FESPA ve TÜYAP coronavirüs önlemlerini açıkladılar

FESPA Global Print Expo 2020 ve İstanbul İplik Fuarı’nda coronavirüs salgını nedeniyle bir erteleme olmayacak.

Tekstil ihracatı ekim ayında %14,7 arttı, büyüme sürüyor

Tekstil ihracatı ekim ayında %14,7 arttı, büyüme sürüyor. Türk tekstil ve ham maddeleri sektörü yeni pandemi sonrasında ihracatta elde...

Hugues Schellenberg UCMTF’nin yeni başkanı

Fransız Tekstil Ekipmanları Üreticileri Birliği UCMTF’de görev değişimi yaşandı. 2004 yılından bu yana birliğin başkanlığını yürüten Bruno Ameline’nin emekli...

Textilegence Eylül – Ekim 2020 Sayısı yayınlandı

Textilegence Magazine 44. Sayısıyla okurlarıyla buluştu. Tekstil ve baskı endüstrisinden haberlerle yine dopdolu bir sayı okurlara sunuldu. Textilegence Eylül...
Emre Yoleri
Emre Yolerihttps://www.textilegence.com
Belçika’da College St.Vincent’da lise eğitimini tamamlayan Yoleri, Türkiye’ye dönerek Gazi Üniversitesi Çalışma Ekonomisi ve Endüstriyel İlişkiler Bölümünde üniversite eğitim almaya başlamıştır. Bu bölümü yarıda bırakarak Eskişehir Anadolu Üniversitesi İşletme Fakültesini tamamlamıştır. Bahçeşehir Üniversitesi’nde İşletme Yüksek Lisans’ına devam etmektedir. 2005 yılında çalışma hayatına atılan Yoleri, kamu ve özel sektörde müşteri ilişkileri, strateji planlama ve raporlama alanlarında yöneticilik yapmış, proje bazlı çalışmalar yürütmüştür. 2015 yılından bu yana NEFA PR yayıncılıkta uluslararası ilişkiler, proje geliştirme, organizasyon ve yazı işleri alanlarında görev almaktadır.

Fuar şirketlerinden yaklaşan FESPA Global Print Expo 2020 ve Uluslararası İstanbul İplik Fuarı için coronavirüs salgınına karşı önlemler alınan önlemler açıklandı. Çin bölgesinden katılım ve ziyaret durdurulurken, fuar alanlarında sağlık ve hijyen kriterleri arttırıldı.

Coronavirüs salgını başta Çin olmak üzere onlarca ülkeyi etkisi altına aldı ve 2 binden fazla insan hayatını kaybetti. Bu ölümcül salgına karşı birçok fuar ya ertelendi ya da iptal edildi. Ancak bazı fuarlar iptal veya erteleme yapmak yerine başka önlemlere yöneldi. Buradaki temel nokta Çin’den erişimleri kısıtlamak ve durdurmak noktasına yoğunlaşıyor.

24-27 Mart tarihleri arasında İspanya’da IFEMA-Feria de Madrid’de gerçekleşecek olan FESPA Global Print Expo 2020 ve onunla birlikte düzenlenecek olan European Sign Expo 2020 ve Sportswear Pro 2020 için bir dizi önlem açıklandı.

FESPA Global Print Expo’ya Çin’den erişim kısıtlandı

FESPA’dan yapılan açıklamada katılımcı, ziyaretçi ve partnerlerin yeni coronavirüs (COVID-19) salgını konusundaki endişelerinin ciddi alındığı belirtiliyor. Güvenliğin her zaman birinci öncelik olduğu ifade edilerek, Madrid’deki üç fuarda katılımcılar için riski en aza indirmek için proaktif adımlar atılacağı kaydediliyor. Fuarın organizasyonunu yürüten FESPA Kurulu ve Üst Yönetim Ekibi, Dünya Sağlık Örgütü’nün (WHO) en son bilgileri ışığında COVID-19 ile ilgili tüm gelişmeleri aktif olarak izlediğinin altını çizdi.

20 Şubat 2020 tarihinden itibaren geçerli olmak üzere; FESPA, Madrid’deki üç fuar için Çin’den tüm katılımcı firmalarla resmi olarak temasa geçti. Alt yükleniciler de dahil olmak fuara katılan firmaların tüm temsilcilerinin 5 Mart 2020’den sonra Çin’de bulunmadıklarını veya Çin’i ziyaret etmediklerini kanıtlayacak belgeler sunmaları istendi. 5 Mart tarihi fuarların başlamadan önceki son 2 haftalık dönemi temsil ediyor.

FESPA, Madrid 2020 fuarlarında Çin’den gelen katılımcıların önemini kabul ettiğini; ve bu şirketlerdeki aksamaları ve etkileri en aza indirmek için her türlü çabayı gösterdiğini duyurdu. Buna karşın, belirtilen bu şartları yerine getirmeyen Çinli şirketler ve ziyaretçiler Madrid 2020 fuarlara katılamayacak. Bu bilgiler FESPA’nın Çin’deki temsilcileri tarafından yazılı olarak açık bir şekilde paylaşılacak. FESPA, bu önlemleri bildirmek ve 5 Mart 2020’den sonra Çin’i ziyaret edelerse fuarlara katılmamaları istemek için tüm katılımcılarla ve önceden kayıt yaptıran ziyaretçilerle temasa geçti.

FESPA CEO’su Neil Felton; FESPA 2020 için attıkları bu proaktif adımların, her katılımcının sağlığını ve iyiliğini en işi şekilde korumayı amaçladığını; ve onlara güçlü bir güvence sunmaya odaklandığını dile getirdi.

IFEMA fuar alanı için protokollerini hazırladı

FESPA Global Print Expo 2020 ve diğer iki fuara ev sahipliği yapacak olan IFEMA da bir takım önlemler aldı. IFEMA, fuar alanında bu virüsün bulaştığı bir durum tespit edilmesi durumunda yapılacak ilk adımlarla ilgili; hem Dünya Sağlık Örgütü (WHO) hem de ulusal İspanya Sağlık Bakanlığı ve Madrid Topluluğu bölgesel Sağlık Konseyi ile bağlantı protokolleri oluşturdu.

Benzer şekilde, IFEMA aldığı sağlık önlemlerini arttırdı ve fuarlar sırasında acil tıbbi müdahale sağlamak üzere donatılmış iki Tıbbi Hizmet birimi aracılığıyla yetkililerle sürekli temas halinde olacak. Bir vaka tespit edilirse, uygun protokolü etkinleştirmek ve etkilenen kişiyi gözlem altına alarak referans hastaneye yönlendirmek için protokoller işleyecek.  Tıbbi Hizmet tabelaları görünümü kolaylaştırmak için büyütüldü. Ayrıca, Dünya Sağlık Örgütü’nün salgına karşı alınması gereken önlemler konusundaki bilgilendirici tavsiyeleri stratejik geçiş noktalarında yer alacak. Fuar alanında hijyen ve temizlik hizmetleri de arttırıldı.

FESPA ve TÜYAP coronavirüs önlemlerini açıkladılar
FESPA ve TÜYAP coronavirüs önlemlerini açıkladılar

İstanbul İplik Fuarına Çin’den katılım ve ziyaret olmayacak

27-29 Şubat tarihleri arasında İstanbul TÜYAP’ta gerçekleştirilecek olan 17. Uluslararası İstanbul İplik Fuarı, hızla yayılan coronavirüsü salgını nedeniyle aldığı önlemleri açıkladı. Fuar organizatörü Tüyap Fuarcılık’tan yapılan açıklamada, Çin anakarasından Türkiye’ye direkt uçuşların Türk resmi makamlarınca Şubat ayı sonuna kadar durdurulduğu hatırlatıldı. Bu nedenle fuarın katılımcısı olan Çinli firmaların ve online kayıt sisteminde kayıtlı bulunan Çin anakarasından ziyaretçilerin bu yıl fuara katılamayacakları belirtildi.

Tüyap Fuarcılık katılımcı, ziyaretçi, çalışan ve tüm iş ortaklarının sağlığına her zaman öncelik verdiklerini açıklayarak, bu konuda attığı adımları şöyle belirtti; “Dünya Sağlık Örgütü (WHO) ve T.C. Sağlık Bakanlığı’nın açıklamalarını dikkatle takip ediyor, en güncel bildirilerine ve tüm yönlendirmelerine uyuyoruz. Çin’deki tüm Türk Konsoloslukları ile gerekli bilgi alışverişini sağlıyoruz. Çin’de bulunan ofislerimizle ve temsilcilerimizle iletişimi devamlı sürdürüyoruz.”

Tüyap ayrıca coronavirüs salgınına karşı dikkat edilmesi gereken sağlık önerilerine dikkat çekerek, fuar alanında hijyen istasyonları kurulacağını açıkladı.

Coronavirüs nedeniyle ertelenen veya iptal edilen diğer fuarlarla ilgili habere bu linkten ulaşabilirsiniz.

Şirketlere e-fuar ve e-ticaret desteği geldi

Fuar Haberleri

Sign İstanbul ve FESPA Eurasia pandemi nedeniyle 2021’e ertelendi

Türk baskı ve endüstriyel reklamcılık sektörünün iki fuarı 2020 edisyonlarını ertelediklerini duyurdu. 17-20 Eylül tarihleri arasında TÜYAP’ta organize edilmesi...

Özel Haberler

Suni Deri Baskı Alanında Optimum Digital Planet Çözümü

Dijital baskı endüstrisinde çeyrek asırlık bir deneyime sahip olan Optimum Digital Planet, yenilikçi ürün portföyüne suni deri baskı çözümünü de ekledi. Geniş formatlı dijital...

Matesa Tekstil USTER® QUALITY EXPERT ile Kalite Endişesini Aştı

Kararların alınması ve çözüm bulunması gerektiğinde, güvenilir bilgi çok önemlidir. İplikhanede, üretim verimliliği ve işletme karlılığı, güvenilir veri ölçümüne ve karmaşık analizlere bağlıdır. Bunu...

Kıvanç Tekstil, R|Elan GreenGold Kumaşlarını Üretecek

Türkiye’nin önemli tekstil işletmelerinden Kıvanç Tekstil, küresel pazara dönük önemli bir üretim hamlesi yaptı. Firma, dünyanın önde gelen entegre polyester üreticilerinden Hindistan merkezli Reliance...

Mouvent Dijital Tekstil Baskısında Kuralları Değiştiriyor

Bobst Group’un dijital baskı endüstrisine kazandırdığı Mouvent markası, baskı endüstrisinde taşları yerinden oynatacak yeni teknolojiler geliştirmeyi sürdürüyor. Mouvent, ITMA 2019’da dünya lansmanını yapacağı yeni...
error: Lokasyonunuz kaydedildi. İçerik kopyalanamaz. You location is saved. Content can\'t be copied