11.6 C
İstanbul
Cumartesi, Aralık 3, 2022

Giriş Yap / Kayıt ol

Türk tekstil ihracatında artış oranları azalmaya devam ediyor

İstanbul Tekstil ve Hammaddeleri İhracatçıları Birliği’nin (İTHİB)...

Tekstil endüstrisinde beklentiler olumsuza döndü

Eski adıyla ITMF Corona Anketi olarak bilinen...

Nivogo: Türkiye’de ‘geleceği değiştiren moda’ döngüsel dönüşüm

Nivo (yeni) ve go (harekete geçmek) kelimelerinin...

Bego Jeans; temiz denimin hikayesi

Çevresel etkisi en yüksek tekstil ürünlerinden biri...

Rusya-Ukrayna Savaşı Türk tekstil sektörünü nasıl etkiliyor?

Uzun yıllardır Rusya-Ukrayna arasında yaşanan gerilim, 2014...

Fransız Makineciler Çözümlerini Meksika’da Anlatıyor

FuarlarFransız Makineciler Çözümlerini Meksika’da Anlatıyor

- Haber Sponsoru -

Avrupa Tekstil Makineleri Roadshow 'u Meksika'da
Avrupa Tekstil Makineleri Roadshow ‘u Meksika’da

Başta UCMTF olmak üzere AMEC, BTMA ve SYMATEX’in katılımıyla gerçekleşen Avrupa Tekstil Makineleri Roadshow ‘unda Meksikalı giyim, halı ve teknik (otomotiv) tekstil üreticilerine son yenilikler gösteriliyor. 20 ve 21 Kasım arasında düzenlenen etkinliğin B2B bölümünde ise yerel pazarın yatırım potansiyeli değerlendiriliyor.

Küresel tekstil endüstrisinin büyük bir merak ve heyecanla beklediği ITMA 2019’dan önce dört Avrupalı tekstil makine üreticileri federasyonu Güney Amerika pazarına dönük bir Avrupa Tekstil Makineleri Roadshow düzenliyor. Etkinlik Fransa’dan UCMTF,  İspanya’dan AMEC, Belçika’dan SYMATEX ve Britanya’dan BTMA’nın katılımı ile, Meksika’nın iki şehrinde birer günlük programlar şeklinde organize ediliyor. Bu derneklere üye 18 Avrupalı tekstil makineleri üreticisi Meksika ve bölge pazarına giyim, halı ve teknik tekstil konularındaki çözümlerini anlatacak. Ayrıca katılımcı firmalar B2B görüşmelerle yerel pazarın taleplerini alacak ve yatırım fırsatları sunacak.  Etkinliğe Meksika tarafında ise tekstil sektörünün ulusal derneği CANAINTEX ve CITEX tarafından güçlü destek verildi.

Etkinlik programına göre; Avrupalı tekstil makineleri üreticileri, Meksika’nın konfeksiyon, halı ve teknik tekstil üreticileri ile 20 Kasım’da Mexico City’de CANAINTEX’de, 21 Kasım’da ise Puebla’da (Club de empresarios de Puebla) bir araya gelerek, en son yeniliklerini tanıtacak. Makineler neredeyse tüm tekstil endüstrisini; elyaf işleme, dokuma, yuvarlak örme, terbiye, boya ve geri dönüşüm dahil olmak üzere tüm zinciri kapsıyor. Bu çözümlerin son kullanıcıları arasında tekstil makinelerinde giyim, ev tekstilleri ve halı üreticileri ile teknik tekstillerde otomotiv üreticileri öne çıkıyor.

Avrupa merkezli bu tekstil makine üreticilerinin katıldığı etkinlik, bölge tekstil endüstrisi için yatırımları hakkında konuşmak ve yenilikler hakkında ilk elden bilgi almak için büyük bir fırsat sağlıyor. Katılımcılar, yerel üreticilere yeni ürünler tasarlamak, üretim proseslerini geliştirmek, hammadde, enerji ve su tasarrufunu attırmak ve Endüstri 4.0’in yeni özelliklerine ulaşmak için en iyi teknoloji ortağı olduklarının altını çiziyor.

Avrupa Tekstil Makineleri Roadshow etkinliğine katılan firmalar arasında şu isimler yer alıyor;

Alliance Machines Textiles (boyama ve terbiye makineleri); BMS Vision (Üretim uygulama sistemleri için donanım ve yazılım), Canmartex (Örme kumaşlar için geniş çaplı yuvarlak örgü makineleri); Garnett Controls (Online ağırlık kontrolleri, karıştırma ve dozajlama), Cygnet Texkimp (Teknik pazarlar için elyaf işleme ve dönüştürme makineleri); Gomplast (Kauçuk, poliüretan ve floropolimer ile kaplama silindirleri), Icomatex (yıkama ve tekstil terbiye makineleri), James H. Heal (Komple laboratuvar cihazları gamı), Jeanologia (Kumaş ve konfeksiyon işleme için lazer ve eko teknolojiler), Laroche (nonwoven ve geri dönüşüm malzemeleri); N. Schlumberger (uzun elyaf iplik makineleri), Pirobloc (Termal yağ kazanları), Picanol (airjet ve rapier dokuma makineleri) Rousselet & Callebaut de Blicquy (Sürekli santrifüj hidro çekiciler ve boyama makineleri), Superba (İplik termo fiksaj işlemi ve degrede boyama makineleri), Tacome (tekstil baskı ve terbiye makineleri), Trelleborg (Terbiye endüstrisi için kaplamalı polimer çözümleri), Van de Wiele (Ekstrüzyondan dokumaya kadar komple hatlar)

Meksika Tekstil Pazarı İhracat Odaklı Büyüyor

Latin Amerika’nın en büyük ikinci ekonomisi olan Meksika, aynı zamanda dünyanın en büyük 15. ekonomisidir.  2018 itibariyle 1.199 trilyon dolarlık milli gelire sahip olan ülkenin 123,5 milyon nüfusu bulunuyor. Hem Kuzey hem de Güney Amerika ile ticaret bağlarını geliştirmeyi sürdüren Meksika, özellikle son yıllarda ithalattaki sınırlamaları azaltacak adımlar attı.

Kapı komşusu ABD pazarının devasa talebinin katkısı ile NAFTA (Kuzey Amerika Serbest Ticaret Anlaşması) üyesi Meksika’nın tekstil ve giyim endüstrileri ile hızla büyüyor. Bu büyümeyi iç pazardan daha fazla ihracat pazarları tetikliyor. 2017 yılında Meksika’nın tekstil ve konfeksiyon ihracatı 28.6 milyar dolara ulaştı. Bu ihracatın yarıya yakını ABD’ye gerçekleştiriliyor. Bunu Güney Afrika ülkeleri, Asya ve Avrupa takip ediyor.

Ülkenin gayri safi yurtiçi hasılasının %6’sını tekstil ve konfeksiyon endüstrisi oluşturuyor. Meksika’nın tekstil sektörüne yakından bakıldığında önemli bir istihdam kolu olduğu görülüyor. Ülkenin 53 milyonluk tüm istihdam gücünün %20’si tekstil ve konfeksiyon endüstrisinde yer alıyor. 2000’li yıllar sonrasında Çin’in hızlı ve ucuz üretimi ile ihracatta birkaç basamak gerileyen Meksika; bu durum karşısında uzmanlaşma ve çeşitlenme ile yoluna gitti. Örneğin, elyaf, filtre, hava yastığı, koltuk kılıf ve özel deri üreticileri dikkat çekicidir.

Diğer haberlere göz atın

Yazarın diğer haberleri

Diğer etiketlere göz atın:

En çok okunan haberler