29.6 C
İstanbul
Pazar, Temmuz 21, 2024

HanesBrands, ünlü spor giyim markası Champion’ı Authentic’e satıyor

İkonik giyim markalarının küresel liderlerinden biri olan...

Türkiye tekstil ihracatında Asya, Amerika ve Orta Doğu yükselişte

Türkiye tekstil ihracatına ilişkin nisan ayı verileri...

Textilegence Mayıs Haziran 2024 sayısı yayınlandı

Textilegence Mayıs Haziran 2024 sayısı, haziran ayında...

1 Hour Shirt; hızlı modadan adil modaya

Fashion Revolution Germany ve döngüsel moda markası...

Nivogo: Türkiye’de ‘geleceği değiştiren moda’ döngüsel dönüşüm

Nivo (yeni) ve go (harekete geçmek) kelimelerinin...

Bego Jeans; temiz denimin hikayesi

Çevresel etkisi en yüksek tekstil ürünlerinden biri...

Yerli pamuk üretimi düşüşte, ham maddede dışa bağımlılık artabilir

GüncelYerli pamuk üretimi düşüşte, ham maddede dışa bağımlılık artabilir

- Haber Sponsoru -

İzmir Ticaret Borsası, İzmir Ticaret Odası, Ege İhracatçı Birlikleri, Söke Ticaret Borsası, Aydın Ticaret Borsası ve Tariş Pamuk ve Yağlı Tohumlar Tarım Satış Kooperatifleri Birliği iş birliğinde Ege Üniversitesi Ziraat Fakültesi Toprak Bölümü’yle yapılan 2023-2024 sezonu Ege Bölgesi pamuk rekoltesi tahmin çalışmalarının sonuçları açıklandı. 2023- 2024 yılı Ege Bölgesi pamuk ekili alan ve kütlü üretim tahmin sonuçlarına göre Ege Bölgesi’ndeki 104 bin 493 hektar alanda ortalama verimin 4 bin 403 kilogram hektar olduğu bildirildi. İzmir’de düzenlenen toplantıda konuşan İzmir Ticaret Borsası Başkan Yardımcısı Bülent Uçak, pamuk sektörünün mevcut durumuna dikkat çekerek, hızlı ve uzun vadeli çözümler üretilmediği takdirde tekstil ve konfeksiyon sektöründe ham maddede dışa bağımlılığın aratacağı uyarısında bulundu.

‘Fiyatlar üretimi ve ticareti etkiliyor’ Görsel Kaynak: AA

‘Fiyatlar üretimi ve ticareti etkiliyor’

Rusya-Ukrayna savaşından sonra İsrail-Filistin savaşının dünyanın gündemine oturduğunu söyleyen Bülent Uçak, sivillerin ve masum insanların yaşamını yitirmesinin bir insanlık suçu olduğunu vurguladı. Tarımsal üretim ve emtia piyasalarının savaşlardan ve hayatın normal akışını engelleyen deprem ve iklimsel olaylardan en hızlı ve en çok etkilenen sektörlerin başında geldiğine dikkat çeken Uçak, “Kahramanmaraş ve Hatay merkezli deprem bölgesinde faaliyet gösteren üreticiler ve sanayiciler pamuk sektörünün neredeyse yüzde 40’ını temsil ediyor. Bölgede birçok işletme deprem nedeniyle hasar gördü ve eksik kapasiteyle çalışmakta. Yaklaşık son dokuz aydır pamuk piyasası beklenen ve istenen yapıda değil. Dünya pamuk fiyatları neredeyse kilogramda 60 TL seviyelerinde dolaşırken yerli pamuk fiyatımız 45-46 lira seviyelerini geçemiyor. Böylesi bir fiyat yapısı sürdürülebilir üretimi ve doğal olarak ticareti olumsuz etkiliyor” dedi.

“Prim desteği kilogram başına en az 5 TL seviyesine yükseltilmeli”

Uzun vadeli doğru politikalara ihtiyaç duyulduğunu belirten Bülent Uçak, üreticinin ve sanayicinin finansmana erişimi sağlanarak tarımsal üretim maliyetlerinin döviz kurlarındaki artışa karşı korunması gerektiğini savundu. Prim desteğinin kilogram başına en az 5 TL seviyesine yükseltilmesi gerektiğini söyleyen Uçak; “Pamuk sektörünün içinde bulunduğu sorunlara hızlı ve uzun vadeli çözümler sunulmadığı takdirde ekim alanlarımız ve dolayısıyla üretimimiz bir sonraki yıl daha da gerileyecek ve 30 milyar doların üzerinde bir ihracat gelirine sahip olan tekstil ve konfeksiyon sektörümüzün ham madde açısından dışa bağımlılığı artacaktır” ifadelerini kullandı.

Ege Bölgesi’nde 179 bin ton pamuk üretimi bekleniyor

Uzun yıllardır yapılmakta olan pamuk rekolte tahminlerinin oldukça başarılı sonuçlar verdiğini belirten Bülent Uçak, 2023-2024 sezonu Ege Bölgesi rekolte tahmin sonuçlarıyla ilgili şunları söyledi: “Bir önceki sezona göre bölgemizde pamuk ekim alanlarının yüzde 12,3 oranında azalarak 104 bin hektara düştüğü tahmin edilmiştir. Ortalama kütlü veriminin dekarda 440 kilogram olması beklenmektedir. Buna göre kütlü üretimin 460 bin ton olacağını öngörüyoruz. Yeni sezonda çırçır randıman oranının yüzde 39 olacağı ve bu randıman oranı ile mahlıç (lif) pamuk üretiminin 179 bin ton olacağı tahmin edilmektedir.”

Diğer haberlere göz atın

Yazarın diğer haberleri

Diğer etiketlere göz atın:

En çok okunan haberler