Hassan Tekstil 12 milyon euroluk yatırım yaptı

Hassan Tekstil otomotivde kullanılan motor izolatörlerinin üretimi için 12 milyar EU teknoloji yatırımı yaptı.

Textilegence Ocak – Şubat 2021 sayısı yayınlandı

Tekstil ve baskı endüstrilerinin önde gelen dergisi Textilegence Ocak – Şubat 2021 sayısı ile okuyucularına ulaştı. Endüstri profesyonellerinin yakından...

Savio’nun yeni sahibi Vandewiele oldu

Tekstil endüstrisinde önemli bir satış gerçekleşti. Alpha Private Equity, iplik makineleri uzmanı Savio Group’un, Belçikalı Vandewiele şirketine %100’ünün satışı...

Sürdürülebilir üretim modeli bir seçenek değil ‘zorunluluk’

Tekstil sektörü yılda 1.2 milyon ton karbon emisyonuna neden oluyor. 2030’da ise karbon emisyonunun yüzde 60’ını oluşturacağı tahmin ediliyor....
Emre Yoleri
Emre Yolerihttps://www.textilegence.com
Belçika’da College St.Vincent’da lise eğitimini tamamlayan Yoleri, Türkiye’ye dönerek Gazi Üniversitesi Çalışma Ekonomisi ve Endüstriyel İlişkiler Bölümünde üniversite eğitim almaya başlamıştır. Bu bölümü yarıda bırakarak Eskişehir Anadolu Üniversitesi İşletme Fakültesini tamamlamıştır. Bahçeşehir Üniversitesi’nde İşletme Yüksek Lisans’ına devam etmektedir. 2005 yılında çalışma hayatına atılan Yoleri, kamu ve özel sektörde müşteri ilişkileri, strateji planlama ve raporlama alanlarında yöneticilik yapmış, proje bazlı çalışmalar yürütmüştür. 2015 yılından bu yana NEFA PR yayıncılıkta uluslararası ilişkiler, proje geliştirme, organizasyon ve yazı işleri alanlarında görev almaktadır.

Ahmet Şişman - Hassan Tekstil 12 milyon euroluk yatırım yaptı
Ahmet Şişman – Hassan Tekstil 12 milyon euroluk yatırım yaptı

Hassan Group şirketlerinden Hassan Tekstil, 12 milyon euroluk yatırımla motor izolatörleri ürünlerinde yıllık 74 milyon adet otomobile ürün üretebilecek kapasiteye ulaştı. Bina ve arazi bedelini kapsamayan bu büyük yatırım bütçesi ile Hassan Tekstil, küresel pazarda motor izolatörleri üreten iki Avrupalı firmanın küresel rakibi konumuna gelmeyi hedefliyor. 1987 yılında kurulan Hassan Tekstil, otomotiv sektörü için motor izolatörü, koltuk kılıfı astarı, koltuk arkası halısı, taban halısı, bagaj tabanı ve yan giydirmeler, tavan kumaşı ve şapkalık gibi nonwoven ürünler üretiyor.

Yatırımla ilgili bir açıklama yapan Hassan Tekstil Genel Müdürü Ahmet Şişman, hizmet verdikleri en büyük sektörün otomotiv olduğunun altını çizdi. Yeni hattın sanayideki dijital dönüşüme uygun olarak dizayn edildiği bilgisini veren Şişman, sözlerini şöyle sürdürdü; “Bu, şimdiye kadar grup içinde yapılan en büyük yatırım oldu. Bu sayede otomotiv sektöründe mevcut eski hatlarımızda sınırlı kapasite ile ürettiğimiz motor izolatörü ürünlerini yıllık 74 milyon araca ürün sağlayacak seviyelere çıkardık. Bizim için gurur veren yeni yatırımımızı devreye aldıktan sonra 60 adet müşteri numunesi çalıştık ve bunların 56’sı ilk denemede üretim onayı aldı. Bu başarımız sayesinde sektördeki bilinirliğimiz ve itibarimiz arttı.”

Şişman hali hazırda projeleri devam eden markalar arasında Mercedes, BMW, Ford, Toyota, Renault, Hyundai, Honda, Porsche, Nissan, Peugeot ve Dacia’nın bulunduğunu belirtti. Şişman 2020 yılında Tesla, Jaguar ve Volkswagen’in de çalıştıkları markalara dahil olmasını beklediğini açıkladı. Türkiye’nin yerli otomobili projesinde Hassan Tekstil ürünlerinin kullanılması için görüşmelerin sürdüğünü belirten Şişman, aracın taban, bagaj ve tavan halısını üretmek konusunda istekli olduklarını kaydetti.

Hassan Tekstil yeni hattı ile özgün ürünler üretecek

Ahmet Şişman, sahip oldukları bilgi birikimi ile yeni hatta üretilecek motor izolatörleri konusunda yeni bir üretim tekniği geliştirmeye çalıştıklarını ve bunun uluslararası patenti için başvurduklarını açıkladı. Şişman; “Bu sayede müşterilerimize üretimleri esnasında ciddi avantajlar sağlayacağız. İlk testleri yurtdışında gerçekleşiyor. Saha testlerinin başarılı olmasının ardından bu ilk üretimi gerçekleştirmeyi planlıyoruz” dedi.

Hassan Tekstil’in yeni yatırımı Hyperpunch teknolojisi ile çok daha homojen yüzeylere sahip ürünler üretecek. Bu ise firmaya motor izolatörleri ürün grubunda yanmazlık, su ve yağ iticilik gibi özelliklerdeki tüm standartları çok kolay elde etmesini sağlamaya yardımcı olacak.

Ahmet Şişman: “Çin pazarına gireceğiz”

Yeni hatta üretilecek motor izolatörleri ile birlikte Çin pazarına da satış yapmaya başlayacaklarını duyuran Ahmet Şişman; düşük nakliye maliyetleri nedeniyle Türkiye’den Çin’e ihracat yapmanın aslında çok kolay olduğunu savundu. Şişman şunları söyledi; “Zaten Çin’deki üreticiler hali hazırda bu ürünleri Avrupa’dan ithal ettikleri için, onlara çok iyi bir alternatif tedarikçi olacağız. Hedefimize ulaşır ve pazara çalışmaya başlarsak, grubumuz için de bir ilk gerçekleştirmiş olacağız. 2000 yılından bu yana Çin pazarına girmek istiyorduk ama uygun ürünümüz yoktu. Yeni hattımızda üreteceğimiz motor izolatörleri ürünleri ile bu pazara girmeye çok yakınız.”

Hassan Tekstil, üretim teknolojilerine olduğu kadar AR-GE çalışmalarına yoğunlaşıyor. 2018 yılında cirosunun %1,7’sini AR-GE çalışmalarına kaynak aktaran firma, 2019 sonunda bu oranı %1,90’a çıkardı. Genelde Türk şirketlerinin AR-GE’ye kaynak aktarmadaki ortalaması  %1,4 iken, Avrupa’da bu oran %2,7’ye çıkıyor. 4 laboratuvara sahip olan Hassan Tekstil’in AR-GE departmanı, ulusal ve uluslararası 14 farkı patenti elinde tutuyor. Firma 2017 yılında EDANA tarafından düzenlenen Index Award 2017’de Sürdürülebilir Ürün kategorisinde ‘En İyi Ürün Ödülü’ almıştı.

Hassan Group’un başarılı yolculuğu

1939 yılında vatka üretimiyle sektörel yolculuğuna başlayan Hassan Group; günümüzde başta otomotiv ve hijyen olmak üzere, beyaz eşya, mobilya, yapı ve inşaat sektörlerine 9 farklı lokasyonda nonwoven üretimi gerçekleştiriyor. 7 ayrı şirketinde bin 200’ün üzerinde çalışanı olan grup, cirosunun %45’ini iç pazardan, %55’ini ise ihracattan elde ediyor.

Teknik Tekstiller Haberleri

ANDRITZ, Laroche’ı satın alıyor

Uluslararası teknoloji grubu ANDRITZ, tekstil endüstrisinde önemli bir satın alma gerçekleştiriyor. Grup, Laroche SA ve Miltec SA France’yi kapsayan...

Özel Haberler

error: Lokasyonunuz kaydedildi. İçerik kopyalanamaz. You location is saved. Content can\'t be copied