20.6 C
Istanbul
Saturday, June 3, 2023

Trützschler stands by its Turkish colleagues affected by the earthquake

Textile machinery manufacturer Trützschler, which operates service...

Bego Jeans; the story of clean denim

Bego Jeans implements a sustainable and clean...

How does Russia-Ukraine War affect Turkish textile industry?

The tension between Russia and Ukraine for...

Apparel industry turn to other markets due to the war

Fashion and RetailApparel industry turn to other markets due to the war

-News Sponsor -

Akdeniz Hazır Giyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği (AHKİB) Yönetim Kurulu Başkanı Gürkan Tekin, Rusya-Ukrayna savaşı nedeniyle Amerika pazarına ağırlık vermeye başladıklarını söyledi. Akdeniz Mobilya, Kağıt ve Orman Ürünleri İhracatçıları Birliği tarafından Kayseri’de düzenlenen bir etkinliğe katılan Tekin, AA’ya konuya ilişkin açıklamalarda bulundu. Türkiye’deki hazır giyim ve konfeksiyon ihracatçılarının bir milyondan fazla kişiye istihdam imkanı sunduğunu aktaran Tekin, geçen yıl Türkiye’deki hazır giyim ve konfeksiyon ihracatçıları olarak 20 milyar dolarlık dış satım gerçekleştirdiklerini ve bu yıl 25 milyar doları hedeflediklerini belirtti.

Türkiye olarak geçen yıl, önceki yıla göre yüzde 19,8 artışla 950 milyon dolar ihracat gerçekleştirdikleri Amerika pazarına, Rusya-Ukrayna savaşı nedeniyle önem verdiklerini aktaran Gürkan Tekin; “Buradaki pazara ciddi hamlelerimiz var. Türkiye İhracatçılar Meclisinden başkanlarımız oraya bir yolculuk düzenledi. Orada gümrük vergileri anlamında bir mutabakat sağlanabilirse Amerika’ya ihracatta ciddi bir artış olacak” dedi.

Bunun yanı sıra Afrika pazarının da çok önemli olduğunu dile getiren Tekin; “Buraya da ciddi bir hamle düşünüyoruz hatta bu konuda Ticaret Bakanlığımız nezdinde birtakım çalışmalar var. Bu nedenle Afrika pazarında başarılı olacağımıza inanıyorum” diye konuştu. Tekin, Rusya-Ukrayna savaşının sona ermesiyle ihracatta çok daha güçlü bir ivme yakalayacaklarını sözlerine ekledi.

Hazır giyim sektörü savaş nedeniyle başka pazarlara yöneliyor

Savaş nedeniyle Rusya ve Ukrayna’da yüzlerce mağaza kapatıldı

Savaş nedeniyle Rusya’da 32 marka, 655 mağaza ve 2 bin 556 satış noktasının, Ukrayna’da ise 29 marka, 267 mağaza ve 180 satış noktasının kapandığını kaydeden Gürkan Tekin, kapanan mağazaların yüzde 80’inin Amerika ve Avrupa markaları olduğunu dile getirdi. Bunların kapanmasıyla birlikte ciddi bir daralma söz konusu olduğunu ve bugün sadece hazır giyim değil, teknolojik ve diğer markalarda da ciddi kapanmalar olduğuna dikkat çeken Tekin; “Bu nedenle Rus hükümeti buna karşı bir hamle yapıyor. Karşılıklı bir çekişme başladı. Tabii ki de bu markaların en kısa zaman içinde açılmasını umut ediyoruz. Bunlar tabii ki geçici olarak kapatıldı. Savaş belli bir noktaya geldiğinde mağazaların tekrar açılacağını umut ediyorum” dedi.

Sektör sürdürülebilirlik çalışmalarını teşvik ve desteklerle hızlandırabilir

Özellikle tasarım, inovasyon ve Avrupa Yeşil Mutabakatı’nın 2023 sonrasına etkileri olacağını belirten Tekin, sözlerini şöyle tamamladı:

“Biz bunlarla ilgili ciddi çalışmalar yapıyoruz. Sürdürülebilirlik konusunda ciddi yatırımlarımız var. Tabii ki bu yatırımlar için devletten teşvik bekliyoruz ama bu teşvik şu anda beklediğimiz oranda gelmedi. Yatırımlar için ciddi teşvikler almamız lazım. Kredi Garanti Fonunun ve özellikle Eximbank kredilerinin çok ciddi yansıması gerekiyor. Ayrıca işletme kredileri anlamında da ciddi desteğe ihtiyacımız var, özellikle imalat kesiminde. Her şeye rağmen umutluyuz. Önümüzdeki dönemde eğer biz bu sürdürülebilirliği sağlayabilirsek 2023 yılı sonuna kadar ciddi bir fark atmış olacağız, özellikle Uzak Doğu rakiplerimize karşı.”

Check out the other news

Authors other news

Diğer etiketlere göz atın:

Most read news