Ana Sayfa » Eğirme » SASA 330 milyon dolarlık yeni elyaf yatırımına başladı

SASA 330 milyon dolarlık yeni elyaf yatırımına başladı

Firma 330 milyon dolar bedelindeki yeni yatırımlarla istihdam sayısını 6 binin üzerine çıkacak.

Emre Yolerihttps://www.textilegence.com
Belçika’da College St.Vincent’da lise eğitimini tamamlayan Yoleri, Türkiye’ye dönerek Gazi Üniversitesi Çalışma Ekonomisi ve Endüstriyel İlişkiler Bölümünde üniversite eğitim almaya başlamıştır. Bu bölümü yarıda bırakarak Eskişehir Anadolu Üniversitesi İşletme Fakültesini tamamlamıştır. Bahçeşehir Üniversitesi’nde İşletme Yüksek Lisans’ına devam etmektedir. 2005 yılında çalışma hayatına atılan Yoleri, kamu ve özel sektörde müşteri ilişkileri, strateji planlama ve raporlama alanlarında yöneticilik yapmış, proje bazlı çalışmalar yürütmüştür. 2015 yılından bu yana NEFA PR yayıncılıkta uluslararası ilişkiler, proje geliştirme, organizasyon ve yazı işleri alanlarında görev almaktadır.

Türkiye’nin önde gelen elyaf üreticilerinden Adana merkezli SASA Polyester, Saflaştırılmış Tereftalik Asit (PTA) ve elyaf yatırımlarına devam ediyor. 2019 yılında 1050 ton kapasiteli elyaf tesisini devreye alan firma, KAP’a yıllık 367 bin 500 ton kapasiteli yeni bir elyaf tesisi oluşturmak için çalışmalara başladığını açıkladı. Açıklamaya göre yeni yatırımın 330 milyon dolar tutarında olması planlanıyor. Tekstil sektörünün dışa bağımlılığını azaltacak olan bu yeni elyaf tesisin firmanın yıllık cirosuna 550 milyon dolar katkı sağlayacağı belirtiliyor. Yeni elyaf tesisinin ve Koch Industries firmalarından Invista ile anlaşılan 935 milyon dolarlık PTA tesisi aynı anda, 2023 yılının dördüncü çeyreğinde devreye girecek.

SASA’nın mevcut 1,4 milyon ton üretimi, PTA tesisinin devreye girmesiyle 3 milyon tona, yeni elyaf yatırımıyla da elyaf üretimi 3,5 milyon tona çıkacak SASA Polyester A.Ş. Yönetim Kurulu Üyesi ve Genel Müdürü Mehmet Şeker bu kurulu güçle Türkiye’nin yanı sıra, bölgenin, Avrupa’nın, Kuzey Afrika ve Rusya’nın ihtiyacını karşılayacak bir tesis olacağını söyledi. Şu anda yaklaşık 4 bin 250 kişiyi istihdam ettiklerini belirten Şeker; “İki tesisin devreye girmesiyle birlikte çalışan sayısı 6 binin üstüne çıkacak. Şirketin cirosu da ham madde fiyatlarıyla bağlantılı olarak 3,5 milyar doların üstüne çıkacak.”

2015’ten beri SASA’da yatırımlar hız kesmedi

Bir sonraki hedeflerini polyester ham maddesini üretmek olarak belirten Mehmet Şeker, bunun için Yumurtalık ilçesinde arazi tahsisi beklediklerini açıkladı.  Şeker; “2030’lu yıllarda hayata geçireceğimiz 12 milyar dolarlık yatırımla Çin ile rekabet edecek bir şirket haline geleceğiz” dedi. Şeker yaptığı açıklamada, 2015 yılında Sabancı Holding’den devraldıkları SASA’da yatırımların hız kesmeden sürdüğünü vurguladı. 2019 yılında devreye alının yeni elyaf tesisinde günlük 1050 ton üretim kapasitesine sahip olduklarını ifade eden Şeker, bu tesisin hem Türkiye’nin ihtiyacını karşıladığını hem de ihracat gerçekleştirdiğini belirtti.

SASA 330 milyon dolarlık yeni elyaf yatırımına başladı
SASA 330 milyon dolarlık yeni elyaf yatırımına başladı

Önceliklerinin iç pazarın ihtiyaçlarının karşılanması ve ithalata bağımlılığın azaltılması olduğunu kaydeden Şeker, Dünya Gazetesine yaptığı açıklamada artan ithalat maliyetlerine dikkati çekti; “Şu anda Çin’den hammaddeyi maliyetin altında bile alsanız, lojistik ile birlikte Türkiye’deki fiyatların çok üzerine çıkıyor. Bugün Türkiye’de tekstil fabrikaları SASA olduğu için çalışıyor. Şu anda herkes elyafı bizden alıyor, kumaş yapıyor, iplik yapıyor, hijyen grubunda kullanıyor.” 2019 Eylül ayında devreye aldıkları POY tesisi hakkında da konuşan Şeker; “İyi ki POY tesisini kurmuşuz. Türkiye’nin yurtdışına gönderdiği ve parasını ödediği iplikleri biz kendimiz yapıyoruz. Cipsi yurtdışından getiriyorduk. Biz neden bunu yurtdışından alalım? Elyaf ve cips açığını kapattık. SASA olmasaydı tekstil işkolu durmuş olacaktı. Bu anlamda Türkiye’de öncülük yapıyoruz” dedi.

Mehmet Şeker 2023 yılında devreye alınacak olan polyester, saflaştırılmış tereftalik asit (PTA) yatırımıyla Türkiye’nin ham madde ihtiyacının karşılanacağını sözlerine ekledi.

Tekstil Eğirme Haberleri

Durak Tekstil Aramid İplikleri Yüksek Isıya Karşı Başarılı Performans Gösteriyor

Durak Tekstil geç tutuşur özellikteki aramid dikiş ipliği çeşitleriyle artan talebe yanıt veriyor. Yüksek performanslı Durak Fire Safe P-Aramid®...

Özel Haberler

error: Lokasyonunuz kaydedildi. İçerik kopyalanamaz. You location is saved. Content can\'t be copied