23.2 C
İstanbul
Salı, Eylül 27, 2022

Giriş Yap / Kayıt ol

Tekstil sektöründe beklentiler ilk kez düşüşte

Mayıs 2021’den bu yana firmalarla iş durumları,...

Ulucak Höyüğü ve tekstilde geleneğin keşfi

M.Ö. 6800 yıllarına uzanan geçmişiyle en eski...

Archroma ve Huntsman Textile Effects birleşiyor

Sürdürülebilir özel kimyasallar ve çözümlerde önde gelen...

Avrupa tekstil sektörü enerji krizi karşısında alarmda

Rusya ve Ukrayna savaşı ile birlikte doğal...

ATA Freight tekstile özel lojistik çözümler sunuyor

Yenilikçi ve tam entegre tedarik zinciri çözümleri...

Kordsa yılın ilk yarısında 61 milyon dolar net kar elde etti

Lastik, inşaat ve kompozit güçlendirme çözümlerinin güçlü...

Yünsa, ikinci çeyrekte cirosunu yüzde 425 artırdı

Elyaf ve KumaşYünsa, ikinci çeyrekte cirosunu yüzde 425 artırdı

- Haber Sponsoru -

Üst segment yünlü kumaş üretiminde dünyada lider firmalar arasında yer alan Yünsa, 2022 yılı ilk yarı finansal sonuçlarını açıkladı. Kamuyu Aydınlatma Platformu’nda yayınlanan sonuçlara göre şirket, yılın ikinci çeyreğinde cirosunu geçen yılın aynı dönemine göre %425, bir önceki çeyreğe göre ise %12 artışla 252 milyon TL’ye çıkardı. Bu çeyrekte 62 milyon TL net kâr elde eden şirketin ilk 6 ayda cirosu geçen yılın aynı dönemine göre 5 kat artarak 478 milyon TL’ye, net kârı ise 117 milyon TL’ye ulaştı. Yılın ikinci çeyreğinde 83 milyon TL FAVÖK (Faiz, amortisman ve vergi öncesi kâr) rakamı elde eden şirketin FAVÖK marjı ise %33 oldu.

Yünsa Genel Müdürü Mustafa Sürmegöz

Yünsa 2022 yılı net kâr hedefini 6 ayda aştı

Yünsa Genel Müdürü Mustafa Sürmegöz, büyük hedeflerle başladıkları 2022 yılının ilk 6 ayında oldukça başarılı bir performans sergilediklerini söyleyerek; “Heyecanla başladığımız 2022 yılının ilk yarısını başarılı bir performansla kapattık ve şirketimizin büyük potansiyelini göstermeye başladık. Sene başında, 2022 yılı için 1 milyar TL ciro, 100 milyon TL’nin üzerinde net kâr hedefi açıklamıştık. İlk 6 ay performansımızı değerlendirdiğimizde, 478 milyon TL ciro ile hedefimiz doğrultusunda ilerliyoruz” dedi. Net karda ise, 117 milyon TL ile yıl sonu hedeflerini yılın ilk yarısında aşmayı başardıklarını dile getiren Sürmegöz; “Üretim maliyetlerimizin azaltılmasına yönelik başarılı çalışmalarımızın ve aldığımız tasarruf aksiyonlarının olumlu etkileri, etkin işletme sermayesi yönetimi, finansman maliyetlerinin iyi yönetilmesi ve döviz kurundaki artış ile 2022 yılı net kâr hedefimizi 200 milyon TL olarak güncelledik” şeklinde konuştu.

Sürmegöz; “Çalışma arkadaşlarımın Yünsa’nın potansiyeline olan yüksek inancı ve paydaşlarımızın şirketimize karşı her geçen gün artan güveninden oldukça memnunum.”

Diğer yandan, yılın ikinci çeyreğinde, satış ve pazarlama ekibinin etkin ve başarılı çalışmaları neticesinde satış miktarını da geçen yılın aynı dönemine göre 3 kat artırdıklarını belirten Sürmegöz; “Çalışma arkadaşlarımın Yünsa’nın potansiyeline olan yüksek inancı ve paydaşlarımızın şirketimize karşı her geçen gün artan güveninden oldukça memnunum” ifadelerini kullandı.

Yılın ilk günlerinde açıkladıkları yatırımları hayata geçirmeye devam ettiklerini söyleyen Sürmegöz, üretim ve satış hacimlerini artırmak için çeşitli yatırımlar yaptıklarını aktardı. Öncelikli olarak, boyahane yatırımıyla başladıklarını dile getiren Sürmegöz sözlerini şöyle sürdürdü: “Şimdi de dokuma tezgahlarımızı yeniliyoruz. Kapasitemizi artıracak bu tezgâhları yıl sonunda devreye alacağız. Önümüzdeki dönemlerde de yenilikçi, verimliliğimizi artıran ve sürdürülebilirlik stratejimize hizmet eden yatırım ve projeler gündemimizin ilk sıralarında olmaya devam edecek.”

Diğer haberlere göz atın

Yazarın diğer haberleri

Diğer etiketlere göz atın:

En çok okunan haberler