Yeni MULTIGUARD ile iplik gerginliği kontrol altında

MULTIGUARD, ITMA 2019'da ilk kez prototip olarak piyasaya sürüldü, bu yenilikçi sistem büyük bir ilgi yarattı.

Textilegence Mart – Nisan 2021 sayısı yayınlandı

Zorlu dönemler belki de en iyi fırsatlar için en uygun zamandır. Textilegence Mart Nisan 2021 sayısında bütün hızıyla süren...

Kozmetotekstil pazarı değişen tüketici davranışlarıyla krizi fırsata çeviriyor

Covid-19 pandemisinin yayılmasına karşı alınan hükümet önlemleri, günlük yaşamda bir dizi değişime sebep oldu. Yüz maskelerinin takılması, sosyal mesafe...

ITMF, 7. Coronavirüs anket sonuçlarını açıkladı

Uluslararası Tekstil Üreticileri Federasyonu (ITMF), pandeminin global tekstil endüstrisi üzerindeki etkilerini değerlendirdiği araştırmanın 7.sini yayımladı. 25 Ocak-10 Mart tarihleri...
Emre Yoleri
Emre Yolerihttps://www.textilegence.com
Belçika’da College St.Vincent’da lise eğitimini tamamlayan Yoleri, Türkiye’ye dönerek Gazi Üniversitesi Çalışma Ekonomisi ve Endüstriyel İlişkiler Bölümünde üniversite eğitim almaya başlamıştır. Bu bölümü yarıda bırakarak Eskişehir Anadolu Üniversitesi İşletme Fakültesini tamamlamıştır. Bahçeşehir Üniversitesi’nde İşletme Yüksek Lisans’ına devam etmektedir. 2005 yılında çalışma hayatına atılan Yoleri, kamu ve özel sektörde müşteri ilişkileri, strateji planlama ve raporlama alanlarında yöneticilik yapmış, proje bazlı çalışmalar yürütmüştür. 2015 yılından bu yana NEFA PR yayıncılıkta uluslararası ilişkiler, proje geliştirme, organizasyon ve yazı işleri alanlarında görev almaktadır.

KARL MAYER’in yeni MULTIGUARD iplik monitörü, çözgü hazırlama sürecinde iplik kopması hakkında önceden uyarı veriyor. İplik gerginliğinin sürekli kontrolü verimliliği arttırırken, hata kaynaklı maliyetleri aşağıya çekiyor.

Gelişen dijital çözümler tekstil üretimini daha verimli ve kazançlı hale dönüştürüyor. Modern sensör teknolojisi ve veri işleme sistemleri, tüm önemli işlem parametrelerini kontrol etmek ve çok çeşitli optimizasyon önlemlerini uygulamak için kullanılabiliyor. Bu sayede üretim vardiyaları ve katma değer zincirlerinin tamamı optimize edilebiliyor. Çözgü hazırlığı sırasında iplik gerginliğinin ve beslemesinin etkili bir şekilde izlenmesi, dokuma verimliliğini % 5 oranında artırabilir. KARL MAYER‘in yeni MULTIGUARD durdurma (stop motion) cihazı burada önemli bir katkı sağlıyor. Bu yenilikçi sistem, iplik kopması veya gerginliğin en yüksek noktaya varması durumunda bir uyarı veriyor ve bir kalite yönetim sistemi çerçevesinde iç üretim veri yönetimi ve dış kalite güvenceleri için kullanılabilecek parametreler üretiyor.

MULTIGUARD ile bir bakışta tüm iplik gerginlik seviyeleri

MULTIGUARD, her bir ipliğin cağlık çıkışındaki gerilim değerlerini sürekli olarak belirler ve hedef değerlerle karşılaştırmak için verileri bir bilgisayara aktarır. Bu net bir durum raporu oluşturur. Renkli göstergeler müşteriye derhal hangi cağlık pozisyonunun tolerans, uyarı veya durdurma aralıklarında olduğunu gösterir. Bu, hedef değerlerden herhangi bir sapma varsa, çözgü işlemine hızlı bir şekilde müdahale etmesini sağlar. Spesifik, ölçülen gerilim değerleri kompakt bir diyagramda gösterilir. Dahili analizler ve çözgü işleminin kalite yönetimi için kullanılabilirler.

KARL MAYER ayrıca PROACTIVE-Çözgülü üç seviyeli, modüler kayıt sistemini geliştirdi ve her seviye daha fazla bilgi içeriyor. Modül 1, çözgü makinesinde, çözgü veya levendleme kalitesi ile ilgili sensörler tarafından sağlanan tüm temel verileri yönetir. Örneğin veriler bantların tambur eksenine göre tam konumlandırılması ile ilgilidir. Seviye 2, bu değerleri makinedeki entegre bir kameradan alınan optik analizlerle tamamlar, böylece odak bantların genişliği, konumu ve paralel düzendedir. Modül 3’te, MULTIGUARD sisteminden gelen münferit iplik gerginlik değerleri, yani veriler ayrıca cağlık izleme sisteminden kalite kayıt sistemine aktarılır.

Yeni MULTIGUARD ile iplik gerginliği kontrol altında
Yeni MULTIGUARD ile iplik gerginliği kontrol altında

Piyasaya iyi bir başlangıç

MULTIGUARD, ITMA 2019’da ilk kez prototip olarak piyasaya sürüldü, bu yenilikçi sistem büyük bir ilgi yarattı. KARL MAYER Çözgü Hazırlama İş Birimi Geliştirme Başkanı Martin Fuhr, “İplik gerginlik seviyelerindeki kritik sapmaları erkenden tespit etme ve bunları ayarlamak için müdahale etme imkanı müşterilerimiz tarafından iyi karşılandı” dedi. Belçikalı bir müşterinin yeni iplik izleme sistemini çoktan sipariş ettiğini belirten Fuhr, gelecek vaat eden projelerin halen görüşüldüğünü aktardı. Her türlü cağlık için uygun olan MULTIGUARD, makinenin yazılımına entegre edilebiliyor ve yeni makinelerde izlenebiliyor.

Tekstil Dokuma Haberleri

Prelle 200 yıllık ipek kumaş geleneğini inovasyonla birleşiyor

Fransa’nın Lyon şehrinin en eski ipek üreticilerinden biri olan, alanında tek aile şirketi Prelle, kralların kumaşı olarak da bilinen...

Özel Haberler

error: Lokasyonunuz kaydedildi. İçerik kopyalanamaz. You location is saved. Content can\'t be copied