24.6 C
İstanbul
Salı, Haziran 18, 2024

Textilegence Mayıs Haziran 2024 sayısı yayınlandı

Textilegence Mayıs Haziran 2024 sayısı, haziran ayında...

İtalyan tekstil makineleri siparişleri 2024’ün ilk çeyreğinde sabit kaldı

İtalyan tekstil makineleri sektörü için 2024 yılı...

Nivogo: Türkiye’de ‘geleceği değiştiren moda’ döngüsel dönüşüm

Nivo (yeni) ve go (harekete geçmek) kelimelerinin...

Bego Jeans; temiz denimin hikayesi

Çevresel etkisi en yüksek tekstil ürünlerinden biri...

Rusya-Ukrayna Savaşı Türk tekstil sektörünü nasıl etkiliyor?

Uzun yıllardır Rusya-Ukrayna arasında yaşanan gerilim, 2014...

G-Star Raw doğaya saygılı yeni denim kumaşını tanıttı

Elyaf ve KumaşG-Star Raw doğaya saygılı yeni denim kumaşını tanıttı

- Haber Sponsoru -

Denim kumaş üretiminde geri dönüşüme önem veren Amsterdam merkezli G-Star Raw, son olarak Melfort Denim Organic ile birlikte C2C sertifikalı Gold kumaşların sekizinci edisyonunu gerçekleştirdi. Uzun yıllardır DyStar ve Artistic Milliners ile iş birliği yapan firma, boyama prosesinde gereksiz su kullanımını sıfıra indirirken, doğaya zararlı kimyasal kullanımını da büyük ölçüde azaltıyor.

2017 yılında, çözüm partnerleri DyStar ve Artistic Milliners ile temiz indigo boyama prosesini geliştiren G-Star Raw, Şubat 2018’de ise C2C Sertifikalı Gold denim kumaşı Kir Denim Organic adı altında pazara sunan ilk marka oldu. Ardından 2019 yılında, partnerleri ile birlikte dünyanın ilk C2C sertifikalı, streç özellikli Gold denim kumaşını tanıttı.

G-Star Raw boyama prosesinde yüzde 70 daha az kimyasal kullanıyor

Hafif bir denim olan Melfort Denim Organic, 1950’lerden esinlenilen tüylü dokusuyla düzensiz bir şantuk karakteri taşıyor. Bu %100 organik pamuklu kumaş, G-Star’ın boyama işlemi olan Planet Indigo için RFTPi-Raw’dan türetilen canlı kırmızı dökme indigo ile boyandı. Bu boyama prosesi yüzde 15 daha az indigo, yüzde 70 daha az kimyasal kullanıyor ve tuz içermiyor. Ayrıca indirgeme ve boyama işlemi sırasında yan ürün tuz üretmiyor. G-Star Raw, insanlara ve çevreye zararlı hiçbir kimyasal içermeyen bu yeni denim kumaş ile sürdürülebilirliğe katkı sunmaya devam ediyor.

G-Star Raw doğaya saygılı yeni denim kumaşını tanıttı
G-Star Raw doğaya saygılı yeni denim kumaşını tanıttı

Organik pamuk ile yüzde 60 su tasarrufu

G-Star Raw organik pamuğu tercih ederek %60’a varan su tasarrufu sağlayabiliyor. Ayrıca, organik pamuk yetiştirmek, toprak kalitesinin iyileştirilmesine yardımcı olurken, aynı zamanda da su kirliliğini önlüyor ve biyolojik çeşitliliği koruyor. Organik pamuk elyafları toksik pestisit (böcek ilacı) ve kimyasal gübre de içermiyor.

G-Star Raw yıllardır modanın geleceği için değişimi hızlandırmak ve sürdürülebilir çözümler geliştirmek adına alanında uzman partnerlerle iş birliği yapmaya devam ediyor. En sürdürülebilir malzemeleri seçerek gezegen üzerindeki etkilerini en aza indirgeyen firma, denim kumaş üretiminde döngüsel çözümler için çalışıyor. Doğanın yanı sıra insana da önem veren G-Star Raw, adil, güvenli ve sağlıklı çalışma koşulları sağlamayı ve tedarik zincirinde yer alan kişilerin insan haklarını korumayı da öncelikleri arasında görüyor.

Diğer haberlere göz atın

Yazarın diğer haberleri

Diğer etiketlere göz atın:

En çok okunan haberler