Ana Sayfa » Eğirme » Oerlikon Group 2018 İçin Başarılı Sonuçlar Açıkladı

Oerlikon Group 2018 İçin Başarılı Sonuçlar Açıkladı

Oerlikon Group 2018 yılında net satışlarını %26,2, siparişlerini ise %23,5 oranında arttırdı ve iki ana segmente odaklanarak pazardaki gücünü bir üst seviyeye çıkardı. Grubun hem Yüzey Çözümleri Segmenti hem de Yapay Elyaflar Segmenti çift haneli rakamlarla büyüme kaydetti.

Emre Yolerihttps://www.textilegence.com
Belçika’da College St.Vincent’da lise eğitimini tamamlayan Yoleri, Türkiye’ye dönerek Gazi Üniversitesi Çalışma Ekonomisi ve Endüstriyel İlişkiler Bölümünde üniversite eğitim almaya başlamıştır. Bu bölümü yarıda bırakarak Eskişehir Anadolu Üniversitesi İşletme Fakültesini tamamlamıştır. Bahçeşehir Üniversitesi’nde İşletme Yüksek Lisans’ına devam etmektedir. 2005 yılında çalışma hayatına atılan Yoleri, kamu ve özel sektörde müşteri ilişkileri, strateji planlama ve raporlama alanlarında yöneticilik yapmış, proje bazlı çalışmalar yürütmüştür. 2015 yılından bu yana NEFA PR yayıncılıkta uluslararası ilişkiler, proje geliştirme, organizasyon ve yazı işleri alanlarında görev almaktadır.

Oerlikon Group 2018 sonuç
Oerlikon Group 2018 İçin Başarılı Sonuçlar Açıkladı

Küresel bir teknoloji ve mühendislik grubu olan Oerlikon Group 2018 yılında hem genel hem de segmentlerin bazında oldukça başarılı finansal sonuçlar aldığını açıkladı. Tüm iş birimlerinde güçlü işletme performansından dolayı net gelirini önemli ölçüde arttıran grup, yapay elyaf endüstrisi için geliştirdiği teknolojilerle tekstil sektörünün en önemli teknoloji tedarikçilerinden biri olmayı sürdürdü.

31 Aralık 2018 tarihi itibariyle değerlendirilen sonuçlara göre Oerlikon Group, bir önceki yıla göre, satışlarını %26,2, siparişlerini ise %23,5 arttırdı. Tahrik Sistemleri (Drive Systems)  Segmentini Dana Incorporated’e satarak ürün portföyünden çıkaran grup, odaklandığı Yüzey Çözümleri (Surface Solutions) Segmenti ve Yapay Elyaflar (Manmade Fibers) Segmentinde çift basamaklı büyümeler elde etti. Grubun faiz, vergi ve amortisman öncesi karı (FAVÖK) ise yatırımlar yüzünden artan işletme giderlerine bağlı olarak %15,6 olarak gerçekleşti. İki segmente odaklanan Oerlikon Group, 2019 yılında sipariş ve satışlarla 2,7 milyar CHF’yi (İsviçre Frangı) aşmayı ve FAVÖK marjını %16’nın üzerine çıkarmayı hedefliyor.

Grup iki iş Segmentine Odaklanıyor

Oerlikon Group CEO’su Dr. Roland Fischer 2018 yılı finansal sonuçlarına dönük yaptığı değerlendirmede elde edilen başarının altını çizdi. Fischer; “Grup, 2018 yılında, bir kez daha güçlü bir finansal performans gösterdi. Satışlarımızda %26’dan fazla artış kaydettik ve ürün portföyümüzün dönüşümünü yaptık. Bir önceki yıla göre FAVÖK marjını devam ettirdik. Bu, gelecekteki büyümemiz için yaptığımız önemli yatırımları göz önüne alırsak dikkate değer bir başarıdır” dedi.

Fischer, Yüzey Çözümleri işinde siparişler ve satışlarda yıllık bazda iki basamaklı bir artış ve tüm bölgelerde daha yüksek satış oranları elde ederek büyüme kapasitelerini vurguladıklarını dile getirdi. Fischer sözlerini şöyle sürdürdü; “Yapay elyaflar işimizde (manmade fiber business), üst sıralarda ve çift haneli işletme karlılığında önemli bir artış sağladık. En önemli büyüme, esas olarak Çin’in liderliğindeki filament ekipman pazarına oldu, aynı zamanda ABD ve Latin Amerika pazarına da güçlü bir nüfuz oldu.”

Satış ve siparişlerde çift haneli büyüme elde edildi

Oerlikon Group bir önceki yıla göre siparişlerini %23,5 arttırarak 2 milyar 731 milyon CHF’ye yükseltti. Satışlar ise yıllık bazda %1,7’lik artışla 2 milyar 609 milyon CHF’ye çıktı. Grup, 2018 yılında Yüzey Çözümleri Segmentinin pazar ve teknoloji liderliğini güçlendirerek ve Yapay Elyaflar Segmentinde rekor seviyede satışlar gerçekleştirerek stratejisini sürdürdü. Yüzey Çözümleri Segmenti, grup satışlarına ve karına en büyük katkıyı sağlayarak, 2018’de Grup satışlarının %58’ini ve Grup FAVÖK’ünün %70’ini oluşturdu. Yapay Elyaflar Segmenti ise grup satışlarının %42’sini sağladı.

Oerlikon, 2018’de tüm bölgelerde, özellikle Çin, ABD ve Latin Amerika pazarlarında önemli satış artışı kaydetti. Asya – Pasifik pazarı 2018’de Grup satışlarının en büyük bölümünü oluşturdu. Asya-Pasifik’teki satışlar 2017 yılında Grup satışlarının %43’üne denk gelen 884 milyon CHF iken, 2018 yılında bu oran %46’ya çıkarak 1 milyar 210 milyon CHF değerine ulaştı. Grubun satışlarındaki ikinci önemli bölge, %33’lük pay ve 852 milyon CHF değerle Avrupa oldu. Oerlikon Group’un toplam satışının %16’sını çeken Kuzey Amerika pazarına satışların değeri 409 milyon CHF oldu. Diğer bölgelere satışlar 2017 yılında 109 milyon CHF iken, 2018 yılında 138 milyon CHF’ye çıktı. 2018 yılında grup, gelirlerinin %38,1’ini ise hizmetlerden elde etti.

Oerlikon Group 2018 yılında da AR-GE’ye güçlü bağlılık gösterdi

2018 yılında Oerlikon 87 patent başvurusu yaparak inovasyon gücünü geliştirdi. Şirket, inovasyona yatırım yapmaya devam etti ve 2018 yılında Grup satışlarının %4’ünü (120 milyon CHF)  AR-GE’ye aktararak, müşterilerin ihtiyaçlarını ve taleplerini karşılamak için iyileştirmeler ve yeni teknolojiler geliştirmeyi sürdürdü.

Yapay Elyaflar Segmenti’nde rekor seviyede satış ve karlılık

Oerlikon Group’un tekstil ve teknik tekstil endüstrisine çözümler sunan Neumag ve Barmag markalarını kapsayan Yapay Elyaflar Segmenti 2018 yılında rekor seviyede satış ve operasyonel karlılık artışı elde etti. Segment sipariş alımı 2017 yılında 799 milyon CHF iken, 2018’de %44,8 artışla 1 milyar 157 milyon CHF’ye yükseldi. Satışlar 2018’de bir önceki yıla kıyasla %57,3 oranında artarak 698 milyon CHF’den 1 milyar 98 milyon CHF’ye yükseldi. Bu sonuçlar, segmentin filament ekipmanlarına dönük pazardaki sağlıklı talebi yansıtıyor. Bu da tekstüre sistemleri için siparişleri ve satışları arttırıyor.

Ek olarak, segmentin nonwoven işi 2018’de satışlarda etkileyici bir artış kaydetti ve bu pazarda bir yer edinme konusundaki ilk başarısını vurguladı. Segment, başta Çin, ABD ve Latin Amerika olmak üzere tüm önemli bölgesel pazarlarda büyüme gösterdi. Pazar payı kazanmaya devam segment, 2021 yılına kadarki teslimatlar için sağlam bir sipariş hattı oluşturdu ve önümüzdeki birkaç yıl boyunca yüksek seviyede sonuçların elde edilmesi için temel attı.

Segment karlılığı da 2018 yılında önemli ölçüde gelişti. FAVÖK, 2017’ye göre %129 artarak 128 milyon CHF’ye çıktı. FVÖK ise 2018 yılında 106 milyon CHF’de olarak gerçekleşti.

2 satın alma ile Yapay Elyaflar Segmenti güçlendi

Segmentin pazardaki konumunu sağlamlaştırmak için 2018 yılında iki stratejik satın alma gerçekleşti. AC-Automation ile segment, tekstil ve ambalaj endüstrisindeki müşteriler için akıllı tesis portföyünü büyük ölçekli bir tesis otomasyon çözümü ile genişletti. PE Polymer Engineering Plant Construction’den teknolojilerin alınması, elyaf ve filamentler için tüm poliamid proses zincirini kapsayacak şekilde segmentin ürün yelpazesini genişletmesini sağladı. Ana faaliyet alanlarına odaklanma stratejisine paralel olarak, segment bant ve mono-filament işini ise, Avusturya merkezli Starlinger Group’a devretti.  2018 yılında, segment tek kullanımlık nonwoven pazarına girebilmek için Çin’deki Shaoyang Textile Machinery ile bir anlaşma imzaladı.

Tekstil Eğirme Haberleri

Marzoli ITMA Asia’da dijital ve sürdürülebilir çözümleriyle yer alacak

Eğirme sürecinde performansı optimize eden komple eğirme hatları, bileşenler ve dijitalleştirilmiş çözümlerde önde gelen tedarikçilerden Marzoli, 12-16 Haziran tarihleri...

Özel Haberler

error: Lokasyonunuz kaydedildi. İçerik kopyalanamaz. You location is saved. Content can\'t be copied