27.9 C
İstanbul
Salı, Haziran 25, 2024

Textilegence Mayıs Haziran 2024 sayısı yayınlandı

Textilegence Mayıs Haziran 2024 sayısı, haziran ayında...

İtalyan tekstil makineleri siparişleri 2024’ün ilk çeyreğinde sabit kaldı

İtalyan tekstil makineleri sektörü için 2024 yılı...

1 Hour Shirt; hızlı modadan adil modaya

Fashion Revolution Germany ve döngüsel moda markası...

Nivogo: Türkiye’de ‘geleceği değiştiren moda’ döngüsel dönüşüm

Nivo (yeni) ve go (harekete geçmek) kelimelerinin...

Bego Jeans; temiz denimin hikayesi

Çevresel etkisi en yüksek tekstil ürünlerinden biri...

Yünlü kumaşlar ateşe karşı daha iyi performansa sahip

Elyaf ve KumaşYünlü kumaşlar ateşe karşı daha iyi performansa sahip

- Haber Sponsoru -

Birbirinden farklı özellikleri ile birçok doğal ve yapay elyaf çeşidi tekstil ürünlerine hayat veriyor. Konfor, dayanıklılık, daha sağlıklı oluş, ter emiş, su iticilik, parlaklık vb. birçok farklı özellik, bu elyafları tercih edilebilir hale getiriyor. Peki ya ateşe dayanıklılık?  The Woolmark Company tarafından finanse edilen ve AgResearch tarafından gerçekleştirilen yeni bilimsel tekstil laboratuvarı çalışması ateşe karşı en yüksek direnci yünlü kumaşların sağladığını gösteriyor. Araştırma ile yün açısından zengin kumaşların en yüksek cilt koruması sağladığı sonucuna varıldı. Bununla birlikte, %100 sentetik kumaşların cildi eritme ve cilde zarar verme eğilimi nedeniyle en kötü performansı gösterdiği belirtiliyor.

The Woolmark Company’nin Program Yönetici Angus Ireland pazarda yünlü giysilere olan talebin arttığına dikkati çekti. Ireland; “Bu talep artışında yumuşaklık hissi, nem yönetimi ve nefes alabilirliğin yanı sıra yünün ateşe karşı dayanıklılığı da önemli bir rol oynuyor. Bu araştırma ile süper ince Merino yünün faydası bir kez daha ortaya çıkıyor” dedi. Ireland, pamuk ve sentetik elyafların aksine, yünün uzun süre ateşe maruz kalsa bile yanmaya karşı doğal bir dirence sahip olduğunun altını çizerek; “Bunun nedeni yüksek tutuşma sıcaklığına, yüksek sınırlayıcı oksijen indeksine ve kendi kendine sönme eğilimine sahip olmasıdır” şeklinde konuştu.

Yünlü kumaşlar ateşe karşı daha iyi performansa sahip
Yünlü kumaşlar ateşe karşı daha iyi performansa sahip

Askeri ve ilk müdahale personeli için bir güvenlik unsuru

AgResearch tarafından yürütülen bilimsel çalışmada askeri ve ilk müdahale personelinin giysilerinin sağladığı cilt koruma derecesi test edildi. %100 sentetik kumaşların (polipropilen ve polyester kumaşlar) en kötü performansı verdiği görülürken, yün ve ateşe dayanıklılık işlemi görmüş viskon karışımlarının en iyi performansı verdiği sonucuna varıldı.

Yün, askeri ve güvenlik amaçlı giysilerde koruyucu özelliğiyle tercih ediliyor. Zorlu kullanım koşullarında yün, kullanıcılarının korunma ve rahatlık isteğine en uygun yanıtını veriyor. Askerlerin yanı sıra, itfaiyeciler ve polisler ile ilk müdahale ekipleri de yünün nefes alabilir ve yüksek tutuşmama derecesini deneyimliyor. Patlayıcı cihazlardan kaynaklı yaralanmalarda sentetik bazlı giysilerin eriyerek cilt yaralanmaları meydana getirdiği tespit ediliyor. Bilimsel çalışma yünün alev direnci ile askeri ve ilk müdahale personelini koruduğunu kanıtlıyor.

Sonuçları değerlendiren Angus Ireland, yünün ateşe karşı yüksek korunma sağlamasının yanı sıra konfor için de önemli olduğunun altını çizdi. Ireland; “Bu yeni test yöntemi, sentetik kumaşların tedarikçi açısından en uygun maliyetli olmasına rağmen, kullanıcıya çok az koruma sağlayacağını göstermiştir” dedi.

Diğer haberlere göz atın

Yazarın diğer haberleri

Diğer etiketlere göz atın:

En çok okunan haberler