26.8 C
İstanbul
Pazartesi, Haziran 24, 2024

Textilegence Mayıs Haziran 2024 sayısı yayınlandı

Textilegence Mayıs Haziran 2024 sayısı, haziran ayında...

İtalyan tekstil makineleri siparişleri 2024’ün ilk çeyreğinde sabit kaldı

İtalyan tekstil makineleri sektörü için 2024 yılı...

Nivogo: Türkiye’de ‘geleceği değiştiren moda’ döngüsel dönüşüm

Nivo (yeni) ve go (harekete geçmek) kelimelerinin...

Bego Jeans; temiz denimin hikayesi

Çevresel etkisi en yüksek tekstil ürünlerinden biri...

Rusya-Ukrayna Savaşı Türk tekstil sektörünü nasıl etkiliyor?

Uzun yıllardır Rusya-Ukrayna arasında yaşanan gerilim, 2014...

Heimtextil 2024 sektörü yeni bir konseptle bir araya getirecek

FuarlarHeimtextil 2024 sektörü yeni bir konseptle bir araya getirecek

- Haber Sponsoru -

Kontrat tekstilleri ve tekstil tasarımı için uluslararası bir platform olan Heimtextil, ziyaretçilerin sezonun en son trendlerini, tekstil sürdürülebilirliğini ve geniş ev tekstili yelpazesini deneyimlemelerini sağlamayı amaçlıyor. 9-12 Ocak 2024 tarihleri arasında Almanya’nın Frankfurt kentinde düzenlenecek olan Heimtextil, ileriye dönük tema kurgusu ve akılda kalıcı sahnelemeleri ile dönüştürücü tekstil yeniliklerini vurgulamaya hazırlanıyor.

Geçen yıl döngüsel çözümlere odaklanmasının ardından Heimtextil Trends 2024-2025 için ‘New Sensitivity’ (Yeni Duyarlılık) başlığı altında sadece estetik unsurlara değil, aynı zamanda tekstil kompozisyonundaki ilerlemelere ve değişikliklere de ağırlık verecek. Tekstil ve Tekstil Teknolojileri Başkan Yardımcısı Olaf Schmidt etkinliğin özelliklerini şu şekilde detaylandırdı: “Önümüzdeki etkinlikte, Heimtextil Trends tekrar ev tekstili endüstrisinin dönüşümünün nasıl devam ettiğini gösterecek. Ev tekstilleri fuarımızın ilham verici kalbini oluşturarak küresel mega trendleri tekstil vizyonlarına dönüştürecek.”

Heimtextil Trends tekstilin geleceği hakkında içgörü sağlayacak Görsel Kaynak: Heimtextil

Heimtextil Trends 24/25, hem yaşam tarzı endüstrisinde somut bir şey olması hem de tasarım ve ürünlere duyarlı bir yaklaşım sergilenmesi açısından ‘New Sensitivity’nin anlamını ortaya koyacak. Ayrıca, Yapay Genel Zekanın (AGI) benimsenmesi de Heimtextil Trends 24/25’te öne çıkan bir diğer önemli unsur olacak. AGI, tekstil dünyasında da karmaşıklığı basitleştirmeye, yaratıcılığı genişletmeye ve görünmeyen çözümler bulmaya yardımcı olan düşünce yapısı ‘New Sensitivity’ye  ihtiyaç duyduğundan, bu konsept sektörü yenilikçi çözümler getirmeye teşvik edecek.

SPOTT trends & business’ın kurucusu Anja Bisgaard Gaede ‘New Sensitivity’ kavramını şu şekilde açıkladı: “Bu çerçevede duyarlılık, bir karar verirken veya bir ürün ortaya çıkarırken çevre üzerindeki etkiyi göz önünde bulundurmak anlamına geliyor. Doğal ekosistemlerin nasıl çalıştığını anlamak ve dengeyi temel öncelik olarak belirlemek kilit önem taşıyor.”

Heimtextil en son yenilikleri yakalayarak tekstil endüstrisindeki belirli noktalara dikkat çekmek için hazırlıklarına son hızıyla devam ediyor. Bu doğrultuda etkinlikte; bitki mahsullerinden veya bitki yan ürünlerinden yapılan bitki bazlı tekstiller, tekstilleri dönüştüren teknik çözümlerle teknolojik gelişmeler ve biyodegredasyonu artırmak için tasarlanmış biyo-mühendislik tekstilleri ön plana çıkacak. Heimtextil 2024 atölye çalışmaları, konferanslar ve diğer interaktif formatlar aracılığıyla ev ve kontrat tekstillerinin geleceğine dair bilgiler vererek ziyaretçilere yaratıcı uygulamalar ve öncü çözümler sunmayı bekliyor.

Diğer haberlere göz atın

Yazarın diğer haberleri

Diğer etiketlere göz atın:

En çok okunan haberler