Türk tekstil sektörü 2019 yılında %5,5 ihracat kaybı yaşadı

Küresel pazarlardaki dalgalanmalar ihracat pazarlarını ve rakamları etkilemeyi sürdürüyor. Türk tekstil sektörü 2019 yılının 12 ayında ihracatta %5,5 değer kaybı yaşadı. Buna karşın ihraç edilen tekstil miktarı %1,2 oranında arttı.

Tekstil sektörü istihdam deposu oldu

Adana Sanayi Odası (ADASO) tarafından 2019 verileri dikkate alınarak hazırlanan araştırmaya göre, tekstil ve konfeksiyon sektörü imalat sanayinin toplam...

KARL MAYER, STOLL’u satın aldı

KARL MAYER Grubu büyüme stratejisinin bir parçası olarak, STOLL Grubu satın almak için bir anlaşma imzaladı. Anlaşma 26 Şubat...

Yataş Grup Ar-Ge ve Tasarım Merkezlerini Açtı

Türkiye’nin mobilya ve yatak sektöründeki lider markalarından Yataş Grup, global bir marka olma hedefiyle çalışmalarını devam ediyor. Firma bu...
Emre Yoleri
Emre Yolerihttps://www.textilegence.com
Belçika’da College St.Vincent’da lise eğitimini tamamlayan Yoleri, Türkiye’ye dönerek Gazi Üniversitesi Çalışma Ekonomisi ve Endüstriyel İlişkiler Bölümünde üniversite eğitim almaya başlamıştır. Bu bölümü yarıda bırakarak Eskişehir Anadolu Üniversitesi İşletme Fakültesini tamamlamıştır. Bahçeşehir Üniversitesi’nde İşletme Yüksek Lisans’ına devam etmektedir. 2005 yılında çalışma hayatına atılan Yoleri, kamu ve özel sektörde müşteri ilişkileri, strateji planlama ve raporlama alanlarında yöneticilik yapmış, proje bazlı çalışmalar yürütmüştür. 2015 yılından bu yana NEFA PR yayıncılıkta uluslararası ilişkiler, proje geliştirme, organizasyon ve yazı işleri alanlarında görev almaktadır.

Türk tekstil sektörü 2019 yılında %5,5 ihracat kaybı yaşadı
Türk tekstil sektörü 2019 yılında %5,5 ihracat kaybı yaşadı

Türk tekstil sektörü 2019 yılında %5,5 ihracat kaybı yaşadı. 2018 yılında ihracatını %4 büyüten Türk tekstil sektörü, 2019 yılında ise negatif bir görünüme sahip oldu. İTKİB tarafından yayımlanan ihracat verilerine göre, Türk tekstil ve hammaddeleri sektörünün 2019 yılı toplam ihracatı bir önceki yıla oranla %5,5 oranında azalarak 9,9 milyar dolara geriledi. 2019’da Türkiye’nin gerçekleştirdiği toplam ihracat ise %2 artışla 180.4 milyar dolar değerine çıktı. Tekstil ve hammadde ihracatının toplam ihracattaki payı %5,9’dan %5,5’e geriledi.

2019 yılında Türk tekstil ve hammaddeleri sektörünün ana ihracat pazarı 28 AB ülkesi oldu. %8,2’lik gerilemeye karşın, bu pazarlara yapılan tekstil ihracatının payı %49,9 oldu. Eski Doğu Bloku Ülkelerine yapılan ihracat ise %5,9’luk artış göstererek %10,5’e çıktı. Afrika ülkeleri ihracattaki en büyük pazarlar arasında 3. sırada yer aldı. Bu ülkelere yapılan ihracat %1,7 düşerken elde edilen gelir 1 milyar dolar oldu. Yıl içinde en fazla ihracat artışı elde edilen bölge Türki Cumhuriyetler oldu. Bu pazarlara yapılan tekstil ihracatı %10,4 artışla 303 milyon dolar değerini gördü.

Almanya en büyük tekstil ihracat pazarı konumunu sürdürdü

Ülkeler bazında en önemli pazarlara bakıldığında ilk sırada Almanya, İtalya ve ABD’nin olduğu görülüyor. Yıl boyunca Almanya’ya yapılan tekstil ve hammaddeleri ihracatı %2 oranında gerileme ile 856 milyon dolar şeklinde gerçekleşti. Tekstil ihracatında İtalya %8,5 gerilemeyle 796 milyon dolar değerle ikinci sırada, ABD ise %3,2 azalış ve 582 milyon dolar değer ile 3. sırada yer aldı. 4. sırada bulunan İngiltere’ye tekstil ihracatı %3,3 artışla 463 milyon dolar olurken, 5. sıradaki Bulgaristan’a ihracat %21,7 azalışla 421 milyon dolar değerini gördü. Bu rakamlarla Bulgaristan tekstil ihracatının en fazla gerilediği ülke oldu.

Türk tekstil sektörü 2019 yılında %5,5 ihracat kaybı yaşadı: tekstil ihracatı miktar bazında %1,2 oranında arttı

Türk tekstil ve hammaddeleri sektörünün ihracatı miktar bazında ise %1,2 artışla 2,3 milyon tona ulaştı. Sadece Aralık ayı ele alındığında miktar bazındaki ihracat artışı %0,3 oranında gerçekleşti. Miktar olarak en fazla ihracat İtalya’ya yapıldı. Bu ülkeye ihraç edilen tekstil miktarı %1 artışla 176 bin tona çıktı. Almanya’ya ihraç edilen tekstil miktarı ise %5 artışla 155 bin tona çıktı. Miktar bazında en fazla ihracat artışı, %10,2 ile İran pazarında elde edildi.

ihracatta dokuma kumaş en önemli ürün grubu oldu

2019 yılının 12 ayı toplamında tekstil ve hammaddeleri ihracatının en önemli ürün grubunun dokuma kumaş olduğu görülüyor. Tekstil ve hammaddeleri ihracatının %23,5’ini oluşturan dokuma kumaş ihracatı, bir önceki yıla kıyaslı %6,6 oranında azalarak 2,3 milyar dolar değerinde gerçekleşti. İkinci sıradaki ürün grubu ise %18,2 pay ile iplik oldu.

2019 Ocak-Aralık döneminde iplik ihracatı %6,1 oranında azalış 1,8 milyar dolar değerini yakaladı. Sektör ihracatının %15,9’unu oluşturan, en önemli üçüncü ihracat ürünü tekstil sektörüne dahil ev tekstilleri oldu. Bu ürün grubunun ihracatı %1,8 artışla 132 milyon dolar değerinde gerçekleşti. Sektörün elyaf ihracatı ise %13,7 oranında gerilemeyle 638 milyon dolar değerinde sonuçlandı. Toplam tekstil ihracatı içinde elyafın payı ise %13,7’den %6,4’e geriledi.

Türk tekstil sektörü 2019 yılında %5,5 ihracat kaybı yaşadı: özel iplik ve kumaş ihracatının ana ürünü denim kumaş oldu

Alt ürün grupları bağlamında özel iplik ve kumaş ihracatı ise %9,8 oranında gerileyerek 602 milyon dolar değerini elde etti. Bu kategorideki en önemli ürün denim kumaş oldu. Denim kumaş ihracatı 2019 Ocak-Aralık döneminde %11,5 oranında gerileyerek 302 milyon dolar değerinde gerçekleşti. Aralık ayında denim kumaş ihracatı ise %23,7 oranında artış gösterdi.

Özel iplik ve kumaş ihracatının ikinci önemli ürün grubu %5 oranında gerileme ve 169 milyon dolar değer ile kadife pelüş ve tırtıl (şenil) mensucat grubu oldu. 2019 yılında özel iplik ve kumaş ihracatında en fazla artış elde eden ürün grubu kapitoneli mensucat ürünler oldu. Bu ürünlerin ihracatında %43,9’luk artış oranı saptandı.

2019 yılında ev tekstili kumaşlarının ihracatı %14,2 oranında azalarak 409 milyon dolar değerinde şekillendi. Bu ürün grubu içinde perdelik mensucat en önemli ihracat kalemi oldu. Perdelik mensucat ihracatı %14,8 oranında gerilemeyle 287 milyon dolar elde etti. Döşemelik mensucat ürünleri ise 106 milyon dolarlık ihracat geliriyle en önemli ikinci ürün grubu oldu.

Türk tekstil sektörünün ev tekstili ihracatı ise 2019 yılında %0,9 oranında gerilemeyle yaklaşık 1,9 milyar dolar değerinde gerçekleşti. %32,5’lik payla ev tekstili ihracatında en önemli ürün grubu olan havlu ve temizlik bezlerinin ihracatı %6,1 gerilemeyle 606 milyon dolara indi.

Türkiye’nin teknik tekstil ihracatı da %1,4 azalışla 1,7 milyar dolar değerini elde etti. Teknik tekstiller ihracatında en önemli ürün grubu nonwoven ürünler oldu. Nonwoven ihracatı %0,3 azalışla 590 milyon dolar değerinde seyretti.

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası verilerine göre, imalat sanayinde 2019 yılı ortalama kapasite kullanım oranı 75,9 değerinde hesaplandı. Aralık 2019’daki tekstil ürünleri imalatı kapasitesi bir önceki aya göre %4 artışla 79,8 olarak değerlendirildi.

Güncel Haberler

Coronavirüs giyim tedarik zincirinde kaos yaratıyor

Coronavirüs giyim tedarik zincirinde kaos yaratıyor. Coronavirüs salgının (Covid-19) ekonomiler ve piyasalar üzerine etkileri rakamlar ve verilerle ortaya çıkmaya...

Tekstil profesyonelleri coronavirüs’ün etkilerini tartıştı

Coronavirüs salgını insanları ve ekonomileri derinden etkilemeyi sürdürüyor. Bir yandan vaka ve ölüm sayıları artarken, diğer yandan alınan kararlar...

Camp Tekstil ve Kolon’dan uluslararası kapsamlı anlaşma

Türk tekstil sektörünün önemli üreticilerinden Camp Tekstil, Güney Koreli endüstri devi Kolon Industries ile bir işbirliği ve yatırım anlaşması...

Denizli’de teknik tekstil projesi hayata geçecek

Türkiye Ev Tekstili Sanayicileri ve İşadamları Derneği (TETSİAD) Başkanı Hasan Hüseyin Bayram ve dernek yönetim kurulu üyeleri Denizli Ticaret...

Küresel giyim tedarik zincirinde belirsizlik yaşanıyor

GlobalData yayımladığı bir açıklama ile coronavirüs salgınının (Covid-19) küresel giyim tedarik zincirinde büyük bir belirsizliğe ve kaosa yol açtığını...

İlgili Haberler

error: Lokasyonunuz kaydedildi. İçerik kopyalanamaz. You location is saved. Content can\'t be copied