15.7 C
İstanbul
Cuma, Aralık 1, 2023

Itema ve Tofflon’un ilaç sektöründeki yeni ortak girişimi: Tofflonit 

Gelişmiş dokuma çözümlerinin önde gelen küresel tedarikçilerinden...

İlave Gümrük Vergileri hazır giyimcilerle tekstilcileri karşı karşıya getirdi

İhracat pazarlarında ciddi kayıp yaşayan Türk tekstil...

Kapalı kenevir işleme fabrikası yeniden iplik üretimine başlıyor

Amasya’da bulunan Gümüşhacıköy İp Sicim Urgan Küçük...

Nivogo: Türkiye’de ‘geleceği değiştiren moda’ döngüsel dönüşüm

Nivo (yeni) ve go (harekete geçmek) kelimelerinin...

Bego Jeans; temiz denimin hikayesi

Çevresel etkisi en yüksek tekstil ürünlerinden biri...

Rusya-Ukrayna Savaşı Türk tekstil sektörünü nasıl etkiliyor?

Uzun yıllardır Rusya-Ukrayna arasında yaşanan gerilim, 2014...

Zimmer dijital baskıya bakış açısını değiştiriyor

ITMAZimmer dijital baskıya bakış açısını değiştiriyor

- Haber Sponsoru -

Zimmer Austria, ITMA 2023 fuarında dijital baskı alanındaki uzmanlığını sergileyerek baskı süreçlerini daha etkili ve sürdürülebilir hale getirme konusundaki son gelişmelerini sundu. Firma, özellikle fuarda ilk kez sergiledikleri VISION algılama sistemi ve şirketin halı sektöründeki 60 yıllık deneyimini yansıtan COLARIS ile büyük ilgi gördü. Zimmer Austria Dijital Baskı Sistemleri CEO’su Andreas Rass ile gerçekleştirdiğimiz özel röportajda ITMA 2023 değerlendirmelerini ve etkinlik boyunca sergilenen yeni teknolojilerini konuştuk.

Andreas Rass, fuarın beklentilerini karşıladığını ve hatta aştığını belirterek fuardan büyük memnuniyet duyduğunu ifade etti. Sektör uzmanları da dahil olmak üzere çeşitli ülkelerden ziyaretçilerin fuara akın ettiğinin altını çizen Rass, ITMA’nın lider bir küresel tekstil etkinliği olarak statüsünü yeniden teyit ettiğini belirtti.

Zimmer Austria Dijital Baskı Sistemleri CEO’su Andreas Rass

Hassas baskı için VISION Kamera Algılama Sistemi

Rass, mevcut desen veya yapılara sahip tekstiller üzerine hassas baskı yapılmasını sağlayan çığır açıcı bir teknoloji olan VISION kamera algılama sistemini de ilk kez ITMA 2023’te tanıttıklarını kaydetti. “Sistem, parıltılı baskıları, jakarlı dokuma yapıları ve diğer tasarımları tanıyarak doğru baskı yapılmasına ve eğim ve bükümlerin ayarlanmasına olanak tanıyor. Örneğin, döşemelik gibi tekstil parçalarını önceden kestiyseniz deseni tam olarak yeniden üretebiliyorsunuz. Kamera ana hatları tespit ediyor ve baskı makinesi sadece görüntüyü bu tekstil parçası üzerine yerleştiriyor” diyen Rass, bu son teknoloji sistemin olumlu geri dönüşler aldığını ve pazarın bu tür çözümlere olan arzusunu gösterdiğini belirtti.

Zimmer dijital baskıya bakış açısını değiştiriyor

Üreticiler COLARIS ile dijital halı baskısında başarıya ulaşıyor

Zimmer Austria’nın COLARIS dijital baskı sisteminin halı endüstrisinde önemli başarılar elde ettiğini belirten Andreas Rass şunları söyledi: “Dijital halı baskısı alanında altmış yıllık uzmanlığa sahip olan Zimmer, müşterilerine olağanüstü çözümler sunuyor. COLARIS baskı makinesi, rakiplerine kıyasla üstün sonuçlar sunarak kalın halılara nüfuz etme kabiliyetiyle öne çıkıyor. Zimmer’in halı baskı süreçleri hakkındaki kapsamlı bilgi ve anlayışı, bu sektörde devam eden başarılarına katkıda bulunuyor.”

COLARIS’in 108 mm baskı kapsamı, dahili yüksek hacimli boya sirkülasyon sistemi ve daha düşük enerji tüketimine sahip yeni bir baskı kafası tipi Seiko RC-1536 ile donatılabildiğini sözlerine ekleyen Rass: “Bu yenilikçi baskı kafası çeşitli dokulardaki kumaşlar üzerine pigment baskı için parlak bir gelecek vaat ediyor” dedi.

Zimmer sadece baskı makinelerini değil tüm üretim hatlarını daha sürdürülebilir hale getiriyor

Tekstil endüstrisinin sürdürülebilirlik ve geri dönüşüm üzerine artan odağı Zimmer Austria’nın ürünlerine de yansıdı. Özellikle ev tekstili dekoratif kumaşlar sektöründe sürdürülebilirlik hedeflerine ulaşmada pigment baskının potansiyelinden bahseden Rass, sözlerine şöyle devam etti: “Bununla birlikte, moda tekstili segmentinde maliyet hususları ve ek işlemlere duyulan ihtiyaç nedeniyle zorluklar devam ediyor. Sektör bu zorlukların üstesinden gelmenin ve tekstil baskısında sürdürülebilirliği optimize etmenin yollarını araştırmaya devam ediyor.”

Rass, enerji ve su tüketimini optimize etme, daha iyi boyalar geliştirmek için kimyasal tedarikçileriyle iş birliği yapma ve baskı sonrası süreçleri kolaylaştırma çabalarının altını çizdi. Rass, bu girişimlerin sektörün çevre dostu tekstil çözümlerine yönelik artan talebiyle uyumlu olduğunu ve Zimmer’in ekolojik ayak izini en aza indirme konusundaki kararlılığını yansıttığını vurguladı.

Zimmer’in sadece baskı makinesi değil, komple üretim hatlarının da satışını yaptığını belirten Rass, Zimmer Austria’nın üretim hatlarında çevresel sorumluluğa güçlü bir vurgu yaptığını ifade etti. Rass, sözlerine şöyle devam etti: “Örneğin DyStar şu anda daha yüksek sabitleme oranına sahip reaktif bir boyayı teşvik ediyor, böylece yıkama için daha az su gerekiyor. Ayrıca kimyasal yapı alanındaki partnerlerimizle birlikte çalışarak baskı sonrası adımları azaltıyoruz. Yani, baskıdan sonra kurutucuya gitmek yerine, doğrudan buharla fiksasyona gidiyoruz ve sürdürülebilirliğin makine tarafında gerçekten büyük bir kaldıraç etkisi olduğu yer burası.”

Üreticiler COLARIS ile dijital halı baskısında başarıya ulaşıyor

“Verimliliği artırmak için veri şart”

Zimmer Austria’nın hizmetlerini geliştirmede veri toplama ve analizinin değerini bildiğinin altını çizen Andreas Rass, dünya çapındaki makinelerinden veri toplama çabalarından bahsederek uzaktan hizmet ve daha fazla verimlilik sağladıklarını belirtti. Rass sektörde kalite standardizasyonu ve kolektif sorun çözmeye yol açabilecek iş birliğine dayalı veri analizinin potansiyel faydalarını vurguladı.

Zimmer zor zamanlarda müşterilerini desteklemeye devam ediyor

Andreas Rass Türkiye’nin karşılaştığı ekonomik zorluklara ilişkin sorumuza cevaben lunları söyledi: “Türkiye’de büyük oyuncular var. Merinos ve Sanko gibi bazı büyük şirketlerle birlikte çalışıyoruz. Onlar her zaman yeni yatırımları finanse etmenin bir yolunu bulacaktır” dedi. Ancak zorlukların daha çok küçük ve orta ölçekli işletmeleri etkilediğine dikkat çeken Rass, kısıtlayıcı bankacılık politikalarının yeni makine yatırımları üzerindeki olumsuz etkisinden bahsetti. Rass sözlerini şöyle tamamladı: “Bu zorluklara rağmen Zimmer, ihracat finansmanı ve risk yönetimi hizmetleri aracılığıyla müşterilerini desteklemeye kararlıdır.”

Diğer haberlere göz atın

Yazarın diğer haberleri

Diğer etiketlere göz atın:

En çok okunan haberler