Hesabım

Ana Sayfa » Fuarlar » İlk Metaverse Moda Haftası gerçekleşti

İlk Metaverse Moda Haftası gerçekleşti

60'tan fazla marka, sanatçı ve tasarımcının katıldığı Metaverse Moda Haftası, sektörde bir ilki temsil ediyor.

Emirhan Çiloğlu
Emirhan Çiloğluhttps://www.textilegence.com
Mahmut Emirhan Çiloğlu, İstanbul’da Hüsnü M. Özyeğin Anadolu Lisesi’nde lise eğitimini tamamlamış, sonrasında da İstanbul Üniversitesi’nde Amerikan Kültürü ve Edebiyatı lisans bölümünden başarıyla mezun olmuştur. 2021 itibari ile Textilegence’da pazarlama ve dış ilişkiler sorumlusu olarak görev almaya başlayan Çiloğlu, kurumsal iletişimin güçlendirilmesine katkı sağlamaktadır.

Dünyanın ilk Metaverse Moda Haftası (MVFW22) 24-27 Mart tarihleri arasında Ethereum blok zinciri tarafından desteklenen merkezi olmayan bir sanal gerçeklik platformu olan Decentraland’de gerçekleşti. 23 Mart akşamı açılış etkinlikleriyle başlayan haftada dört gün boyunca after party, alışveriş, panel konuşmalar, podyum gösterileri ve daha pek çok etkinlik yer aldı. Metaverse Moda Haftası’nı diğer dijital moda etkinliklerinden esas farklı kılan nokta ise, ürünlerin Ethereum blok zincirinde NFT, yani değiştirilemez kripto varlıklar olarak satın alınması oldu: Bu, kişilerin satın aldıkları ürünleri en azından teorik olarak metaverse’deki farklı platformlarda da kullanabileceği anlamına geliyor

Decentraland konuk panel konuşma küratörü David Cash etkinliğin önemini şu şekilde açıkladı; “Modayı, podyum gösterilerinden perakende satış deneyimlerine, sanat olarak sunulan moda, film, fotoğraf ve hatta gerçekliğin sınırlarının ötesine uzanan şekillerde sunulan modaya kadar mümkün olan her biçimde sunmaya çalıştık. Çünkü metaverse’de her şey mümkün.”

İlk Metaverse Moda Haftası gerçekleşti

Markalar Metaverse Moda Haftası’nda yeni koleksiyonlarını tanıttı

İlk Metaverse Moda Haftası sırasında, yeni oluşturulan Moda Bölgesi içindeki topluluk tarafından işletilen birkaç mahalle halka açıldı. Her yeni alanda markalar ve tasarımcılar podyumlarını, panellerini, galerilerini ve daha fazlasını öne çıkarma imkanı buldu. Mevcut lüks moda ve dijital markalar, hareketli hafta boyunca merakla beklenen giyilebilir koleksiyonlarını, dijital alanlarını ve çığır açan uygulamalarını sergiledi.

60’tan fazla marka, sanatçı ve tasarımcının katıldığı haftada, Tommy Hilfiger Decentraland’daki Boson Portal moda alanında İlkbahar 22’ Koleksiyonu’nu sunarken; 1 numaralı serumu Advanced Night Repair’a dayalı bir Giyilebilir NFT oluşturmak için Alex Box ile ortaklık kuran Estée Lauder de, yepyeni güzellik merkezlerinde sürükleyici bir deneyimle buradaki alanını tanıttı. Forever 21, yalnızca metaverse için tasarlanan özel bir Giyilebilir Koleksiyonu sundu. Philipp Plein ise kendi kurduğu NFT Sanatları Müzesi’nin (M.O.N.A) yer aldığı 65 parseli kapsayan birinci sınıf bir bölge olan Plein Plaza’yı tanıttı ve ayrıca, 3D sanatçısı Antoni Tudisco ile iş birliği içinde özel bir podyumda bir defileyi içeren, metaverse kaynaklı ilk koleksiyonunu sundu.

Kanadalı şarkıcı Grimes, Auroboros markasına ait Mystique’den ilham alan bir elbise giymiş bir avatar olarak DJ’lik performansıyla haftayı noktaladı.

Bu yazılar da ilginizi çekebilir:

Bülten Aboneliği

Dijital Dergi Aboneliği (Yıllık 200TL)

Fuar Haberleri

9. Intex South Asia – Bangladesh Dhaka’da tam not aldı

Hazır giyim endüstrisine yönelik elyaf, iplik, kumaş, süsleme ve daha fazlası için uluslararası tekstil tedarik fuarı Intex South Asia...

Özel Haberler