Ana Sayfa » Dokuma » G-Star Raw doğaya saygılı yeni denim kumaşını tanıttı

G-Star Raw doğaya saygılı yeni denim kumaşını tanıttı

Yüzde 100 organik pamuklu kumaş, üretiminden boyama prosesine her aşamada sürdürülebilirliğe katkı sağlıyor.

Emre Yolerihttps://www.textilegence.com
Belçika’da College St.Vincent’da lise eğitimini tamamlayan Yoleri, Türkiye’ye dönerek Gazi Üniversitesi Çalışma Ekonomisi ve Endüstriyel İlişkiler Bölümünde üniversite eğitim almaya başlamıştır. Bu bölümü yarıda bırakarak Eskişehir Anadolu Üniversitesi İşletme Fakültesini tamamlamıştır. Bahçeşehir Üniversitesi’nde İşletme Yüksek Lisans’ına devam etmektedir. 2005 yılında çalışma hayatına atılan Yoleri, kamu ve özel sektörde müşteri ilişkileri, strateji planlama ve raporlama alanlarında yöneticilik yapmış, proje bazlı çalışmalar yürütmüştür. 2015 yılından bu yana NEFA PR yayıncılıkta uluslararası ilişkiler, proje geliştirme, organizasyon ve yazı işleri alanlarında görev almaktadır.

Denim kumaş üretiminde geri dönüşüme önem veren Amsterdam merkezli G-Star Raw, son olarak Melfort Denim Organic ile birlikte C2C sertifikalı Gold kumaşların sekizinci edisyonunu gerçekleştirdi. Uzun yıllardır DyStar ve Artistic Milliners ile iş birliği yapan firma, boyama prosesinde gereksiz su kullanımını sıfıra indirirken, doğaya zararlı kimyasal kullanımını da büyük ölçüde azaltıyor.

2017 yılında, çözüm partnerleri DyStar ve Artistic Milliners ile temiz indigo boyama prosesini geliştiren G-Star Raw, Şubat 2018’de ise C2C Sertifikalı Gold denim kumaşı Kir Denim Organic adı altında pazara sunan ilk marka oldu. Ardından 2019 yılında, partnerleri ile birlikte dünyanın ilk C2C sertifikalı, streç özellikli Gold denim kumaşını tanıttı.

G-Star Raw boyama prosesinde yüzde 70 daha az kimyasal kullanıyor

Hafif bir denim olan Melfort Denim Organic, 1950’lerden esinlenilen tüylü dokusuyla düzensiz bir şantuk karakteri taşıyor. Bu %100 organik pamuklu kumaş, G-Star’ın boyama işlemi olan Planet Indigo için RFTPi-Raw’dan türetilen canlı kırmızı dökme indigo ile boyandı. Bu boyama prosesi yüzde 15 daha az indigo, yüzde 70 daha az kimyasal kullanıyor ve tuz içermiyor. Ayrıca indirgeme ve boyama işlemi sırasında yan ürün tuz üretmiyor. G-Star Raw, insanlara ve çevreye zararlı hiçbir kimyasal içermeyen bu yeni denim kumaş ile sürdürülebilirliğe katkı sunmaya devam ediyor.

G-Star Raw doğaya saygılı yeni denim kumaşını tanıttı
G-Star Raw doğaya saygılı yeni denim kumaşını tanıttı

Organik pamuk ile yüzde 60 su tasarrufu

G-Star Raw organik pamuğu tercih ederek %60’a varan su tasarrufu sağlayabiliyor. Ayrıca, organik pamuk yetiştirmek, toprak kalitesinin iyileştirilmesine yardımcı olurken, aynı zamanda da su kirliliğini önlüyor ve biyolojik çeşitliliği koruyor. Organik pamuk elyafları toksik pestisit (böcek ilacı) ve kimyasal gübre de içermiyor.

G-Star Raw yıllardır modanın geleceği için değişimi hızlandırmak ve sürdürülebilir çözümler geliştirmek adına alanında uzman partnerlerle iş birliği yapmaya devam ediyor. En sürdürülebilir malzemeleri seçerek gezegen üzerindeki etkilerini en aza indirgeyen firma, denim kumaş üretiminde döngüsel çözümler için çalışıyor. Doğanın yanı sıra insana da önem veren G-Star Raw, adil, güvenli ve sağlıklı çalışma koşulları sağlamayı ve tedarik zincirinde yer alan kişilerin insan haklarını korumayı da öncelikleri arasında görüyor.

Tekstil Dokuma Haberleri

Oba Perdesan geleneği ve teknolojiyi buluşturan çözümler sunuyor

1972 yılında İstanbul’da kurulan Oba Perdesan sektöre ilk olarak dikey perde, pvc perde, banyo perdesi ve bahçe mobilyaları üretimi ve ticareti yaparak adım...

Özel Haberler

error: Lokasyonunuz kaydedildi. İçerik kopyalanamaz. You location is saved. Content can\'t be copied