15.5 C
İstanbul
Çarşamba, Mayıs 22, 2024

SASA’dan yapay zekâ uygulamaları için büyük adım

Türkiye’nin küresel çapta önde gelen polyester üreticilerinden...

Geleceği dokumak: Tekstil makineleri otomasyonunun hikayesi 

220 yıllık tekstil makineleri otomasyonu, sektörün görünümünü...

Türkiye tekstil ihracatında ABD’de ve Orta Doğu’da yükselişte

Türkiye tekstil ve ham maddeleri sektörü ocak-şubat...

Nivogo: Türkiye’de ‘geleceği değiştiren moda’ döngüsel dönüşüm

Nivo (yeni) ve go (harekete geçmek) kelimelerinin...

Bego Jeans; temiz denimin hikayesi

Çevresel etkisi en yüksek tekstil ürünlerinden biri...

Rusya-Ukrayna Savaşı Türk tekstil sektörünü nasıl etkiliyor?

Uzun yıllardır Rusya-Ukrayna arasında yaşanan gerilim, 2014...

MS Printing Solutions yeni sürdürülebilir yaklaşımlarıyla dikkat çekiyor   

ITMAMS Printing Solutions yeni sürdürülebilir yaklaşımlarıyla dikkat çekiyor   

- Haber Sponsoru -

Sürekli değişen ve beklentileri yüksek olan dijital tekstil baskı pazarı için yenilikçi ürünler geliştiren MS Printing Solutions, ITMA 2023 fuarında yeni teknoloji ve yaklaşımlarını tanıtarak ziyaretçilerini ağırladı. Sürdürülebilir bir endüstrinin gerekliliğine vurgu yapan firma, kimyasal kullanımının yanı sıra su ve enerji tüketimi gibi çevresel etkileri azaltan pigment çözümünü sundu. Sürdürülebilirlik konusunda çözüm arayan sektör üreticileri MS Printing Solutions’ın standına yoğun ilgi gösterdi. 

MS Printing Solutions ve JK Group Ürün Pazarlama Müdürü Matteo Forte şunları söyledi: “Standımızda Ar-Ge ekibimizin büyük çabasının doruk noktası pigment çözümünü, MS’in mirası olan ve son derece yenilenmiş ve geliştirilmiş MiniLario’yu, yeni nesil single pass ile tarama makinesinin çok yönlülüğünü ve boyutunu, bir single pass makinesinin hızlılığı (75 m/dak), çabukluğu ve baskı otomasyonu ile birleştiren dahiyane bir kombinasyon ve devrim niteliğinde bir JP4 formundaki konsept bir makineyi sunduk.”   

Fuarda yeni teknolojilere olan talebin altını çizen Forte, ziyaretçilerin beklentilerini ve ilgisini değerlendirdi: “İnsanlar son dört yılda nelerin geliştirildiğini ve icat edildiğini anlamak için gerçekten farklı hikayeler arıyor ve dinlemeye istekliler. Sadece tekstil sektöründen değil, yapay zeka gibi yeni teknoloji alanlarından da çok fazla ilgi var. İnsanlar bu teknolojilerin tekstil pazarına nasıl uygulanabileceğini ve bizim de bunu tekstil pazarına uygulamaya hazır olup olmadığımızı merak ediyor.” 

MS Printing Solutions ve JK Group Ürün Pazarlama Müdürü Matteo Forte Görsel Kaynak: Textilegence

MS Printing Solutions sürdürülebilir pigment çözümü ile pazara yeni bir soluk getiriyor 

Textilegence için özel bir röportaj veren Matteo Forte, stant konseptlerinde gelecekteki ürünlere yönelik izlenecek yolu ve miraslarını nasıl iyileştirerek geliştireceklerini gösterdikleri iki ana bölüm olduğunu belirtti. Pandemi sonrasında ürünleri yeniden gözden geçirdiklerini ve bir gelişim sürecine girdiklerini değerlendiren Forte, MS Printing Solutions’ın yeni gelişmelerin detaylarını aktardı: “Pigment çözümü dört ana unsurdan oluşuyor. Tamamen baştan tasarlanmış bir JP7, yeni, entegre inovatif teknoloji çözümleri sayesinde su ve enerji tüketimini radikal bir şekilde azaltarak pigment baskı için tasarlanmış bir dijital tarama baskı makinesi. Digistar Pigment 4K, JK Group’un patent bekleyen, ön ve son işlem gerektirmeyen, bu sistem için özel olarak tasarlanmış, dijital baskı işlemi adımlarını %50, su tüketimini %100 ve enerji tüketimini belirgin ölçüde azaltan en yeni boyası. Bu sistem için özel olarak yeni bir kurutucu tasarlandı. Anında kurutma ve polimerize etme kapasitesine sahip olan bu ürün, tesiste üretim hattı için gereken alanı azaltarak mükemmel kullanım koşullarını, elde edilebilecek en iyi kontrolü ve tüm süreç boyunca CO2 emisyonlarının azaltılmasını garanti ediyor. Yeni yönetim yazılımı System Plus Software kusursuz bir renk yönetimi için kalibrasyon, baskı yazılımı ve boyayı entegre ederek verimliliği artırırken %20’ye kadar daha yüksek bir renk verimi sağlıyor.” 

Forte ayrıca teknoloji ve yapay zekadan ilham aldıklarını ve baskı kalitesi verimini katlanarak artırmak üzere geliştirdikleri yeni yapay zeka sisteminin ön izlemesini ITMA ziyaretçilerine sunduklarını belirtti.  

MS Printing Solutions sürdürülebilir pigment çözümü ile pazara yeni bir soluk getiriyor  Görsel Kaynak: Textilegence

“Pigment çözümümüz çevresel etkiyi %95 oranında azaltıyor”  

MS Printing Solutions, ITMA 2023’te vurgulanan kilit kavram olan sürdürülebilirlik ile ilgili ürünlerinin çevresel etkilerine işaret ederek pigment çözümünü ve yeni nesil single pass teknolojisini sundu. Matteo Forte, yeni nesil single pass baskı makinesinin ihtiyaç duyulan alanın azaltılmasıyla (on kat daha kompakt) sürdürülebilirliğe odaklanarak tasarlandığını ve pigment çözümünün sürdürülebilirlik açısından gerçek bir yenilik olduğunu belirtti. 

Sürdürülebilirliğin tekstil sektöründeki dönüşüm için çok önemli bir nokta olduğunu ifade eden Forte, ürünlerini bu yaklaşımla geliştirdiklerini ve geliştirmeye devam edeceklerini sözlerine ekledi. Forte, ürünlerin sürdürülebilirliğe ve çevreye olan katkısını şöyle dile getirdi: “Sürdürülebilirlik açısından asıl yenilik pigment çözümümüz. Dijital reaktif bir çözüme kıyasla çevresel etkiyi ortalama %95 oranında azaltabildiğimizi gösteren bir çalışma yaptık. Örneğin su kaynaklarının etkisinde %85’lik bir azalma söz konusuyken; CO2 emisyonu söz konusu olduğunda yaklaşık 15 katlık bir azalmaya ulaşıyoruz. Bu veriler Next Technology Tecnotessile Società Nazionale di Ricerca tarafından geliştirilen bir çalışmaya dayanıyor.” 

MS Printing Solutions yeni sürdürülebilir yaklaşımlarıyla dikkat çekiyor   Görsel Kaynak: Textilegence
“Dijital daha sürdürülebilir ve esnek olduğu için geleceğimiz olacak”   Görsel Kaynak: Textilegence

“Dijital daha sürdürülebilir ve esnek olduğu için geleceğimiz olacak”   

Matteo Forte, MS Printing Solutions’ın büyük bir konuma sahip olduğu Türkiye’den çok sayıda ziyaretçi ve müşteriyi ağırladıklarını ifade etti. LaRio’yu yarattıklarında pazarda büyük bir devrim gerçekleştirdiklerini vurgulayan Forte, LaRio’nun dijital baskı makineleri pazarında ve herkesin baskı hakkında düşünme biçiminde devrim yaratan ilk single pass makine olduğunu söyledi. Forte, yeni teknoloji ile ürünlerini geliştirmeye ve yenilemeye devam edeceklerini de kaydederek sözlerini şöyle sürdürdü: “Yeniden yenilik yapma zamanı. Burada, kendi tarzımızla pazarı değiştirmeye hazırız. Bu bağlamda, müşterilerimizden gelen çok sayıda bilgi ve geri bildirimle makinenin arkasındaki teknolojiyi daha iyi biliyoruz. Dijital daha sürdürülebilir ve esnek olduğu için geleceğimiz olacak. Dijitale yapılan yatırımlar sürüyor ve sürmeye devam edecek.” 

Diğer haberlere göz atın

Yazarın diğer haberleri

Diğer etiketlere göz atın:

En çok okunan haberler