Çalık Denim işletme maliyetini yüksek satış hacmiyle dengeliyor

Firmanın işletme finansman maliyetlerini güçlü üretim ve yüksek satış ile dengelediği görülüyor.

Textilegence Mart – Nisan 2021 sayısı yayınlandı

Zorlu dönemler belki de en iyi fırsatlar için en uygun zamandır. Textilegence Mart Nisan 2021 sayısında bütün hızıyla süren...

Kozmetotekstil pazarı değişen tüketici davranışlarıyla krizi fırsata çeviriyor

Covid-19 pandemisinin yayılmasına karşı alınan hükümet önlemleri, günlük yaşamda bir dizi değişime sebep oldu. Yüz maskelerinin takılması, sosyal mesafe...

ITMF, 7. Coronavirüs anket sonuçlarını açıkladı

Uluslararası Tekstil Üreticileri Federasyonu (ITMF), pandeminin global tekstil endüstrisi üzerindeki etkilerini değerlendirdiği araştırmanın 7.sini yayımladı. 25 Ocak-10 Mart tarihleri...
Emre Yoleri
Emre Yolerihttps://www.textilegence.com
Belçika’da College St.Vincent’da lise eğitimini tamamlayan Yoleri, Türkiye’ye dönerek Gazi Üniversitesi Çalışma Ekonomisi ve Endüstriyel İlişkiler Bölümünde üniversite eğitim almaya başlamıştır. Bu bölümü yarıda bırakarak Eskişehir Anadolu Üniversitesi İşletme Fakültesini tamamlamıştır. Bahçeşehir Üniversitesi’nde İşletme Yüksek Lisans’ına devam etmektedir. 2005 yılında çalışma hayatına atılan Yoleri, kamu ve özel sektörde müşteri ilişkileri, strateji planlama ve raporlama alanlarında yöneticilik yapmış, proje bazlı çalışmalar yürütmüştür. 2015 yılından bu yana NEFA PR yayıncılıkta uluslararası ilişkiler, proje geliştirme, organizasyon ve yazı işleri alanlarında görev almaktadır.

Premium denim kumaş üreticisi Çalık Denim ’in 2019 yılındaki finansal görünümüne ilişkin JCR Eurasia Rating notunu açıkladı. Buna göre, firmanın konsolide yapısı ve ‘Olası Tahvil İhracının Nakit Akımları’ periyodik gözden geçirilme sürecinde yatırım yapılabilir kategorisinde değerlendirildi. Çalık Denim’in, Uzun ve Kısa Vadeli Ulusal Notları BBB+(Trk) ve A-2(Trk), notlara ilişkin görünümleri ise ‘Stabil’ olarak teyit edildi.

Birçok farklı sektörü kapsayan Çalık Grubu bünyesinde 1987 yılından bu yana Malatya’da faaliyetlerini sürdüren Çalık Denim Tekstil San. ve Tic. A.Ş., dokuma makineleri ve indigo boya hattı fabrikalarında tamamlanan yatırımla üretim kapasitesini 50 milyon metrenin üzerine çıkardı. Devam eden yenileme, kapasite artırımı ve modernizasyon yatırımları ile hızla büyüyen ve genişleyen firma, küresel denim pazarının önemli oyuncularından biri haline geldi.  2017 yılında yurtdışı pazarlama faaliyetleri için Çalık Denim B.V. kuruldu. Sektörün önemli uluslararası fuar ve etkinliklerine katılan firma, Ür-Ge ve Ar-Ge çalışmalarıyla yenilikçi kumaşlar geliştirdi. Çalık Denim, Turquality Destek Programı kapsamında hem ürünlerini hem de iş sürçlerini inovasyona dayalı hale getirdi. Ürünleri ve proseslerinde doğa dostu bir yaklaşımı destekleyen firma bu özelliği ile hem markalaşma hem de pazarlamada önemli avantajlar elde etti.

JCR Eurasia Rating, aktifleşen yatırımlar, firma üretim giderlerinin Çalık Denim’in yukarı yönlü ivmelenen satış gelirlerinin artış hızının üzerinde konumlandığını ve brüt karı aşağı yönlü baskıladığını belirtiyor. Firmanın dış kaynaklı kredi faiz ödemelerine rağmen, finansman giderleri bir önceki yıla kıyasla düşerek net dönem zararı üzerinde baskıyı yumuşattı.

Çalık Denim işletme maliyetini yüksek satış hacmiyle dengeliyor
Çalık Denim işletme maliyetini yüksek satış hacmiyle dengeliyor

Uzun ve kısa vadeli notlara ilişkin görünüm ‘Stabil’

Notta, firmanın uzun vadeli kredilerdeki artışının net işletme sermayesi üzerindeki iyileştirici etkisine rağmen, kısa vadeli finansal yükümlülüklerin likidite pozisyonu üzerinde baskılayıcı etkisini devam ettirdiği aktarılıyor. Bununla birlikte, Çalık Denim yüksek orandaki borçlanmasına paralel olarak taşıdığı finansman zararını güçlü satış gelirlerindeki süreklilik ile bertaraf ediyor. Etkin bir risk yönetim uygulayan firma, döviz kredi riskini minimize etmiş bulunuyor. Hammaddede dışa bağımlılık, makroekonomik göstergelerdeki oynaklık ve Covid-19 salgınından kaynaklanan riskler ile küresel durgunluk, Çalık Denim’in notları üzerinde stres yaratıyor.

Tüm bunlar dikkate alındığında, JCR-ER tarafından, Çalık Denim’in Uzun Vadeli Ulusal Notu ‘BBB+ (Trk)’ ve Kısa Vadeli Ulusal Notu ‘A-2 (Trk)’ olarak teyit edildi. Faiz giderleri ve kur fakından dolayı yaşanan finansman giderlerine karşı, firmanın 50 milyon metreye çıkan üretimi ve satış gelirleri net işletme sermayesi üzerinde iyileştirici etkiye sahip. Yatırımlarını büyük ölçüde tamamlamış olan Çalık Denim’in uzun ve kısa vadeli notlara ilişkin görünümü ‘Stabil’ olarak teyit edildi.

Tekstil Dokuma Haberleri

Prelle 200 yıllık ipek kumaş geleneğini inovasyonla birleşiyor

Fransa’nın Lyon şehrinin en eski ipek üreticilerinden biri olan, alanında tek aile şirketi Prelle, kralların kumaşı olarak da bilinen...

Özel Haberler

error: Lokasyonunuz kaydedildi. İçerik kopyalanamaz. You location is saved. Content can\'t be copied