Ana Sayfa » Güncel » Türk tekstil sektörü ihracatını yüzde 41 artırdı

Türk tekstil sektörü ihracatını yüzde 41 artırdı

Türk tekstil sektörü 2021 yılı Ocak-Ağustos döneminde 8,2 milyar dolar ihracat rakamına ulaştı.

Yağmur Melis Şimşekhttps://www.textilegence.com/
Yağmur Melis Şimşek, Saint-Benoît Fransız Lisesi’nde eğitim görmüş, ardından Anadolu Üniversitesi’nde iki yıllık Fotoğrafçılık Bölümü’nü tamamlamıştır. Daha sonra lisans eğitimini İstanbul Üniversitesi Gazetecilik Bölümü’nde sürdürmüş, mezuniyetin ardından ise 2017 yılında iş hayatına atılmıştır. Pek çok farklı projede, fotoğrafçılık ve grafik tasarımcılığın yanı sıra teknoloji alanında içerik ve haber yazarlığı gibi çeşitli pozisyonlarda yer alan Şimşek, 2021 yılından bu yana Textilegence’da dış haberlerde yardımcı editör olarak görev yapmaktadır.

İstanbul Tekstil ve Hammaddeleri İhracatçıları Birliği’nin (İTHİB) yayınladığı ihracat raporuna göre Türk tekstil sektörü 2021 yılı Ocak-Ağustos döneminde 2020 yılına göre yüzde 41, 2019 yılına göre ise yüzde 24 oranında artış sağlayarak 8,2 milyar dolar ihracat gerçekleştirdi. Ağustos ayında ise sektör bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 36 artışla 1 milyar dolarlık ihracat gerçekleştirerek tüm zamanların en yüksek ağustos ayı ihracat rakamına ulaştı. 

İTHİB Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Öksüz, sektör olarak her ay yeni rekorlar kırmaya devam ettiklerini söyleyerek; “Yıl sonunda Cumhuriyet tarihi rekoru kırarak 12 milyar dolarlık ihracat hedefimize ulaşacağımızı öngörüyoruz. Hazır giyim sektörüyle birlikte yıl sonunda 18,6 milyar dolar dış ticaret fazlası vermeyi hedefliyoruz.” dedi. Öksüz ihracatta yukarı doğru olan ivmelerini devam ettirmek için sektör olarak çalışmalarını sürdüreceklerini belirtti. 

“Yaklaşık 190 ülkeye ihracat gerçekleştiriyoruz”

Bu yıl tekstil sektörünün salgının hedeflerinden pozitif ayrışarak neredeyse her ay yeni bir ihracat rekoru kırdığını dile getiren Ahmet Öksüz; “Yılın 8 ayında ihracat pazarlarımızın yüzde 83’ünde ihracatımız arttı. Yaklaşık 190 ülkeye ihracat gerçekleştiriyoruz. Ocak-Ağustos döneminde en fazla tekstil ihracatı gösterdiğimiz ülkeler sırasıyla yüzde 56 artışla İtalya, yüzde 20 artışla Almanya ve yüzde 51 artışla ABD oldu. Sektör olarak son 12 ayda 11,8 milyar dolar değerinde ihracat gerçekleştirdik” diye konuştu. 

2020 yılında dünya tekstil ihracatında bir basamak yukarı çıkarak 5. sıraya yükseldiklerini aktaran Öksüz, AB’nin en büyük 2. tedarikçisi olan Türkiye’nin, Avrupa Birliği ülkelerindeki pazar payının artmaya devam ettiğini belirtti. AB’nin ithalatından Türk tekstil sektörü olarak yüzde 17,5 seviyelerinde pay aldıklarını açıklayan Öksüz, AB’nin yanında başta Amerika Ülkeleri, Diğer Avrupa Ülkeleri ve Eski Doğu Bloku Ülkeleri olmak üzere tüm ülke gruplarında yüzde 60’lara varan önemli artışlar kaydettiklerini ifade etti. 

Türk tekstil sektörü ihracatını yüzde 41 artırdı

En fazla ihracatı yapılan ürün yüzde 87’lik artışla iplik oldu

2021 yılı Ocak-Ağustos döneminde Türkiye tekstil ve hammaddeleri sektörü ihracatı ürün grupları bazında incelendiğinde, %87’lik artışla iplik ürün grubu ilk sırada yer aldı. İplik ihracatı ağustos ayında %81,3 oranında artış kaydetti. Aynı dönemde en fazla ihracatı yapılan ikinci ürün grubu olan teknik tekstillerde, %10,2 oranında düşüş görülürken, ihracat 1,6 milyar dolar değerinde gerçekleşti. Ağustos ayında ise teknik tekstil ihracatı %21,6 oranında düşüşle 179 milyon dolar değerine geriledi. Üçüncü sırada yer alan ev tekstili ihracatı ise Ocak-Ağustos döneminde %36,6 oranında artışla 1,5 milyar dolar değerinde gerçekleşti. Ev tekstili ürün grubu ağustos ayında %25,8 oranında artarak 200 milyon dolar değerine ulaştı. 

Türk tekstil sektörü ihracatında odak noktası ABD

43 milyar dolarlık ithalatıyla dünyanın en büyük tekstil ithalatçısı konumundaki ABD, Türk tekstil sektörünün en önemli hedef pazarlarının başında gelerek ihracatta odak noktasında yer alıyor. İTHİB’in 2020 yılı başında Ticaret Bakanlığı ve Türkiye İhracatçılar Meclisi’nin destekleriyle gerçekleştirdiği, İhracatçı Birlikleri arasındaki tek sektörel ihraç ürünleri fuarı konumundaki “I Of The World New York” Fuarı, sektörün ABD’de sürdürülebilir ihracat hedefleri açısından oldukça önem taşıyor. 

Gerçekleştirilen fuar ve tanıtım faaliyetlerinin de destekleriyle yaşanan küresel salgına rağmen ABD’ye 2020 yılı ihracatı yüzde 8 oranında artarak 628 milyon dolar değerinde gerçekleşti ve tüm zamanların en yüksek ihracat verisine ulaştı. 2020 yılında Türkiye, ABD’nin tekstil ithalatında bir basamak atlayarak 8. sıraya yükselirken, 2021 yılının ilk 8 ayında ise ABD’ye tekstil sektörü ihracatı yüzde 51 oranında artarak 547 milyon dolara ulaştı. İTHİB, 2021 yılının ilk 9 ayında ABD’ye yıllık ihracatlarını aşmayı hedeflediklerini açıkladı. 

Güncel Haberler

Sustainability Talks yeşil bir tekstil endüstrisini tartışacak

Çevreyi en çok kirleten sektörlerin başında gelen tekstil sektörü sürdürülebilir ve yaşanabilir bir dünyanın ana gündem maddesi olan iklim krizi ile mücadelede önemli...

Groz-Beckert ITMA ASIA fuarında ziyaretçileriyle buluştu

Groz-Beckert ITMA ASIA + CITME 2021’de örme, dokuma, keçeleme, tafting, taraklama ve dikiş dahil toplam altı ürün segmentindeki en yeni çözümlerini tanıttı. 12-16 Haziran...

Şanlıurfa pamukta yüksek rekolte bekliyor

Şanlıurfa ’da çiftçiler Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından 2020 yılında toprağın uzun yıllar verimli kalabilmesi için uygulanan "nöbetleşe ekim"...

Türk tekstil sektörü ihracatını yüzde 41 artırdı

İstanbul Tekstil ve Hammaddeleri İhracatçıları Birliği’nin (İTHİB) yayınladığı ihracat raporuna göre Türk tekstil sektörü 2021 yılı Ocak-Ağustos döneminde 2020 yılına göre yüzde 41, 2019...
error: Lokasyonunuz kaydedildi. İçerik kopyalanamaz. You location is saved. Content can\'t be copied