23.2 C
İstanbul
Perşembe, Mayıs 30, 2024

İtalyan tekstil makineleri siparişleri 2024’ün ilk çeyreğinde sabit kaldı

İtalyan tekstil makineleri sektörü için 2024 yılı...

Tabelalar Sergisi geçmişi keşfetmeye davet ediyor

Açıkhava ve endüstriyel reklam alanında Türkiye'nin önemli...

Nivogo: Türkiye’de ‘geleceği değiştiren moda’ döngüsel dönüşüm

Nivo (yeni) ve go (harekete geçmek) kelimelerinin...

Bego Jeans; temiz denimin hikayesi

Çevresel etkisi en yüksek tekstil ürünlerinden biri...

Rusya-Ukrayna Savaşı Türk tekstil sektörünü nasıl etkiliyor?

Uzun yıllardır Rusya-Ukrayna arasında yaşanan gerilim, 2014...

Ev tekstillerinde şovun adı HOMETEX

FuarlarEv tekstillerinde şovun adı HOMETEX

- Haber Sponsoru -

Ev tekstilinde dünyanın önemli fuarlarından HOMETEX Ev Tekstili ve Aksesuarları Fuarı, 17-21 Mayıs tarihleri arasında İstanbul Fuar Merkezi’nde (İFM) sektör profesyonellerini ağırlayacak. 11 holde, 160 bin metrekare alanda, 600’den fazla ulusal ve uluslararası firmanın yer alacağı fuar, dünya pazarlarına sunulan yeni ürünlerden moda söyleşilerine, trend alanlarından sektör buluşmalarına kadar zengin bir konsept ile gerçekleştirilecek. Avrupa’dan Asya’ya ABD’den Kuzey Afrika ve Arap coğrafyasına kadar dünyanın farklı bölgelerinden alıcıların ve katılımcıların yer alacağı HOMETEX fuarı kapsamında, UR-GE projeleriyle desteklenen yabancı alım heyeti organizasyonları ve B2B etkinlikleriyle de sektörün dış ticaret hacminin geliştirilmesi hedefleniyor.

Geçtiğimiz yıl CNR’ın pandemi koşulları nedeniyle tek taraflı olarak iptal ettiği EVTEKS fuarı, bu yıl 26. kez, yeni ismi ‘HOMETEX’ ile ilk kez Türkiye Ev Tekstili Sanayicileri ve İş İnsanları Derneği (TETSİAD) ile Bursa Ticaret ve Sanayi Odası (BTSO) iştiraki KFA Fuarcılık Şirketi tarafından düzenlenecek. Bu konudaki haberin detaylarına buradan ulaşabilirsiniz.

TETSİAD Başkanı Hasan Hüseyin Bayram ve BTSO Başkanı İbrahim Burkay ev sahipliğinde düzenlenen basın toplantısına, İstanbul Ticaret Odası (İTO) Başkanı Şekib Avdagiç, İstanbul Sanayi Odası (İSO) Yönetim Kurulu Başkanı Erdal Bahçıvan, İTHİB Başkanı Ahmet Öksüz, İHKİB Başkanı Mustafa Gültepe, UTİB Başkan Yardımcısı Ufuk Oçak, TETSİAD Eski Başkanı Recep Tanrıverdi ile TÜGİAD Başkanı Nilüfer Çevikel’in yanı sıra ihracatçı birlik başkanları ve sektör temsilcileri katıldı.

Ev tekstilinde dünyanın önemli fuarlarından HOMETEX Ev Tekstili ve Aksesuarları Fuarı, 17-21 Mayıs tarihleri arasında İstanbul Fuar Merkezi’nde (İFM) sektör profesyonellerini ağırlayacak

Hometex, Türk ev tekstili sektörüne katkı sunacak

Toplantının açılış konuşmasını yapan BTSO Başkanı İbrahim Burkay, Türk ev tekstili sektörünün 190’ı aşkın ülkeye yıllık 3,2 milyar dolarlık ihracat kapasitesine ulaştığını ve kg başı ihracat değerini 8 doların üzerine çıkararak milli gelire en fazla katma değer sağlayan güçlü bir sektör olduğunu söyledi. Burkay; “Bugün dünya tekstil ihracatından aldığımız pay yüzde 3 seviyesindeyken, ev ve mekan tekstillerinde bu oran yüzde 4,5’e kadar ulaştı. Ar-Ge, inovasyon ve tasarıma verdiği önemle Türk ev tekstili, artık üretimden tanıtıma, kaliteden pazarlamaya kadar tüm alanlarda trendleri belirleme gücüne sahip” dedi.

Bundan 20-30 yıl öncesine kadar ucuz istihdam deposu olarak görülen tekstil sektörünün nitelikli üretim, kalifiye işgücü ve yüksek ihracat potansiyeliyle stratejik bir konuma yükseldiğini dile getiren Burkay; “Bildiğiniz gibi ülke olarak ekonomi gündemimizin ilk sırasında yer alan orta yüksek ve ileri teknoloji alanındaki yatırımlarla Türkiye’nin ortalama ihracat birim fiyatını 1,3 dolardan 4 dolara yükseltmeyi hedefliyoruz. Tekstil sektörümüz ise teknolojik dönüşüm, kreatif yaklaşımlar ve marka yatırımlarıyla bu rakamı 15-20 dolar seviyesine taşımayı başararak ülke kalkınmasında öncü rolünü sürdürüyor. Dünya ev tekstili sektörünün yakından takip ettiği fuarımız, ülkemizin bugün dünya tekstil ticaretine yön veren, kendi tasarımları ve kreasyonları ile takip edilen ve örnek gösterilen merkezlerden biri haline gelmesinde önemli pay sahibidir” diye konuştu.

Hometex, Türk ev tekstili sektörüne katkı sunacak

“Fuarlar nedeniyle çevre oteller yüzde 100 doldu”

Pandemi nedeniyle bir süredir dünyanın en büyük organizasyon ve fuarlarının yapılamadığını ve maddi kaybın trilyon dolarları bulduğuna dikkat çeken TETSİAD Başkanı Hasan Hüseyin Bayram, ocak ayında Almanya’da yapılması planlanan Heimtextil Fuarı’nın da salgın nedeniyle ertelenmesi sonrasında, HOMETEX’in daha da önem kazandığını belirtti. Dünyanın en büyük iki ev tekstili fuarından biri olan HOMETEX’e yurtiçinden ve yurtdışından büyük talep olduğunu aktaran Bayram, organizasyonun yapılacağı tarihlerde fuar çevresindeki otellerde doluluk oranlarının yüzde 100’lere ulaştığını belirtti. Bayram sözlerini şöyle sürdürdü:

“Daha Güçlü ve Daha Katılımcı HOMETEX mottosuyla düzenleyeceğimiz fuar, krizlerin fırsata çevrildiği bir etkinlik olacak. Fuara Avrupa’dan Ortadoğu’ya, Orta Asya’dan Türki Cumhuriyetleri’ne, Kuzey Afrika’dan ABD’ye kadar yüzlerce ülkeden binlerce markanın alım heyeti ile 150 – 200 bin arasında ziyaretçi bekliyoruz. Profesyonel alım heyetleri bu fuarda dünyanın en yeni koleksiyonlarını, son teknoloji ile üretilmiş çevreci ürünlerini, yeni renk, trend ve tasarımlarını görme imkanı bulacak. HOMETEX’i farklı kılacak bir diğer önemli özellik de Yeşil Mutabakat Eylem Planı çerçevesinde hareket edilecek olmasıdır. Sektör olarak biz de üretimden yatırıma kadar her alandaki stratejimizi, Yeşil Mutabakat Eylem Planı doğrultusunda sürdürüyoruz. Bu bakımdan bu fuar, geri dönüştürülebilir ürünlerin bolca sergilendiği, çevreci bir fuar olacak.”

Diğer haberlere göz atın

Yazarın diğer haberleri

Diğer etiketlere göz atın:

En çok okunan haberler