Barmag Spinnzwirn, Starlinger’e Satıldı

Barmag Spinnzwirn, Starlinger’e Satıldı
Barmag Spinnzwirn, Starlinger’e Satıldı

Oerlikon, bant ve monofilament teknolojileri Barmag Spinnzwirn ‘i Starlinger’e sattı. Oerlikon Manmade Fibers Segment, filament, kesikli elyaf ve nonwovenlara odaklanıyor.

Oerlikon, şirketin Manmade Fibers Segment (Yapay Elyaflar Segmenti) ürün portföyünü, filament, elyaf ve nonwoven ana işlerine daha fazla odaklanan yenilikçi Endüstri 4.0 tesis çözümlerinin geleceği ile uyumlu hale getirmeye devam edeceğini duyurdu. Sonuç olarak, Oerlikon Grubu, bant ve monofilament tesisleri için teknoloji çözümlerini elden çıkarıyor. Viyana merkezli Avusturyalı Starlinger Group, ‘Barmag Spinnzwirn’ markasıyla da bilinen Chemnitz’deki bu Alman iş birimini devralacak. Satın alma sözleşmesi iki şirket tarafından da imzalandı. Anlaşmanın tamamlanmasının bu yılın üçüncü çeyreğinin sonuna kadar gerçekleştirilmesi planlanıyor. Her iki taraf da alım fiyatını açıklamamayı kabul etti.

Oerlikon Manmade Fibers Segment, filament, elyaf ve nonwovenlara odaklanıyor

Son yıllarda, Barmag Spinnzwirn bir teknoloji-trend belirleyici olarak pazarda başarıyla kendine yer buldu. Oerlikon Manmade Fiber Segment birimi, polipropilen (PP), polietilen (PE), poliamid (PA) ve polyester (PET) bant ve monofilament üretimi için ekstrüzyon hatlarını, anahtar teslim tesis tasarım çözümleri olarak sunuyor. Remscheid’deki ana Alman şirketi Oerlikon Textile GmbH &Co. KG’nin Chemnitz şubesinin bir başka pazar başarısı ise, yakın zamanda pazara sunulan film eksrüzyon hatları için EvoTape prosesinin yanı sıra, otomatik sarıcılar, WinTape ve WinTape XXL oldu. Aramid veya karbon gibi özel uygulamalar için seçilen bu yüksek hızlı sarıcılar ve hassas sarıcı teknolojileri de Starlinger’e satılacak. Bu iş birimi, uzun süreli başarılı ilişkiler ile çok sağlam bir uluslararası müşteri tabanına sahip bulunuyor. 2015 yılında, AR-GE için yeni ve yenilikçi bir teknoloji merkezi ve müşteri deneyimlerinin performansı hayata geçirildi. Chemnitz tesisi şu anda yaklaşık 160 personel istihdam ediyor.

Oerlikon Manmade Fibers Segment’in CEO’su Georg Stausberg şunları söyledi; “Barmag Spinnwirn’ün bizim segment koşullarımızda orta ve uzun vadede mümkün olabilecek daha geniş bir pazara girmesine ve yeni sahibi ile daha fazla sinerji yaratarak daha da gelişeceğine ikna olduğumuzdan, bant ve monofilament teknolojimizin yanı sıra Chemnitz’deki sitemizi de elden çıkarıyoruz. Firmamızın ve yapay elyaf endüstrisinin geleceğini aktif olarak şekillendirmeye devam edebilmek için, ana işimizi otomatik Endüstri 4.0 çözümleriyle, filament, elyaf ve nonwoven tesislerimize odaklayacağız.

Barmag Spinnzwirn büyümeyi hedefliyor

Stausberg sözlerini şöyle detaylandırdı; “Dokuma plastik çuvalların üretimi, plastik geri dönüşümü ve arıtılması alanında dünya çapında bir lider tedarikçi olan Avusturyalı Starlinger firması, Chemnitz’deki iş birimimizin alıcısı oldu ve Barmang Spinnzwirn işini başarıyla geliştirmeye devam edecektir. Düzgün bir geçişi garanti etmek için marka adını da teslim etmeye karar verdik.”

Starlinger &Co. GmbH’in Yönetici Ortağı Angelika Huemer ise şu açıklamada bulundu; “Starlinger Group müşterileri için çok ilgi çekici ve cazip bir seçenek olan Barmag Spinnzwirn ile; ürün portföyümüzü ümit verici ve cazip bir katkı sunabilmekten memnuniyet duyuyoruz.  Teknik ve ticari açıdan çıkan sinerjiler, tekstil paketleme dünyasındaki lider konumumuzu ve uygulamalarını destekleyecek ve orta vadede yeni, yenilikçi ve müşteri odaklı çözümlere öncülük edecektir. Chemnitz üretim sahasını daha da güçlendirmek, Barmag Spinnzwirn çalışanlarına Starlinger ailesine sıcak bir hoş geldiniz demek istiyoruz.