26.8 C
İstanbul
Pazartesi, Haziran 24, 2024

Textilegence Mayıs Haziran 2024 sayısı yayınlandı

Textilegence Mayıs Haziran 2024 sayısı, haziran ayında...

İtalyan tekstil makineleri siparişleri 2024’ün ilk çeyreğinde sabit kaldı

İtalyan tekstil makineleri sektörü için 2024 yılı...

Nivogo: Türkiye’de ‘geleceği değiştiren moda’ döngüsel dönüşüm

Nivo (yeni) ve go (harekete geçmek) kelimelerinin...

Bego Jeans; temiz denimin hikayesi

Çevresel etkisi en yüksek tekstil ürünlerinden biri...

Rusya-Ukrayna Savaşı Türk tekstil sektörünü nasıl etkiliyor?

Uzun yıllardır Rusya-Ukrayna arasında yaşanan gerilim, 2014...

drupa 2024 baskı endüstrisinde sürdürülebilirliği merkeze alıyor 

Fuarlardrupa 2024 baskı endüstrisinde sürdürülebilirliği merkeze alıyor 

- Haber Sponsoru -

Baskı endüstrisinin önde gelen uluslararası etkinliği drupa fuarı 28 Mayıs – 7 Haziran tarihleri arasında Düsseldorf’ta özellikle sürdürülebilirlik odaklı temasıyla dikkat çekecek. Fuarda 400m2’lik alanda VDMA Baskı ve Kâğıt Teknolojisi Birliği ve drupa iş birliği ile touchpoint sustainability (sürdürülebilirlik temas noktası) forumunda ele alınacak sürdürülebilirlik konuları endüstriye ışık tutacak. Fuarda baskı ve kâğıt endüstrisinin tüm katma değer zinciri boyunca sürdürülebilirliğin artması için en önemli paydaşlar tarafından çok sayıda uygulama örnekleri ve yenilikçi çözümler sunulacak. 

drupa’nın touchpoint sustainability forumu, baskı ve kâğıt endüstrisinin sürdürülebilir dönüşümü için mevcut durumun yanı sıra orta ve uzun vadeli gelişmelere dair benzersiz bir bakış açısı sunacak. Makine ve sistem mühendisliği teknolojilerinin kalite, proses güvenliği ve sürdürülebilirliği açısından öneminin altı çizilirken, dönüşünün hızlandırılması ve ölçeklendirilmesi için dijitalleşmenin ve yapay zekânın oynayacağı role dikkat çekilecek. Touchpoint sustainability’de üreticiler, sektör oyuncuları, markalar ve kullanıcılar hep birlikte değişimin nasıl gerçeğe dönüşebileceğini gösterecek. Ayrıca, sektörün mümkün olan en iyi temsili bir kesitini haritalandırmak için Koenig & Bauer, Heidelberger Druckmaschinen, Müller Martini veya Voith gibi sektörün önde gelenlerinden son derece uzmanlaşmış start-up’lara kadar uzanan şirketler listesi de oluşturuldu.   

Üretimde enerji ve kaynak tüketimini azaltma, malzeme ve baskı mürekkebi kullanımını minimuma indirme, geri dönüştürülebilir ve çevreye duyarlı boyalar ve işlemler gibi birçok merak edilen konu Salon 14’te touchpoint sustainability kapsamında yanıtlanacak. Forumda yeni iş modelleri vaat eden gelişmeler de masaya yatırılacak.

Baskı endüstrisi sürdürülebilirlik yollarını arıyor Görsel Kaynak: drupa

Baskı endüstrisi sürdürülebilirlik yollarını arıyor

drupa ve touchpoint sustainability hakkında konuşan drupa komitesi başkanı ve Koenig & Bauer CEO’su Andreas Pleßke; “drupa, sektörümüzün küresel anlamda önde gelen fuarıdır. Fikir alışverişi, görüşme ve bilgi aktarımı için bir platform olarak sürdürülebilirlik, dijitalleşme ve teknolojik yenilik gibi mega trendlerin baskı ve kağıt endüstrisinin geleceğini nasıl etkileyeceğini öğrenmenin yeridir. Touchpoint sustainability gibi kesitsel forumlar bunun için merkezi temas noktalarıdır. Çünkü daha fazla sürdürülebilirliğe en iyi şekilde, gerekli yenilikler üzerinde hep birlikte çalışırsak ulaşılır” dedi.

VDMA Baskı ve Kağıt Teknolojisi Yönetim Kurulu Üyesi ve VDMA’nın touchpoint sustainability proje sorumlusu Thomas Schiemann ise şunları söyledi: “Touchpoint sustainability’de bu önemli konuyu tüm baskı ve kağıt sektörüne olağanüstü boyutta sunmayı dört gözle bekliyorum. VDMA ve üyeleri ilgili zorlukların çok farkında, bu nedenle olası çözümlere ulaşmak için halihazırda ne kadar çaba sarf edildiğini ve aynı zamanda önümüzde hala neler olduğunu göstermek istiyoruz. Tüm stantta konuşma ve görüşmeler için öğrencilerin partner olarak yer alması konsepti, özellikle gençlere hitap etmeyi ve onları sektörümüz hakkında heyecanlandırmayı amaçlıyor.”

Diğer haberlere göz atın

Yazarın diğer haberleri

Diğer etiketlere göz atın:

En çok okunan haberler