Kipaş AB’nin yeni pamuk projesinin partneri seçildi

Kipaş denim terbiyesi için Monforts’tan önemli hat alımları gerçekleştirdi.

Emre Yolerihttps://www.textilegence.com
Belçika’da College St.Vincent’da lise eğitimini tamamlayan Yoleri, Türkiye’ye dönerek Gazi Üniversitesi Çalışma Ekonomisi ve Endüstriyel İlişkiler Bölümünde üniversite eğitim almaya başlamıştır. Bu bölümü yarıda bırakarak Eskişehir Anadolu Üniversitesi İşletme Fakültesini tamamlamıştır. Bahçeşehir Üniversitesi’nde İşletme Yüksek Lisans’ına devam etmektedir. 2005 yılında çalışma hayatına atılan Yoleri, kamu ve özel sektörde müşteri ilişkileri, strateji planlama ve raporlama alanlarında yöneticilik yapmış, proje bazlı çalışmalar yürütmüştür. 2015 yılından bu yana NEFA PR yayıncılıkta uluslararası ilişkiler, proje geliştirme, organizasyon ve yazı işleri alanlarında görev almaktadır.
Ana Sayfa » Terbiye » Kipaş AB’nin yeni pamuk projesinin partneri seçildi

Türkiye’nin en önemli tekstil üreticilerinden Kipaş, Avrupa Birliği destekli 6.7 milyon Euro tutarındaki Yeni Pamuk Projesinde yer alan tek denim üreticisi partner olarak seçildi. Adidas ve H&M gibi moda ve perakende markalarının yer aldığı projede tedarikçiler, yenilikçiler ve araştırma enstitüleri bir konsorsiyum olarak çalışıyor.

Kahramanmaraş merkezli Kipaş, uzun yıllardır terbiye teknolojileri üreticisi Monforts’un çözümlerini kullanarak çalışmalarını yürütüyor. Kipaş, denim üretimine odaklanmış birleşik konfigürasyonda üçüncü Monfortex kompresif çekmezlik sistemi ile birlikte, üçüncü Monforts Montex ramını kuruyor.

Bu kurulum, Kipaş Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Ahmet Öksüz’ün beklentilerini aştığını belirttiği, 2018 yılındaki ikinci Montex ve Monfortex hatlarının Kahramanmaraş’taki fabrikaya başarılı bir şekilde kurulmasının ve devreye alınmasını takiben gerçekleşti.

Textilegence’a bu konuda daha önce bir açıklamada bulunan Öksüz, şunları söylemişti; “Neye ihtiyacımız olduğunu belirlemek için satın almadan önce en son Endüstri 4.0 analizine dayalı çok kapsamlı bir teknik araştırma yaptık ve Monforts teknolojisi tüm gereksinimlerimizi karşıladı. Monfortex, klasik çekmezlik makinelerinde bulunmayan çeşitli özelliklerle donatıldı ve üretim baştan sona izlenebiliyor. Enerji maliyeti tasarrufu da beklentilerimizi aştı.”

Kipaş daha sonra teknolojiyi tam potansiyeline kadar olağanüstü bir şekilde kullanması nedeniyle Monforts’tan özel bir sertifika aldı.

Kipaş’a kurulumu yapılan yeni Montex ramı, en yeni otomasyon özelliklerini tümünü içeren, 2 metre çalışma genişliğine sahip 12 kamaralı bir ünitedir.  Yine 2 metre çalışma genişliğine sahip Monfortex ünitesi ise iki kompresif çekmezlik ünitesi ve sıralı iki keçe kalenderden oluşan bir ‘çift lastik’ konfigürasyonuna sahip. Bu, üretim hızlarında önemli bir artış için elastan elyafın ısıyla sertleştirilmesine ve denimde kalıcı çekmezliğin aynı anda gerçekleştirilmesini olanak veriyor.

Ahmet Öksüz; “Denim kumaş üretiminin yaklaşık %90-95’i artık elastan elyaf içeriyor ve Monforts sistemi, bu konuda üretimimizi ve kalitemizi aynı anda artırmamızı sağladı” dedi.

Kipaş rejenere pamuk kullanacak

Yeni Pamuk Projesi kapsamında önümüzdeki üç yıl boyunca Kipaş, Finlandiya Infinited Fiber Company’nin selüloz bazlı elyaflarından toplanan, ayrıştırılan ve rejenere edilen tüketici sonrası tekstil atıklarını kullanarak denim kumaşları üretecek.

12 şirketin oluşturduğu konsorsiyumun lideri olan Infinited’in patentli teknolojisi; selüloz açısından zengin tekstil atıklarını pamuk gibi görünen ve hissettiren elyaflara dönüştürüyor.

Infinited kurucu ortağı ve CEO’su Petri Alava; “Tekstil endüstrisinde döngüselliği gerçeğe dönüştürmek söz konusu olduğunda çığır açan bu projeye liderlik etmekten büyük heyecan ve gurur duyuyoruz” dedi. Alava, moda için daha temiz, daha sürdürülebilir gelecek için çalışmak üzere tüm konsorsiyumun bir araya coşku ve bağlılıkla gelişinin gerçekten ilham verici olduğunu dile getirdi.

Kipaş AB’nin yeni pamuk projesinin partneri seçildi
Kipaş AB’nin yeni pamuk projesinin partneri seçildi

Döngüsel ekonomi için ‘Geri alma programları’ başlayacak

Adidas ve H&M, yaşam döngülerinin bir sonraki aşamasını belirlemek üzere, üretilen kıyafetleri toplamak için geri alma programları oluşturacak. Artık giyilmeyen giysiler, yeni elyaflara dönüştürülmek üzere Infinited’e teslim edilecek. Böylece, tekstillerin asla israf edilmediği, bunun yerine yeniden kullanıldığı, geri dönüştürüldüğü veya yeni giysilere dönüştürüldüğü döngüsel bir ekonomiye katkı sağlanacak.

Bu projede amaç, döngüsel, sürdürülebilir modanın bugün başarılabileceğini kanıtlamak; ve aynı zamanda sürdürülebilir daha büyük ve ileri döngüsel girişimlere ilham vermesi ve ilk sıçrama tahtası olarak hareket etmektir.

AB, tekstil endüstrisindeki yüksek döngüsellik potansiyelini tespit ederken; aynı zamanda sürdürülebilir ve döngüsel biyo-bazlı malzemeler üretmek ve tasarlamak için teknolojilerin geliştirilmesi için acil ihtiyacı vurguluyor. Avrupa Komisyonu’nun Döngüsel Ekonomi Eylem Planı’nda sürdürülebilir ürünleri sıradan hale getirmek; atıkları azaltmak ve döngüselliğe yönelik önde gelen küresel çabalar ana hatlarıyla belirtildi.

Moda markaları bugün 20 yıl öncesine göre neredeyse iki kat fazla giysi üretiliyor ve talebin artmaya devam etmesi bekleniyor. Aynı zamanda, her saniye bir çöp kamyonuna eşdeğer tekstil çöpe atılıyor veya yakılıyor. Tekstil endüstrisinin çevre sorunlarının çoğu, endüstri tarafından kullanılan hammaddelerle ilgilidir. Pamuk, polyester gibi fosil bazlı elyaflar ve en yaygın yapay selülozik elyaf olarak viskon, bunların tümü ciddi çevresel kaygılarla ilişkilidir.

Tekstil Terbiye Haberleri

Sürdürülebilir denim için Monforts ve müşterileri hemfikir

Monforts teknolojileri kullanıcıları sürdürülebilirlik konusunda firmayla aynı vizyonu paylaşarak sürdürülebilir kumaş üretiminde önemli ve öncü çalışmalara imza atıyor. Farklı ülkelerden...

Özel Haberler

error: Lokasyonunuz kaydedildi. İçerik kopyalanamaz. You location is saved. Content can\'t be copied