Tekstil Numune Ölçümünde En İyi Uygulamalar

Tekstil endüstrisinin ihracatı pandemiye rağmen sınırlı düştü

Tekstil endüstrisinin ihracatı pandemiye rağmen sınırlı düştü. Pandeminin bütün ekonomileri derinden etkilediği 2020 yılında tekstil endüstrisi de küçülme yaşadı....

Amerika Pamuk Güven Protokolüne 10 büyük üretici katıldı

Tekstil tedarik zincirinde şeffaflığı artırmak için oluşturulan Amerikan Pamuk Güven Protokolü’ne (U.S. Cotton Trust Protocol) ABD’nin en büyük 10...

Zorlu Tekstil ve Disney iş birliğinin kapsamını genişletti

Türkiye’nin ev tekstili liderlerinden Zorlu Tekstil, büyük bir anlaşmaya imza atarak Disney’in Avrupa, BDT ülkeleri, Rusya ve Türkiye’deki üretim,...
Engin Buz
Engin Buzhttps://www.textilegence.com
Engin Buz, Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü’nden mezun olduktan sonra Yıldız Teknik Üniversitesi’nde Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler alanında yüksek lisansını tamamlamıştır. 2000 yılından sonra çeşitli yayıncılık şirketlerinde çalışmaya başlayarak kültür-sanat ve daha sonra ekonomi haberleri hazırlamıştır. 2009 yılından itibaren tekstil endüstrisine dönük yayınlarda editör olarak görev alan Buz, 2013 itibariyle kurulan Textilegence’de haber editörü olarak yer almaya başlamıştır. Engin Buz halen başta tekstil ve dijital baskı endüstrileri olmak üzere ekonomi haberleri hazırlamaktadır.

datacolor numune ölçüm cihazı
Tekstil Numune Ölçümü İçin En İyi Uygulamalar

Tutarlı renk, tekstil endüstrisi için önemli bir kalite göstergesidir ve renk değerlendirmenin tek güvenilir yolu renk ölçümüdür. Bu yazıda, tekstil numune ölçümü için bazı en iyi uygulamaları gözden geçireceğim.

Tekstil numune ölçümü için teknikler

Bir ‘ölçüm tekniği’, sonuçların doğru ve tekrarlanabilir olmasını sağlamak için bir numunenin spektrofotometrede nasıl ölçüleceğini açıklar. İdeal olarak, tekrarlanabilir bir ölçüm tekniği, numune ölçülebildiğinde, cihazdan çıkarıldığında ve daha sonra 0.15 DE (CMC) biriminden daha az değişiklikle tekrar ölçülebildiğinde tanımlanabilir hale gelir. Daha geniş olan herhangi bir şey, numune kalitesi ile ilgili güvenilir olmayan kararlara yol açacaktır.

Tekstil numune ölçümü tekrarlanabilirliğini etkileyecek bazı faktörler şöyledir;

Numune boyutu

Çoğu ölçümde numune birçok katmana sahiptir. Bu, numunenin katlandığında hala spektrofotometrenin ölçüm alanını kapsayacak kadar geniş olması gerektiği anlamına geliyor. 3” x 3” (7.5cm x 7.5cm) boyutundan daha küçük olan numunelerin tekrar katlanması ve ölçülmesi zor olabilir.

Kalınlık

Bir numune opak değilse, ölçüm sırasında ışık numuneden geçer ve destek malzemesini ya da numune tutucuyu yansıtarak yanıltıcı yansıtma verileri üretir. Örme ve dokuma kumaşların çoğu için opaklık sağlamak için iki ila dört katman yeterlidir.

Hafif ve yarı saydam malzemeler, dört katmanda bile opak olmayabilir, ancak daha fazla katman kullanmak, malzemeyi cihazın içine yerleştirmeyi zorlar. Bunun yerine, cihazın kalibrasyon levhası gibi, beyaz bir seramik levha ile desteklenen birkaç malzeme katmanını ölçün. Aynı beyaz levha desteği ile ölçülen numuneler, desteğin katkısı aynı olduğu için sayısal olarak karşılaştırılabilir.

Konumlandırma

Ölçümler kumaş yapısına ve düzgünsüz boyamaya bağlı olarak değişebilir. Bunu hesaba katmak için numuneyi cihazdan çıkarın ve ilave çalışmalar yapmadan önce yeniden katlayın veya yeniden konumlandırın. Ölçümler arasında numuneyi yeniden konumlandırmadan, basitçe döndürmek, tekrarlanabilir sonuçlar üretmez.

Ayrıca, ölçüm yaparken kir, parmak izi, kırışıklık, boya lekesi ve diğer maddeler ile kirlenmiş olan herhangi bir bölgeden kaçınmak çok önemlidir.

Ölçüm sayısı

Doğru verileri sağlamak için gereken ölçüm sayısını belirleyen bir teknik şöyledir;

Bir numuneyi, döndürüp yeniden konumlandırarak sekiz kez ölçün ve ortalamayı kaydedin.

  • Aynı tekniği kullanarak numuneyi yedi kez tekrar ölçün
  • En az iki okumaya kadar yeniden ölçmeye devam edin
  • Her test ve orijinal numune arasındaki renk farkı verilerini gözden geçirin ve DE’nin (CMC) istenen 0.15 limitini aştığı noktayı tanımlayın. Bu, doğru numune için doğru okuma sayısını gösterir.
  • Son olarak, tespit edilen okuma sayısını kullanarak numuneyi en az dört kez daha ölçün ve her durumda varyasyonun 0.15’i geçmediğinden emin olun.

Başlangıçta zaman alıcı olmasına rağmen, bu işlem doğru veri ve daha tutarlı renk kalitesi kararları sağlayacaktır.

Numune tipleri

Kumaş, elyaf veya iplik gibi numune tipine göre farklı ölçüm teknikleri geliştirmek gerekebilir.

Kumaş

Düz dokuma veya örme kumaş numuneleri tek tip yapıları nedeniyle tekrarlanabilir şekilde ölçülmeleri en kolay olanlardır. Daha önce belirtildiği gibi, kalınlık şeffaf kumaşlarda bir sorun olabilir ve beyaz bir levha desteği ile ölçmek gerekebilir.

Benzer şekilde, hacimli kumaşlar veya havlı olanlar özel işlem gerektirir. Bir cam levhanın arkasında ölçülmeli ve spektrofotometre camdan yansımayı gidermek için speküler dışlama modunda ölçülmek üzere yapılandırılmalıdır. Hav ipliklerinin alanın içine taşmasını önleyen özel numune tutucuları da kullanabilirsiniz.

Gevşek elyaf

Gevşek elyafları tekrar ve tekrar ölçmek de zor olabilir. Gevşek elyaflar spektrofotometreye girebilir ve ölçüm hatalarına neden olabilir, bu nedenle genellikle bir cam plakanın arkasında veya bir cam sıkıştırma hücresiyle ölçüm gerekir.

Sıkıştırma hücresi ölçümlerinde tekrarlanabilirliği geliştirmek için, sıkıştırma hücresine tam bir elyaf kütlesi yerleştirin ve sabit miktarda basınç uygulayın. Bu, elyaflar arasındaki boşluklardan kaynaklanan hataları ortadan kaldıracaktır.

İplik

İplik, önce bir tarak veya şerit etrafına sarılarak doğru bir şekilde ölçülebilir. Ölçüm hatalarını önlemek için, iplik gerginliği numuneden numuneye kontrol edilmelidir.

Özel olarak tasarlanmış yaylı cihazlar ayrıca bir iplik çilesini bir plakaya sağlam şekilde bağlamak için de kullanılabilir. İdeal olarak, cihazın gölge derinliği arasındaki farkları olarak algılayacağı gölgeleri önlemek için, bir çile içindeki iplikler tek tek hizalanmalıdır. Çile ayrıca ışığın ipliklerden geçmesini önleyecek kadar veya arkadan yansımasını önleyecek kadar kalınlıkta olmalıdır.

Örme kolları

Örme kolları, bobin boyamada renk kalitesini değerlendirmek için sıklıkla kullanılır. Tek tip yapı ve boyut, spektofotometrenin en geniş görüş alanı portunu kullanarak,  örme kollarının ölçümünü nispeten basit hale getirir.

Standart örmenin ve numunenin aynı kola yerleştirilmesi, farklı örme makineleri gibi farklı koşullar altında üretilen numuneler arasındaki potansiyel farklılıkları ortadan kaldıracaktır.

Numune ölçüm tabloları

Bu tablolar yararlı kılavuzlar olsa da, her şirket burada açıklanan teknikleri kullanarak kendi malzemelerini değerlendirmelidir. Kötü ölçüm tekniğinin cihazlı kalite kontrol programlarında hataya yol açmasını önlemek için, prosedürlerin tekrarlanabilirliğini tamamen test etmeli ve onaylamalıdır.

Yazan: Ken Butts – Datacolor, Küresel Kilit Müşteri Ekip Yöneticisi

Güncel Haberler

Sürdürülebilir üretim modeli bir seçenek değil ‘zorunluluk’

Tekstil sektörü yılda 1.2 milyon ton karbon emisyonuna neden oluyor. 2030’da ise karbon emisyonunun yüzde 60’ını oluşturacağı tahmin ediliyor....

SLN Tekstil’de I-REC sertifikalı enerji dönemi başladı

Dünya genelinde yenilenebilir enerjinin payı her geçen gün artıyor. Sürdürülebilirlik ve kaynakların korunması için duyarlı tüketiciler elektriğin kaynağını sorguluyor...

Özbekistan pamuk pazarını liberalleştirdi, yeni hedefler belirledi

33,5 milyondan fazla nüfusu ve 250 milyar dolarlık milli geliriyle Özbekistan gelişen önemli tekstil pazarlarının arasında yer alıyor. 2019...

Tekstil sektörü vazgeçilmez bir hazine

Virtual Hometex Turkey 2021 etkinliğinde online oturumda konuşan Uludağ Tekstil İhracatçıları Birliği (UTİB) Başkanı Pınar Taşdelen Engin, "tekstil sektörü...
error: Lokasyonunuz kaydedildi. İçerik kopyalanamaz. You location is saved. Content can\'t be copied