Sezginler Tekstil TexCoat G4 ile temassız terbiye avantajı elde etti

Firma, sıfır terbiye kimyasalları deşarjının yanı sıra, maliyetlerini düşürdü, terbiye kalitesini arttırdı.

Textilegence Mart – Nisan 2021 sayısı yayınlandı

Zorlu dönemler belki de en iyi fırsatlar için en uygun zamandır. Textilegence Mart Nisan 2021 sayısında bütün hızıyla süren...

Kozmetotekstil pazarı değişen tüketici davranışlarıyla krizi fırsata çeviriyor

Covid-19 pandemisinin yayılmasına karşı alınan hükümet önlemleri, günlük yaşamda bir dizi değişime sebep oldu. Yüz maskelerinin takılması, sosyal mesafe...

ITMF, 7. Coronavirüs anket sonuçlarını açıkladı

Uluslararası Tekstil Üreticileri Federasyonu (ITMF), pandeminin global tekstil endüstrisi üzerindeki etkilerini değerlendirdiği araştırmanın 7.sini yayımladı. 25 Ocak-10 Mart tarihleri...
Emre Yoleri
Emre Yolerihttps://www.textilegence.com
Belçika’da College St.Vincent’da lise eğitimini tamamlayan Yoleri, Türkiye’ye dönerek Gazi Üniversitesi Çalışma Ekonomisi ve Endüstriyel İlişkiler Bölümünde üniversite eğitim almaya başlamıştır. Bu bölümü yarıda bırakarak Eskişehir Anadolu Üniversitesi İşletme Fakültesini tamamlamıştır. Bahçeşehir Üniversitesi’nde İşletme Yüksek Lisans’ına devam etmektedir. 2005 yılında çalışma hayatına atılan Yoleri, kamu ve özel sektörde müşteri ilişkileri, strateji planlama ve raporlama alanlarında yöneticilik yapmış, proje bazlı çalışmalar yürütmüştür. 2015 yılından bu yana NEFA PR yayıncılıkta uluslararası ilişkiler, proje geliştirme, organizasyon ve yazı işleri alanlarında görev almaktadır.

Türkiye’nin önde gelen örme kumaş baskı ve boyama firmalarından Sezginler Tekstil, terbiye süreci için Baldwin Technology’nin yenilikçi temassız hassas sprey sistemi TexCoat G4’e yatırım yaparak önemli avantajlar elde etti. Günlük 56 ton üretim kapasitesine sahip olan firma, yaştan yaşa yumuşatıcı terbiye işleminde oluşan terbiye kalite sorunlarını ve zaman alıcı seyreltme işlemlerini çözmek için 4 adet TexCoat G4’ü ram hatlarına ekledi. Firma artan çalışma süresi, olağanüstü düzgün terbiye kalitesi ve önemli ölçüde azaltılmış kimya ve enerji tüketimi elde etti. Sezginler Tekstil, pratikte sıfır kimyasal deşarjın yanı sıra kesintisiz düzgün terbiye kalitesi ile kumaşta tek taraflı terbiye kapasitesine ulaştı.

Sezginler Tekstil, Baldwin’in önde gelen partnerlerinden Türkiye mümessili Spot Tekstil aracılığıyla yenilikçi terbiye uygulama sistemi TexCoat G4’ü edindi. Firma ilk makine alımından itibaren temassız sprey teknolojisi ile terbiye kimyasalı uygulamasında birçok fayda elde etmeyi başardı. Bu nedenle daha sonra yaptığı yatırımlarla toplamda 4 adet TexCoat G4 makinesi edinerek, bu alandaki terbiye kapasitesini genişletti.

Sezginler Tekstil TexCoat G4 ile terbiye kalite sorunlarına son verdi

Şirket geleneksel emdirme/fular yöntemini kullanırken özellikle yaştan yaşa yumuşatıcı işleminde, kalite sorunları ve zaman alıcı seyreltme sorunları yaşıyordu. Sezginler Tekstil bu sorunu aşmak için TexCoat G4’ü üretim aşamasına entegre etti. Artık, terbiye işlemi emdirme/fular ve ardından Baldwin’in temassız sprey sistemi ile yaştan yaşa yapılabiliyor. Firma artık dört temassız sprey sistemini hem yaştan yaşa hem de kuru ıslak proseslerde kullanıyor ve yüksek çalışma süresi, tutarlı kalite ve neredeyse sıfır kimyasal deşarj elde ediyor.

Sezginler Tekstil Terbiye Müdürü Ali Küçükerenköy, TexCoat G4’ü reaktif boyalı kumaşlarda yaştan yaşa işleminde kullanarak, daha önce hiç yaşamadıkları bir kumaş homojenliği elde ettiklerini söyledi.  Küçükerenköy; “Temassız sprey teknolojisini emdirme/fulara eklemek asla pişman olmayacağımız bir karardır” dedi.

Emdirme/fular kullanmanın en büyük zorluklarından biri, kimyasal yoğunluğunun üretim sırasında sürekli değişmesi ve uygulama türüne bağlı olarak her 1000-1500 metrede bir ayar gereksinimidir. Temassız sprey terbiyesinde durum söz konusu değil.

Zamandan ve kimyasaldan tasarruf

Mehmet Ali Küçükerenköy; “TexCoat G4 ile kumaşın ilk metresinden son metresine kadar kesintisiz ve düzgün/eşit bir uygulamaya tamamen güvenebiliriz” şeklinde konuştu ve sözlerini şöyle sürdürdü; “Eski terbiye yönteminde, emdirme/fularının her metresi daha kirli olduğundan, kumaşın her metresinde farlılıklar olabiliyordu. TexCoat G4 ile üretim boyunca aynı miktarda kimyasal yoğunluğu sağlanıyor.”

Emdirme/fularda ayrıca üretime bağlı olarak sıklıkla 50 litreye kadar kimyasalın boşaltılması gerekir. Bu, her boşaltımda önemli miktarda kimyasalın ve zamanın boşa harcanması anlamına geliyor. Ancak, dört TexCoat G4 sistemi ile Sezginler Tekstil tüm bu sorunları tamamen aştı.

Küçükerenköy; “Artık fular boşaltma için zaman harcamamıza gerek yok ve yine de sürekli olarak eşit bir kimyasal yoğunluğuna güvenebiliriz. TexCoat G4’ün bize önemli ölçüde zamandan ve kimyasaldan tasarruf sağlamak açısından büyük üretim avantajları sağladığı açık” diye konuştu.

Sezginler Tekstil TexCoat G4 ile temassız terbiye avantajı elde etti
Sezginler Tekstil TexCoat G4 ile temassız terbiye avantajı elde etti

TexCoat G4 ile %50 daha az enerji tüketimi

Sezginler Tekstil’in kurutma için enerji tüketimi, TexCoat G4 sayesinde yaş- kuru uygulamada %50’ye varan oranda azaldı. Temassız sprey sistemi, daha düşük toplama gereksinimleri ile daha yüksek bir kimyasal karışımı yoğunluğunu mümkün kılıyor. Kumaş daha az ıslak çekmeyle ramdan daha hızlı ve daha düşük ısıyla geçerek enerji tüketimini azaltır.

TexCoat G4’ün bir başka avantajı da kumaşın istenilen bir tarafına kimyasal uygulama seçeneğidir. Bu, Sezginler Tekstil’in düzenli olarak yaptığı baskılı kumaş çalışmalarında, baskılarda istenmeyen pigmentasyonu önlemek için veya tek taraflı terbiye özelliklerine sahip kumaşları çalışırken çok değerli bir özellik olarak kabul görüyor. Kimyasal tüketimi çift taraflı bir uygulamaya kıyasla %50 daha az olacağı için, tek bir tarafa kimyasal uygulamak çok uygun maliyetlidir.

TexCoat G4 ile gerçek bir başarı hikayesine imza atan Sezginler Tekstil, bu yenilikçi sprey terbiye sistemi sayesinde çalışma süresinde artış, terbi kalitesinde gelişme ve önemli ölçüde azaltılmış kimyasal ve enerji tüketimini elde etti.

Tekstil Terbiye Haberleri

BLC Group 2021’de yüzde 50 büyüme hedefliyor

Tekstil, tekstil boyası, gıda, geri dönüşüm ve turizm sektörlerinde faaliyet gösteren BLC Group, 2021 yılına yüzde 50 büyüme hedefiyle...

Özel Haberler

error: Lokasyonunuz kaydedildi. İçerik kopyalanamaz. You location is saved. Content can\'t be copied