Erhardt+Leimer, 100. yılını kutluyor

Türk tekstil makinecileri pandemiyi ihracatla aşıyor

Türk makine sektörü son yıllarda ihracat pazarlarında hızlı bir büyüme gösterdi. Özellikle Asya ve Ortadoğu pazarlarına gerçekleştirilen ihracata artık...

Tekstil ihracatı pandemiye rağmen artış yönünde ilerliyor

Tekstil ihracatı pandemiye rağmen artış yönünde ilerliyor. Türk tekstil ve hammaddeleri sektörü Covid-19 pandemisinin şok edici etkisini 2020 yılının...

Türk pamuğu nasıl kurtulur? İşte 10 maddede çözüm önerisi

Türkiye yaklaşık 28 milyar dolarlık ihracat yapan ve 1 milyonu aşkın istihdam sağlayan tekstil ve hazır giyim sektörlerinin geleneksel...
Engin Buz
Engin Buzhttps://www.textilegence.com
Engin Buz, Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü’nden mezun olduktan sonra Yıldız Teknik Üniversitesi’nde Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler alanında yüksek lisansını tamamlamıştır. 2000 yılından sonra çeşitli yayıncılık şirketlerinde çalışmaya başlayarak kültür-sanat ve daha sonra ekonomi haberleri hazırlamıştır. 2009 yılından itibaren tekstil endüstrisine dönük yayınlarda editör olarak görev alan Buz, 2013 itibariyle kurulan Textilegence’de haber editörü olarak yer almaya başlamıştır. Engin Buz halen başta tekstil ve dijital baskı endüstrileri olmak üzere ekonomi haberleri hazırlamaktadır.

Tekstil endüstrisi için geliştirdiği otomasyon teknolojileri ile 100 yılı geride bırakan Erhardt+Leimer, sektörü yönlendiren yenilikler sunmanın başarılı bir örneğini oluşturuyor.

Erhardt+Leimer GmbH, bu yıl kuruluşunun 100. yıl dönümünü kutluyor. 1919 yılında Augsburg’da (Almanya) bir atölye olarak kurulan şirket, yıllar içinde daha fazla büyüyerek 1.600’ün üstünde kişiyi istihdam eden, uluslararası bir yüksek teknoloji sanayi şirketine dönüştü. Hareketli ürünler biçiminde üretilen ve işlenen tüm malzemelerin taşınması ve kontrolü gibi oldukça özel bir konuda uzmanlaşan şirket, dünya çapında otomasyon teknolojileri alanında son derece başarılı konumda bulunuyor.

Erhardt + Leimer makine
Erhardt + Leimer, 100. yılını kutluyor

Manfred Erhardt, 1919 yılında endüstriyel saat ve sinyal sistemlerinin satışı ve servisinin yapıldığı bir atölye kurdu. Altı yıl sonra Albert Leimer firmaya katıldı. E+L, 1935’te yerel tekstil endüstrisi için ilk hassas mekanik aparatları tasarlamaya ve üretmeye başladı. Firma, tekstil şirketlerinin ekonomik alanda canlanmasına paralel olarak büyümeye devam etti ve tekstil makinelerinde ürünlerin otomatik yönlendirilmesi için ürün yönetim cihazları konusunda uzmanlaştı. Erhardt+Leimer, 1960 yılında faaliyet alanlarına kağıt ve folyo endüstrisini de kattı ve akabinde ayrıca baskı, ambalaj, nonwoven kumaş ve lastik endüstrilerine de giriş yaptı.

Erhardt + Leimer Grubu

Firma, 1995’te otomasyon sistemleri için dijital teknolojileri ve kamera teknolojilerini standart olarak uygulamaya alarak öncü oldu ve 2000 yılında da denetim teknolojileri alanına giriş yaptı. Erhardt+Leimer Grubu günümüzde dünyanın dört bir yanında bağlı kuruluşları, şubeleri ve 300’ün üzerinde servis istasyonu olan ve şerit halindeki malzemelerin üretimi ve işlenmesi için otomasyon, ölçüm ve denetim teknolojileri alanında geniş bir ürün yelpazesi sunan, küresel olarak faaliyet gösteren bir şirket haline geldi. 2019 yılına kadar 782 ulusal veya uluslararası patent başvurusu, patent ve faydalı modele imza atan şirket, inovasyon gücünü, sahip olduğu patentler ile net bir şekilde gösteriyor.

Firmanın temel satış pazarı, %60’ın üstünde ciro payı ile Asya olmakla birlikte, bir diğer önemli pazar da ABD olarak öne çıkıyor. Tüm önemli sanayi ülkelerinde, bağlı kuruluşları ile kendine bir yer edinen E+L, bünyesinde şu anda 19 bağlı kuruluş bulunuyor. Hindistan, Çin ve ABD’de de üretim tesisleri mevcut. 45 yıl önce Brezilya’da kurulan ilk yurt dışı şubesi, o zamanlarda aslında büyük bir riskti. Erkenden başlanan küresel büyüme stratejisi başarılı oldu: Firmanın yöneticisi Hannelore Leimer; “Geriye baktığımızda Avrupa, Amerika ve Asya’da kurulan bu firmalar, şirketin gelişmesi için önemli dönüm noktaları oldu. O zamanlar bugünkü küresel ağlarımızın temelini attık. Bu uluslararası piyasa varlığı olmasaydı, E+L’in başarı hikayesi bu boyutta olmayacaktı” şeklinde konuştu.

Erhardt + Leimer 3. nesil aile şirketi

Leimer Ailesi tarafından yönetilen şirketin başında firma kurucularından Albert Leimer’ın kızı ve 1977’den beri şirket yönetim başkanı Hannelore Leimer’ın yanında CEO olarak yeğeni Dr. Michael Proeller yer alıyor. Hannelore Leimer bugün kurumsal işleri büyük ölçüde şirket yönetimine devretti, ancak işletme alanındaki deneyimlerine hala ihtiyaç duyuluyor: Hannelore Leimer bununla ilgili olarak; “Bir aile şirketinde bir nesilden sonrakine geçiş zorlu bir süreç. Şirketimizde bu geçişin yapıcı ve gelecek odaklı bir şekilde gerçekleştirilmesinden ben de sorumluyum” dedi.

Yirminci yüzyılın başlarında Augsburg tekstil endüstrisinin merkezlerinden biriydi. Terbiye makinelerinde otomasyon henüz fazla gelişmediği için, işletme personelinin birçok manuel müdahale ile tekstil ürünlerini proses boyunca yönlendirilmesi gerekiyordu. Bu nedenle E+L, ‘KF’ tipi ilk mekanik ürün yönlendiricisini geliştirmeye karar verdi. Firma, hemen 1928’de patent başvurusunda bulundu. Ürün yönlendiricisi, bugün hala tekstil şeritlerinin yönlendirilmesi için en ekonomik sistemdir. Erhardt+Leimer şimdiye dek bu cihazdan yaklaşık 500.000 adet sattı.

Dayanak noktası olarak tekstil endüstrisi

Ürün yönlendiriciler açılı olarak yerleştirilmiş iki silindirden oluşuyor. Tekstil ürünü hareket ederken, bu yönlendiriciler bir sensör sinyaline göre açılır ve kapanır. Böylece tekstil ürünü, sonraki işleme, doğru pozisyonda sevk edebilir.

Daha sonra 1932’de, E+L bugün halen KR (Kluppen-Regulierapparat – parça regülasyon aparatı) adıyla satılan ilk elektromanyetik gerdirme makinesi besleme düzeneğini geliştirdi. Bugünkü en yeni cihaz, yani doğrudan şebeke işletimi için entegre regülatörü olan ve fırçasız “All in One” kompakt aktüatörlü KR 60/62, KF gibi E+L firmasının en başarılı ürünleri arasında sayılıyor. Bu cihaz, piyasaya çıkarıldığından beri neredeyse çeyrek milyon adet sattı.

Tekstil endüstrisinde gelişen sanayileşme sonucu üretim yöntemleri de her geçen gün ilerledi. Böylelikle daha yüksek kaliteli kumaşlar üretilebildi. Klasik kenar kılavuzları, hassas ürünleri yönlendirmek için artık uygun değildi. Bu, 1964 yılında tekstil ürününün tam olarak silindir üzerine oturduğu ve dolayısıyla sadece hafifçe gerildiği bir bölümlü kılavuz silindirinin geliştirilmesine neden oldu. Segmentli kılavuz silindirinde belirli sayıda kılavuz plakası, daire çevresine yerleştirilmiş ve bir yönlendirme diskine sabitlenmiştir. Yönlendirme disklerinin döndürülmesiyle, kılavuz plakası yana doğru kaydırılarak ürün şeridinde düzeltme yapılır. Bu yöntem bugün de tekstil ürünleri için en iyi ve en nazik yönlendirme şekli olarak kabul ediliyor.

Erhardt+Leimer makine
Erhardt+Leimer, 100. yılını kutluyor

Firma, sonraki yıllarda tekstil endüstrisi için aralarında kesme cihazları, metal detektörleri, ilmek sayım sistemleri, ürün gerginlik kontrol düzenleme sistemleri, atkı ipliği düzeltme cihazları ve bunlara ait sensör sistemleri de dahil olmak üzere, başka ürün ve sistemler de geliştirdi. Firmanın İtalya iştiraki, tekstil üretim prosesi için geniş bir besleme ve çıkış sistemi yelpazesi sunuyor. Tekstil endüstrisi, 90 yıl önce olduğu gibi bugün de firmanın en önemli dayanak noktası olmaya devam ediyor.

Geleceğin pazarı: Dijitalleştirme

Endüstri 4.0 göz önünde bulundurularak üretimin dijitalleştirilmesi, gelecek için önemli bir konuyu oluşturuyor ve E+L şirketi bu değişiklik için iyi bir donanıma sahip bulunuyor. CEO Dr. Michael Proelle açıklamasında şunları söyledi; “Tüm güncel E+L bileşenleri ‘E 4.0’a hazır’, yani en yeni nesil üretim tesislerine entegrasyon için uygun. Sensörler veya yüksek hassasiyetli düz tahrikler olsun; yüksek adetlerde üretilen tüm E+L bileşenlerinin her biri sürekli aktif ve pasif olarak ağa bağlanabilir. Bu nedenle E+L teknolojisi, müşterilerimizin üretim ve/veya ERP sistemlerine tam uyum sağlıyor; böylece ağa bağlı ve dolayısıyla belgelenmiş ve otomatik bir üretimi mümkün kılabiliyor.”

Firma Yöneticisi Hannelore Leimer ise; “Bir şirket, en geç her on yılda bir yenilenmeli; yani mevcut durumu eleştirel bir şekilde sorgulamalı ve teknolojileri ile güncel kalıp piyasa varlığını koruyabilmek için gerekli değişiklikleri hayata geçirmelidir. Çok sayıda ekonomik ve siyasi zorluğa rağmen şirketi geçmiş 100 yılda güvenli ve sağlam bir şekilde bugüne taşımayı; ve bu sırada sürekli güncel teknoloji ve piyasa değişikliklerine ayak uydurmayı başarabildiğimiz için gurur duyuyorum” dedi.

Güncel Haberler

Aksa Akrilik yenilikçi bir çözüm geliştirdi; Everfresh

Dünyanın en büyük akrilik elyaf üreticisi Aksa Akrilik, inovatif çalışmalarına bir yenisini daha ekledi. Geniş kapsamlı çalışmalar sonucu Ar-Ge...

Uster Technologies pandemide odağına müşterilerini aldı

Kalite testi, izleme ve yönetimi için geliştirdiği çözümlerle dünyanın önde gelen üreticilerinden olan Uster Technologies, ‘Kaliteyi Düşün / Think...

Zorlu Tekstil sürdürülebilir üretici sertifikası aldı

Döngüsel ekonomi tabanlı sürekli inovasyon anlayışıyla faaliyetlerini sürdüren Zorlu Holding Tekstil Grubu, sürdürülebilirliği bir iş yapış biçimi haline getirdi....

Textilegence 43. sayısıyla yerel ve küresel pazarları buluşturuyor

Tekstil ve baskı profesyonellerinin yakından takip ettiği Textilegence Temmuz Ağustos 2020 sayısı ile okurlarıyla buluştu. 43. Sayı dopdolu içeriği...
error: Lokasyonunuz kaydedildi. İçerik kopyalanamaz. You location is saved. Content can\'t be copied