23.2 C
İstanbul
Salı, Eylül 27, 2022

Giriş Yap / Kayıt ol

Tekstil sektöründe beklentiler ilk kez düşüşte

Mayıs 2021’den bu yana firmalarla iş durumları,...

Ulucak Höyüğü ve tekstilde geleneğin keşfi

M.Ö. 6800 yıllarına uzanan geçmişiyle en eski...

Archroma ve Huntsman Textile Effects birleşiyor

Sürdürülebilir özel kimyasallar ve çözümlerde önde gelen...

Avrupa tekstil sektörü enerji krizi karşısında alarmda

Rusya ve Ukrayna savaşı ile birlikte doğal...

ATA Freight tekstile özel lojistik çözümler sunuyor

Yenilikçi ve tam entegre tedarik zinciri çözümleri...

Kordsa yılın ilk yarısında 61 milyon dolar net kar elde etti

Lastik, inşaat ve kompozit güçlendirme çözümlerinin güçlü...

Inditex tarihi satış rekorunu açıkladı

Moda ve PerakendeInditex tarihi satış rekorunu açıkladı

- Haber Sponsoru -

İspanya merkezli moda devi Inditex; satış, FAVÖK ve net gelirde tarihi rekora ulaştı. Zara, Massimo Dutti, Oysho, Pull&Bear ve Stradivarius gibi önde gelen markaları bünyesinde bulunduran tekstil grubu, 2021 yılının aynı dönemine göre satışlarda %24,5 artışla 14,8 milyar euro’ya ulaştı. Sabit değerde satışlar %25 artarken, satışlar tüm önemli coğrafi alanlarda olumlu seyretti. FAVÖK %30 artarak 4 milyar euro’ya, net gelir ise %41 artarak 1.8 milyar euro’ya ulaştı.

Inditex, 2024’e kadar online satışların tüm satışların %30’unu aşmasını bekliyor

Yapılan açıklamada, Inditex trafiğinin ve mağaza satışlarının önemli ölçüde arttığı ve bu dinamikte mağaza farklılaşmasının önemli rol oynadığı belirtiliyor. 2022 yılının ikinci çeyreğinde memnun edici bir şekilde ilerleyen ve olumlu geçen online satışların, 2024’e kadar toplam satışların %30’unu aşması bekleniyor. Ayrıca, yılın yarısında 24 pazarda mağaza açılışları gerçekleştirilirken, dönem sonunda Inditex’in işlettiği mağaza sayısı 6.370’e çıktı.

Yapılan açıklamada, Inditex trafiğinin ve mağaza satışlarının önemli ölçüde arttığı ve bu dinamikte mağaza farklılaşmasının önemli rol oynadığı belirtiliyor.

Inditex CEO’su Oscar García Maceiras, bu sonuçların, performanslarının anahtarı olan dört faktör ile açıklandığını söylüyor: “Eşsiz moda ifademiz, müşterilerimiz için giderek optimize edilmiş bir alışveriş deneyimimiz, sürdürülebilirliğe odaklanmamız ve çalışanlarımızın yetenek ve bağlılığı. İş modelimiz tüm hızıyla ilerliyor ve ileriye dönük büyük bir büyüme potansiyeline sahip.”

2022’de yaklaşık 1.1 milyar euro değerinde bir yatırım öngörülüyor

Güçlü büyüme fırsatları görmeye devam ettiklerini açıklayan Inditex: “Temel önceliklerimiz, ürün tekliflerini sürekli iyileştirmek, müşteri deneyimini geliştirmek, sürdürülebilirliğe odaklanmamızı sürdürmek ve çalışanlarımızın yetenek ve bağlılığını korumaktır. Bu alanlara öncelik verilmesi, uzun vadeli organik büyümeyi sağlayacaktır” diyor.

Açıklamada, grubun gelecekteki büyümesinin; mağazalarına yaptığı yatırım, online satış kanalında yaptığı ilerlemeler ve lojistik platformlarında yapılan inovasyon ve teknoloji odaklı iyileştirmeler tarafından desteklendiği belirtiliyor. Inditex 2022 yılı için yaklaşık 1.1 milyar euro değerinde bir yatırım öngörüyor.

Diğer haberlere göz atın

Yazarın diğer haberleri

Diğer etiketlere göz atın:

En çok okunan haberler