19.7 C
İstanbul
Cumartesi, Eylül 24, 2022

Giriş Yap / Kayıt ol

Ulucak Höyüğü ve tekstilde geleneğin keşfi

M.Ö. 6800 yıllarına uzanan geçmişiyle en eski...

Archroma ve Huntsman Textile Effects birleşiyor

Sürdürülebilir özel kimyasallar ve çözümlerde önde gelen...

Avrupa tekstil sektörü enerji krizi karşısında alarmda

Rusya ve Ukrayna savaşı ile birlikte doğal...

ATA Freight tekstile özel lojistik çözümler sunuyor

Yenilikçi ve tam entegre tedarik zinciri çözümleri...

Kordsa yılın ilk yarısında 61 milyon dolar net kar elde etti

Lastik, inşaat ve kompozit güçlendirme çözümlerinin güçlü...

Textilegence Temmuz Ağustos 2022 sayısı yayınlandı

Textilegence Temmuz Ağustos 2022 sayısı her zamanki...

VacuFil prosesi ile yüksek kaliteli geri dönüştürülmüş PET

EğirmeVacuFil prosesi ile yüksek kaliteli geri dönüştürülmüş PET

- Eğirme Haber Sponsoru -

Polyester folyo endüstrisi için dünya pazar lideri olan Brückner Group ile yapay elyaf endüstrisi için sistemlerde dünya pazar lideri Oerlikon Textile’in ortak girişimi olan BB Engineering, bu yeniliği ile Barselona’daki ITMA 2019 fuarında yaptığı galada büyük ilgi toplamıştı. VacuFil PET geri dönüşümünde pek çok avantaj ve olanak sağlayarak döngüsel ekonomiye katkı sunuyor.

İklim krizi nedeniyle, bugün doğal kaynakların sürdürülebilir bir şekilde kullanılması her sektör için bir zorunluluk haline gelirken, tüketiciler tüm dünyada sürdürülebilirlik konusunda itici güç olmaya devam ediyor. Bu sebeple önde gelen moda şirketleri, spor giyim ve mobilya üreticileri ve otomobil endüstrisi, araba koltukları ve iç kaplama bileşenleri gibi ürünler için, sürdürülebilir ve geri dönüştürülmüş malzemelerden üretilen ürünlere giderek daha fazla odaklanıyor. Bugün bu şirketler, filament, elyaf ve nonwoven tedarikçilerine, yakın gelecekte tekstil ürünlerinin üretimi için yalnızca saf polyesterden, bazı durumlarda ise %100’e varan geri dönüştürülmüş polyestere geçeceklerini söylüyorlar.

VacuFil, PET geri dönüşümünde pek çok avantaj sağlıyor

BBE, geri dönüştürülmüş malzemelerin, özellikle de polyester pullarının (flake) kullanılması için proseslerin geliştirilmesinde ve bunları yapay elyaf endüstrisi tüketicileri için filamentler, elyaflar ve nonwovenlar için çağdaş, pazara uygun ürünlere dönüştürmede öncü bir rol oynuyor. VacuFil, tutarlı bir şekilde olağanüstü eriyik kalitesi için yumuşak büyük ölçekli filtrelemeyi ve hızlı iç viskozite oluşumunu bir araya getiriyor.

Otomatik olarak 1 ile 30 mbar arasında regüle edilen ekli vakum ünitesi, uçucu kirleticileri giderirken, kontrollü bir IV artışı sağlıyor. Buna ek olarak, aşağı akış eğirme performansı için hayati önem taşıyan ideal bir eriyik homojenliği sunuyor. Vakum sistemine bağlı bir hat içi viskozite ölçüm ünitesinden oluşan IV, sürekli ve güvenilir bir şekilde ayarlanabiliyor. Bu şekilde üreticiler, uygulamaları için ihtiyaç duydukları belirli türde geri dönüştürülmüş polyester üretebiliyorlar.

VacuFil prosesi ile yüksek kaliteli geri dönüştürülmüş PET
VacuFil prosesi ile yüksek kaliteli geri dönüştürülmüş PET

Polyester atığın işlenmesinde farklı olanaklar sunuyor

VacuFil sistemleri, modüler yapıları ve 300 kg / saat ile maksimum 3.000 kg / saat arasındaki performans spektrumuyla polyester atığın işlenmesi için çeşitli olanaklar sunuyor. Şişe pulları, toplanmış/yığılmış eğirme atıkları veya her ikisinin karışımı yüksek kaliteli PET granül haline işlenebilir veya doğrudan sonraki işlemlere (yani eğirme tesisi) beslenebiliyor.

Tüm geri dönüşüm süreci, alışılmış güvenilirliği garanti eden Oerlikon Barmag’ın GUIDE sistemi tarafından kontrol edilip izleniyor. BBE tarafından üretilen piyasada kanıtlanmış karıştırma teknolojisi olan opsiyonel bir 3DD mikser ile üreticiler sadece eriyiğe katkı eklemekle kalmıyor, aynı zamanda yasal standart düzenlemelerine uymak için ana eriyikteki rPET oranlarını yüzde 5 ile 50 arasında kolayca değiştirebiliyorlar. Ayrıca VacuFil, FDY filamentlerinin imalatı dahil olmak üzere daha zorlu önceki süreçler için de kullanılabiliyor.

Diğer haberlere göz atın

Yazarın diğer haberleri

Diğer etiketlere göz atın:

En çok okunan haberler