13.6 C
İstanbul
Perşembe, Kasım 30, 2023

Itema ve Tofflon’un ilaç sektöründeki yeni ortak girişimi: Tofflonit 

Gelişmiş dokuma çözümlerinin önde gelen küresel tedarikçilerinden...

İlave Gümrük Vergileri hazır giyimcilerle tekstilcileri karşı karşıya getirdi

İhracat pazarlarında ciddi kayıp yaşayan Türk tekstil...

Kapalı kenevir işleme fabrikası yeniden iplik üretimine başlıyor

Amasya’da bulunan Gümüşhacıköy İp Sicim Urgan Küçük...

Nivogo: Türkiye’de ‘geleceği değiştiren moda’ döngüsel dönüşüm

Nivo (yeni) ve go (harekete geçmek) kelimelerinin...

Bego Jeans; temiz denimin hikayesi

Çevresel etkisi en yüksek tekstil ürünlerinden biri...

Rusya-Ukrayna Savaşı Türk tekstil sektörünü nasıl etkiliyor?

Uzun yıllardır Rusya-Ukrayna arasında yaşanan gerilim, 2014...

Inditex tarihi satış rekorunu açıkladı

Moda ve PerakendeInditex tarihi satış rekorunu açıkladı

- Haber Sponsoru -

İspanya merkezli moda devi Inditex; satış, FAVÖK ve net gelirde tarihi rekora ulaştı. Zara, Massimo Dutti, Oysho, Pull&Bear ve Stradivarius gibi önde gelen markaları bünyesinde bulunduran tekstil grubu, 2021 yılının aynı dönemine göre satışlarda %24,5 artışla 14,8 milyar euro’ya ulaştı. Sabit değerde satışlar %25 artarken, satışlar tüm önemli coğrafi alanlarda olumlu seyretti. FAVÖK %30 artarak 4 milyar euro’ya, net gelir ise %41 artarak 1.8 milyar euro’ya ulaştı.

Inditex, 2024’e kadar online satışların tüm satışların %30’unu aşmasını bekliyor

Yapılan açıklamada, Inditex trafiğinin ve mağaza satışlarının önemli ölçüde arttığı ve bu dinamikte mağaza farklılaşmasının önemli rol oynadığı belirtiliyor. 2022 yılının ikinci çeyreğinde memnun edici bir şekilde ilerleyen ve olumlu geçen online satışların, 2024’e kadar toplam satışların %30’unu aşması bekleniyor. Ayrıca, yılın yarısında 24 pazarda mağaza açılışları gerçekleştirilirken, dönem sonunda Inditex’in işlettiği mağaza sayısı 6.370’e çıktı.

Yapılan açıklamada, Inditex trafiğinin ve mağaza satışlarının önemli ölçüde arttığı ve bu dinamikte mağaza farklılaşmasının önemli rol oynadığı belirtiliyor.

Inditex CEO’su Oscar García Maceiras, bu sonuçların, performanslarının anahtarı olan dört faktör ile açıklandığını söylüyor: “Eşsiz moda ifademiz, müşterilerimiz için giderek optimize edilmiş bir alışveriş deneyimimiz, sürdürülebilirliğe odaklanmamız ve çalışanlarımızın yetenek ve bağlılığı. İş modelimiz tüm hızıyla ilerliyor ve ileriye dönük büyük bir büyüme potansiyeline sahip.”

2022’de yaklaşık 1.1 milyar euro değerinde bir yatırım öngörülüyor

Güçlü büyüme fırsatları görmeye devam ettiklerini açıklayan Inditex: “Temel önceliklerimiz, ürün tekliflerini sürekli iyileştirmek, müşteri deneyimini geliştirmek, sürdürülebilirliğe odaklanmamızı sürdürmek ve çalışanlarımızın yetenek ve bağlılığını korumaktır. Bu alanlara öncelik verilmesi, uzun vadeli organik büyümeyi sağlayacaktır” diyor.

Açıklamada, grubun gelecekteki büyümesinin; mağazalarına yaptığı yatırım, online satış kanalında yaptığı ilerlemeler ve lojistik platformlarında yapılan inovasyon ve teknoloji odaklı iyileştirmeler tarafından desteklendiği belirtiliyor. Inditex 2022 yılı için yaklaşık 1.1 milyar euro değerinde bir yatırım öngörüyor.

Diğer haberlere göz atın

Yazarın diğer haberleri

Diğer etiketlere göz atın:

En çok okunan haberler