gösterir. Bu bilgi ile üretim, sonuç olarak sürekli eşit kalan bir şerit numarası oluşana kadar en uygun şekle getirilebilir.
  • Elektrik enerjisi günümüzde bir iplikhanedeki en önemli maliyet faktörlerinden biridir. En uygun şekilde gerçekleştirilmemiş ayarlar veya kirler, elektrik tüketimini istemeden arttırabilir. Bunu algılamak için Trützschler, taraklar veya cerler gibi tüm önemli makineleri enerji ölçüm cihazları ile donatıyor. T-DATA ile bu değerler daime gözetim altındadır. Çok yüksek bir tüketim ve bunun sebepleri derhal hedefe odaklı bir bakım ile ortadan kaldırılabilir.

Bunlar Trützschler tarafından geliştirilen ve üretilen sensörlerin sadece birkaç örneğidir.

Tekstil Eğirme Haberleri

SASA 330 milyon dolarlık yeni elyaf yatırımına başladı

Türkiye’nin önde gelen elyaf üreticilerinden Adana merkezli SASA Polyester, Saflaştırılmış Tereftalik Asit (PTA) ve elyaf yatırımlarına devam ediyor. 2019...

Özel Haberler

error: Lokasyonunuz kaydedildi. İçerik kopyalanamaz. You location is saved. Content can\'t be copied