19.7 C
İstanbul
Salı, Ekim 3, 2023

Textilegence Temmuz Ağustos 2023 sayısı yayınlandı

Textilegence Temmuz Ağustos 2023 sayısı tekstil makinelerinin...

Sun Tekstil kapasitesini %15 artırıyor 

Türkiye’nin konfeksiyon üretimi ve ihracatında lider firmalar...

Türk tekstil ihracatı yılın ilk yarısını düşüşle kapattı 

Dünyanın en büyük tekstil ihracatçıları arasında yer...

Nivogo: Türkiye’de ‘geleceği değiştiren moda’ döngüsel dönüşüm

Nivo (yeni) ve go (harekete geçmek) kelimelerinin...

Bego Jeans; temiz denimin hikayesi

Çevresel etkisi en yüksek tekstil ürünlerinden biri...

Rusya-Ukrayna Savaşı Türk tekstil sektörünü nasıl etkiliyor?

Uzun yıllardır Rusya-Ukrayna arasında yaşanan gerilim, 2014...

Uster Fabriq Assistant, yapay zeka ile kumaş denetiminde fark yaratıyor 

ITMAUster Fabriq Assistant, yapay zeka ile kumaş denetiminde fark yaratıyor 

- Haber Sponsoru -

Elyaftan kumaşa kalite yönetimi çözümlerinde önde gelen markalardan Uster Technologies, ITMA 2023 fuarında kumaş denetimi için en yeni ürünü Uster Fabriq Assistant’ı tanıtacak. Şirketin 10. Salon’daki B103 numaralı standını ziyaret edenler, Uster kumaş denetim sistemlerinden gelen kalite verilerinin otomatik olarak işlenmesi, analiz edilmesi ve görselleştirilmesi için bu merkezi platformu keşfedecek. Yapay Zeka Sınıflandırmasının yarattığı gerçek fark da fuar sırasında gösterilecek ve ziyaretçiler belirli bir süre içinde mümkün olduğunca çok kumaş hatasını sınıflandırmaya çalışarak Uster AI’ya karşı bir meydan okumaya katılabilecekler.

Uster’deki uzmanlar, kullanıcıların toplanan verilerin tüm gücünü deneyimlemesi için fabrikadaki bütün paydaşlar için merkezi bir kalite merkezi olarak tek bir veri platformu olan Fabriq Assistant’ı geliştirdi. Yeni Uster Fabriq Assistant, manuel veri işlemeyi ortadan kaldırıyor ve karar süreçlerini önemli ölçüde hızlandırıyor. Kumaş üreticileri, döngüde herhangi bir insan olmadan kendi özel iş kurallarına göre ürünlerini otomatik olarak teslimat için hazır hale getirebiliyor, bu da darboğazları ortadan kaldırıyor ve üretkenliği artırıyor.

Uster Fabriq Assistant, yapay zeka ile kumaş denetiminde fark yaratıyor 

Uster Fabriq Assistant ile otomatik toplama, analiz ve görselleştirme

Bireysel kullanıcı hesaplarına ve belirli gösterge tablolarına sahip web tabanlı bir araç olan Fabriq Assistant, fabrikada şimdiye kadar denetlenen tüm kumaş rulolarından elde edilen kalite performansının bir özetini gösteriyor. Bilgiler, farklı grafikler, histogramlar veya evrim eğilimlerindeki sonuçlarla birlikte çeşitli istatistiksel analiz araçları olarak sunuluyor ve diğer kullanıcılarla kolayca paylaşılabiliyor.

Bu analiz derinliği, daha önce yalnızca MS Excel’de manuel olarak yapılabilenlerin çok ötesine geçiyor. Otomatik veri toplama, görselleştirme ve analizin yanı sıra veri işleme ve raporlama işlevleri merkezi veri platformunda görüntüleniyor. Denetim sırasında ve sonrasında ilgili kalite verilerini sunan bir uzman asistan gibi çalışıyor. Örneğin, kullanıcı belirli bir rulo hakkında bilgi aradığında, sadece birkaç tıklamayla inceleme panosu açılıyor. Burada, kusur görüntüleri, kusur haritası ve listesi ve rulo istatistikleri dahil olmak üzere tek bir rulo için tüm ayrıntılar mevcut bulunuyor.

Uster Fabriq Assistant ile otomatik toplama, analiz ve görselleştirme

Kalite yönetiminde yapay zekanın gücü

Fabriq Assistant, manuel veri hazırlama ve analizinin istenmeyen iş yükünü ortadan kaldırıyor. Ayrıca Yapay Zeka (AI) gibi gelişmiş teknolojileri kullanarak maksimum karar verme doğruluğu için temel sağlıyor. Otomatik özellikler, kullanıcıların bu son derece esnek ve özelleştirilebilir uygulamayı sanal günlük asistanları olarak deneyimlemelerine olanak tanıyarak daha verimli ve üretken olmalarını sağlıyor. Ek bir etkiyi de, kalite seviyelerinin derecelendirilmesi, işlem sonrası, teslimat gönderimi ve en önemlisi taleplerin önlenmesi için tutarlı kalite kararları yoluyla artan süreç doğruluğu ve güvenliği oluşturuyor.

Son teknoloji donanım, kararlar için güvenilir bir temel oluşturacak verileri üretiyor. Uster Kumaş Kontrol sistemleri otomatik gerçek zamanlı kalite kontrolü sunuyor. Dakikada 1.000 metreye kadar hat çalışma hızlarında üretime sorunsuz bir şekilde entegre edilebiliyor ve tutarlı ve verimli hata tespiti sağlıyor.

Uster Fabriq Assistant ile sunulan temel değer modülünü, Uster otomatik kumaş kontrol sistemleri tarafından üretilen verilerin uygulama kapsamını genişleten AI Sınıflandırması oluşturuyor. Uster Fabriq Vision ve Uster Fabriq Vision N tarafından üretilen her görüntüye otomatik olarak belirli kodlar atanabiliyor. AI Sınıflandırması olmadan personel, veri incelemesi yapmak için bilgisayarda zahmetli bir şekilde kusurlu görüntü kodları eklemek zorunda kalırken, makine öğrenimi yetenekleri sayesinde veri sınıflandırması tamamen otomatik hale geliyor ve kumaş üreticileri manuel inceleme sürelerinden %80’den fazla tasarruf edebiliyor.

Yapay sinir ağlarının yeteneklerini bilen Uster, yapay zekanın performansını izlemek için güvenlik mekanizmaları da getirdi. Bu sayede veriler yapay zeka iyileştirmeleri için kolayca hazırlanabiliyor. Uster Technologies uzmanları, ITMA 2023 fuarında yapay zekanın kumaş üreticileri için neler yapabileceği hakkında daha fazla bilgi vermek üzere ziyaretçilerini ağırlayacak.

Diğer haberlere göz atın

Yazarın diğer haberleri

Diğer etiketlere göz atın:

En çok okunan haberler