Ana Sayfa » Dokuma » COMSAT, Eltex EyETM’i Tercih Etti

COMSAT, Eltex EyETM’i Tercih Etti

Merkezi İspanya Barselona’da bulunan COMSAT, dokuma hazırlığı için yeni Tecmat konik çözgü makinesini en son Eltex EyETM iplik tansiyon izleme sistemi ile donatıyor.

Emre Yoleri
Emre Yolerihttps://www.textilegence.com
Belçika’da College St.Vincent’da lise eğitimini tamamlayan Yoleri, Türkiye’ye dönerek Gazi Üniversitesi Çalışma Ekonomisi ve Endüstriyel İlişkiler Bölümünde üniversite eğitim almaya başlamıştır. Bu bölümü yarıda bırakarak Eskişehir Anadolu Üniversitesi İşletme Fakültesini tamamlamıştır. Bahçeşehir Üniversitesi’nde İşletme Yüksek Lisans’ına devam etmektedir. 2005 yılında çalışma hayatına atılan Yoleri, kamu ve özel sektörde müşteri ilişkileri, strateji planlama ve raporlama alanlarında yöneticilik yapmış, proje bazlı çalışmalar yürütmüştür. 2015 yılından bu yana NEFA PR yayıncılıkta uluslararası ilişkiler, proje geliştirme, organizasyon ve yazı işleri alanlarında görev almaktadır.

COMSAT, Eltex EyETM’i Tercih Etti
COMSAT, Eltex EyETM’i Tercih Etti

COMSAT, Eltex EyETM’i tercih etti. Dokuma makinelerinin sadece atkı atma sistemlerine takılan iplik gerginlik monitörlerinden farklı olarak, yeni Eltex teknolojisi dokuma öncesi çözgü işlemi içindir. Ve, atkı atma sistemi tarafından beslenen altı ila sekiz ipliğin sadece gerginliğini izlemek yerine, Eltex EyETM kelimenin tam anlamıyla yüzlercesini yakından takip ediyor.

Eltex Genel Müdürü Brian Hicks; “Dokuma sırasında yalnızca birkaç atkı ipliği ile karşılaştırıldığında, çözgü işlemi sırasında cağlıktan birkaç yüz iplik beslenebilir” dedi. Hicks şunları söyledi; “Birden fazla ip ucu için gerginlik izlemesi bizim için büyük bir zorluk oldu, ancak bu yeni sistem son ITMA 2019 tekstil makineleri fuarında büyük ilgi gördü ve hali hazırda kullanımda olan sistemlere ve siparişlere sahibiz. EyETM, işletmelerin sorunlarının büyük ölçüde azaltmasını mümkün kılacak.”

Bir aile şirketi olan COMSAT’ın Yönetici Ortağı Isabel Mataró ise; “Yüksek hızlarda çalışabilen çözgü ile, tüm ipliklerden elde edilen iplik gerilimi değerleri sürekli güncellenmekte ve ekranda gösterilmektedir” diye ekledi. Mataró; “Uyarı seviyesinin dışındaki gerginlik değerleri hem sensörün LED’lerinde hem de ekranda gösteriliyor. Bu, iplik düzgünlüğünü ve ardından dokuma kumaş kalitesini büyük ölçüde artırıyor. En yeni Tecmat makinemize ek olarak, Eltex EyETM, hali hazırda kullanımda olan mevcut COMSAT makinelerine de uyarlanabilir” diye konuştu.

Eltex EyETM, çözgü leventlerinin kalitesini büyük ölçüde arttırıyor. Sonuç olarak sadece çözgü sırasında değil, dokuma veya tafting sırasındaki adımlarda da daha az problem oluşur. Sistem tüm pozisyonlardaki iplik gerilimini gerçek zamanlı olarak izler. İzin verilen minimum ve maksimum gerilim değeri ayarlanabilir. Herhangi bir ipliğin gerilimi bu değerlerin dışında ise operatör uyarılabilir veya makine durdurulabilir.

Yakın Plan: COMSAT ve Eltex

70 yılı aşkın bir süredir ticari alanda olan COMSAT (Construcciones Mataró Servicios y Asistencia Tecnica), konik çözgü makineleri ve cağlıklar, yardımcı makineler, kontrol makineleri, dok sarım üniteleri ve kenar çözgü makineleri dahil olmak üzere dokuma hazırlığı konusunda uzmandır.

Eltex’in merkezi öncelikle araştırma ve geliştirme çalışmalarını yürütmekte olduğu İsveç’in Osby kentinde bulunuyor. Bir Kuzey Amerika satış ve servis iştiraki Güney Carolina’da faaliyet gösteriyor. Şirketin üretim tesisi 1977’den bu yana İrlanda’daki Templemore’da bulunuyor ve Atlantik’in her iki tarafındaki müşterilere yüksek esneklik ve lojistik hizmetler açısından önemli avantajlar sağlıyor.

Eltex, İsveç’in tekstil makineleri derneği TMAS’ın bir üyesidir

TMAS Genel Sekreteri Therese Premler-Andersson şunları söyledi; “Sensörler söz konusu olduğunda, Eltex of Sweden; halıların tafting edilmesi, dokuma malzemelerini cağlık işlemi ve hatta kompozit endüstri için dokuma takviye üretimi dahil olmak üzere çeşitli sektörlerde, iplik hata tespiti ve gerginlik izleme sistemleri ile önemli başarılar elde etmiştir. Tarama kontrol sistemlerinin aksine, Eltex her bir iplik pozisyonunu gerçek zamanlı olarak izliyor ve sonuç olarak ITMA 2019’da açıkça görüldüğü gibi sensörlerinin daha da küçültülmesine odaklandı.

Tekstil Dokuma Haberleri

Prelle 200 yıllık ipek kumaş geleneğini inovasyonla birleşiyor

Fransa’nın Lyon şehrinin en eski ipek üreticilerinden biri olan, alanında tek aile şirketi Prelle, kralların kumaşı olarak da bilinen...

Özel Haberler

error: Lokasyonunuz kaydedildi. İçerik kopyalanamaz. You location is saved. Content can\'t be copied