Hesabım

Ana Sayfa » Dokuma » Itema pandemide erken hareket ederek başarılı oldu

Itema pandemide erken hareket ederek başarılı oldu

Firma hem çalışanlarının sağlığını korudu hem de müşterilerinin siparişlerini gerçekleştirdi.

Emirhan Çiloğlu
Emirhan Çiloğluhttps://www.textilegence.com
Mahmut Emirhan Çiloğlu, İstanbul’da Hüsnü M. Özyeğin Anadolu Lisesi’nde lise eğitimini tamamlamış, sonrasında da İstanbul Üniversitesi’nde Amerikan Kültürü ve Edebiyatı lisans bölümünden başarıyla mezun olmuştur. 2021 itibari ile Textilegence’da pazarlama ve dış ilişkiler sorumlusu olarak görev almaya başlayan Çiloğlu, kurumsal iletişimin güçlendirilmesine katkı sağlamaktadır.

Radici Group çatısı altında dokuma makineleri, yedek parça ve entegre hizmetler dahil dokuma çözümleri üreten Itema, Covid-19 pandemi dönemi boyunca pazar ile iletişimini sağlam tuttu. Itema Group’un yeni CEO’su Ugo Ghilardi dünyanın karşı karşıya kaldığı Covid-19 pandemisinin şimdiye kadar hiç görülmemiş bir durumu temsil ettiğini söyledi. Ghilardi, dünya çapındaki Itema, Lamiflex ve Schoch tesisleri dahil olmak üzere, toplam 7 üretim tesisinde yeniden bir düzenleme gerçekleştirdiklerini açıkladı.

Grubun pandemiden ilk etkilenen fabrikasının Çin- Şanghay’daki tesis olduğunu dile getiren Ghilardi, İtalya merkezi tarafından Çin’deki şubenin yüz maskeleri ve tek kullanımlık eldivenler tedarik edilerek desteklendiğini belirtti. Ghilardi; “Bu şekilde ve uygulanan sıkı güvenlik sağlık protokolleri sayesinde, Çin şubemiz yerel yetkililerinin denetiminden başarıyla geçti ve 10 Şubat’ta tekrar faaliyetlerine başladı” dedi.

İtalya tesisinde üretim belli süre durdu ama tedarik hiç durmadı

Salgının Avrupa’ya yayılmasıyla birlikte bu bölgedeki tesislerde de güvenlik protokollerinin devreye alındığını belirten Ghilardi şunları söyledi; “İsviçre merkezli tesisimizde faaliyetlerimizi hiç durdurmadık. Bununla birlikte, Şubat ayının sonundan itibaren salgının ana merkezi haline gelen Lombardiya bölgemizdeki Itema Group tesislerimizde farklı bir süreç izledik. Mümkün olduğunca akıllı çalışma uygulamalarını aktive ettik. Kişisel koruyucu ekipman kullanımını ve farklı vardiyalar yoluyla sosyal mesafe uygulamasını ilk etapta hayata geçirdik. Bu durum 23 Mart’ta İtalya Başbakanlık Kararnamesi’nin tüm üretim faaliyetlerini kapatmayı emretmesine kadar sürdü.”

Ghilardi üretimin durduğu süre boyunca bile yedek parça lojistik merkezinin tamamen çalışır durumda, dünyanın dört bir yanındaki müşterilere tedarik etmek üzere çalıştığını anlattı. Ghilardi, faaliyetlerin kısıtlanmasıyla birlikte, İtalya’da gruba ait binalarda büyük ölçekli sterilizasyon gerçekleştirmek ve doğru güvenlik protokollerini hazırlayarak uygulamak için avantaj sağladıklarına değindi. Ghilardi; “İtalyan hükümetinin üretim faaliyetlerinin yeniden başlamasına izin verdiği 4 Mayıs tarihi itibariyle, bizim de çalışmalarımız başlamış oldu. Meslektaşlarımız arasında farkındalığı artırmak için “Daha Güçlü, Birlikte, COVID-19’a Karşı” kampanyasını başlattık,” diye konuştu.

Itema yeni koşullara hızla uyum sağladı

Itema’nın bu olağanüstü sıhhi acil durumun dayattığı yeni dinamiklere hızla ve tam uyum gösterebildiğini vurgulayan Ugo Ghilardi, çalışanların ve ailelerinin güvenliğini garanti altına almak için üretim süreçlerini ve ofislerini yeniden düzenlediğini kaydetti. Gerekli güvenlik önlemlerinin alınmasını takiben müşterilere ve pandeminin pazara olası etkilerine odaklandıklarını ifade etti. Ghilardi şunları dile getirdi;

“Kumaşlara olan düşük pazar talebi, üretimin durması ve nakit yönetim güçlükleri bu dönemde müşterilerimizin mücadele etmesi gereken zorluklar oldu. Bu nedenlerle, Care&Protect adı altında, müşterilerimizi bu zamanda destekleyecek şekilde tasarlanmış özel programlar geliştirdik. Care&Protect müşterilerimize üretim gücünü kaybetmeden operasyonlarını sürdürmelerine yardımcı oldu. Uzun bir aradan sonra makinenin nasıl yeniden başlatılacağına ilişkin Care&Protect kullanıcı yönergelerimizle üretime yeniden başlamaya hazır olmaları için destek sağladık ve bunun yanı sıra müşterilerimize bu zor zamanda yardımcı olacak özel teklifler sunduk. Artık birçok ülke – her bir Ülkedeki yetkililerin izinlerine göre- ‘yeni normal hayat’ koşullarına geri dönüyor olduğundan yetenekli, son derece eğitimli yerel Satış Yöneticileri ve Teknisyen ekiplerimiz müşterilerimizin tüm taleplerini kişisel olarak karşılamaya hazırdır ”.

Itema yeni yıla yüksek sipariş adetiyle girdi

Itema’nın 2020 yılına güçlü bir giriş yaptığını hatırlatan Ugo Ghilardi, rapier ve airjet dokuma makineleri için önemli miktarlarda sipariş aldıklarını açıkladı. ITMA 2019 fuarında tanıtılan yeni çözümlere yoğun bir talep aldıkları bilgisini veren Ghilardi şunları söyledi; “İkinci nesil airjet dokuma makinemiz dünya çapındaki dokumacılardan yoğun ilgi gördü. Pazarda en çok satan ürünümüz R95002 ve denime adanmış olan R95002denim için önemli sipariş rakamlarına ulaştık. Ancak, bu salgın sadece hayatımız için değil, dünya çapında etkilenen pazar nedeniyle işimizde de ani bir duruşa neden oldu.”

Itema pandemide erken hareket ederek başarılı oldu
Itema pandemide erken hareket ederek başarılı oldu

Türk tekstilciler pandemide yeni siparişler verdi

Pandemi’nin İtalya üzerindeki etkilerini anlatan Ghilardi, ülkenin tekstil endüstrisinin beşiği olan kuzey bölgesinin bu beklenmeyen durumdan olumsuz etkilendiğini dile getirdi. Ghilardi, en büyük iki pazar olan Hindistan ve Çin’in de bu süreçte acı çektiğini söyledi. Ghilardi Türkiye pazarındaki gelişmelere ise şöyle değindi; “Türkiye pazarında olumlu bir sinyal ve umut ışığı görüldü. Müşterilerimiz gerçekten de sadece Covid öncesi siparişlerini onaylamakla kalmadı; aynı zamanda bu zor duruma rağmen Itema tezgahları için yeni siparişlerle bize geldi.”

Tekstil endüstrisinin yeniden başlamasını desteklemek için tamamen hazır olduklarını söyleyen Ghilardi, sözlerini; “Bu zor tarihi anda öğrendiklerimizin bizi öncekinden bile daha da dijital, reaktif, akıllı ve çevik hale getirmesi sayesinde daha güçlüyüz” şeklinde tamamladı.

Bülten Aboneliği

Dijital Dergi Aboneliği (Yıllık 200TL)

Tekstil Dokuma Haberleri

Vandewiele halı üreticileriyle Domotex Turkey’de buluştu

Vandewiele 14 - 17 Mayıs tarihleri arasında  halının başkenti kabul edilen Gaziantep’te düzenlenen Domotex Turkey fuarında halı dokuma çözümlerini...

Özel Haberler