Itema Belirsizliklerle Dolu Pazarda Başarılı Oluyor

Sahip olduğu üç dokuma teknolojisi ile her pazarda iddialı bir konuma sahip bulunan Itema, 2017’nin ilk yarısındaki pazar sonuçlarından memnun kalmış görünüyor.

İleri teknoloji rapier, airjet ve projektili dokuma çözümleriyle hem Türkiye’de hem de küresel pazarda ciddi bir ağırlığa sahip olan Itema, köklü İtalyan tekstil geleneğinin teknoloji alanındaki temsilcisi olarak gücünü sürekli arttırıyor. Dünya çapında 100’den fazla ülkede 300 binden fazla makinesi bulunan Itema, Türk tekstil pazarına dönük satış ve tanıtım çalışmalarına büyük önem veriyor.

Dokuma endüstrisinin köklü geçmişine ve yüksek teknoloji talebine değinen ITEMA CEO’su Carlo Rogora, pazarlardaki belirsizliklere dikkat çekti. Rogora; “Itema uzun zamandan bu yana dokuma endüstrisinin kilit bir oyuncusudur. 2017 yılında, artık bizim markamız altında yer alan Somet’in kuruluşunun 50. yılını kutladık. Çok yüksek oranda istikrarsızlık seviyesine sahip bir pazarda faaliyet gösterdiğimizi biliyoruz. Siyasi, ekonomik ve finansal yönlerden bunlar müşterilerimizin faaliyetlerini etkiliyor. Bu nedenle dokuma makineleri pazarı beklenmedik duruşlara ve yükselişlere maruz kalıyor” dedi.

Türk Dokumacılar ITEMA Yatırıma Devam Ediyor

2017 yılının, 2016’daki olumlu seyri izleyerek büyüme yılı olarak hareket ettiğini söyleyen Carlo Rogora, 2017 yılının ilk yarısının beklentilerinin karşılanmakla kalmadığını, İran ve İtalya pazarlarının etkisiyle beklentilerinin aştığını açıkladı. Rogora Türk tekstil endüstrisi için şunu söyledi; “Bu manzara içinde Türkiye özel bir vurguyu hak ediyor; Nisan ayından itibaren pamuklu kıyafetler, denim, mobilyalar ve havlu gibi çeşitli uygulamalar için gelişmiş dokuma makinelerine yapılan yatırımlar sürekli ve dikkat çekici biçimde artıyor.”

Rogora, 2017 yıl sonunda, Türkiye dahil olmak üzere dünya çapındaki tekstil endüstrisinde bir önceki yıla kıyasla büyümenin süreceğini savundu. Rogora sözlerini şöyle sürdürdü; “Bölgedeki istikrarsızlıklara rağmen, Türk pazarı aktif ve sağlıklıdır, modern ekipmanlara ve altyapıya yatırım yapmayı sürdürüyor. Özellikle geleneksel tekstil alanları Bursa, Denizli ve Kahramanmaraş’ta özel sonuçlar verenler dahil, tüm Türkiye’de yatırımlar görüyoruz. Hedefimiz ulaştığımızdan daha fazlasını başarmaktır ve bu kesinlikle şirketimiz ve sektör için iyi olacaktır. Ancak şunu vurgulamama izin verin; önemli olan ve değinmeye değer olan şey Türk dokumacıların tutumu. Çünkü en küçükten en büyük dokumacıya kadar, ileri teknolojiye yapılan yatırımlar sürekli olarak artıyor ve bu, Türk tekstil sektörüne dünya pazarında en üst düzeyde rekabet imkanı sağlıyor.”

Itema Belirsizliklerle Dolu Pazarda Başarılı
Itema Belirsizliklerle Dolu Pazarda Başarılı

Hükümetlerin Finansal Desteği Yatırımları Arttırır

Küresel ekonomik durumunda kumaş üreticilerinin en fazla talep edilen tekstil ürünlerine daha fazla yöneldiğini belirten Carlo Rogora, yatırım trendini ise şöyle dile getirdi; “Hükümetlerin makine ve tesis modernizasyonu, yenilenmesi için tutarlı finansman programları başlattığı ülkelerdeki dokumacılar, pazar trendlerine ve gereksinimlerine daha hızlı ve daha iyi cevap verecek şekilde yatırım yapabilir ve ekipmanlarını yükseltebilir.

ITEMA R&D’ye Ağırlık Veriyor

Rogora, Italya Bergamo merkezli Itema’nın müşterilerinin dokuma deneyimlerini daha da arttırmak için sürekli yatırım yaptığını ifade ederek, iki AR-GE departmanına sahip tek dokuma makineleri tedarikçisi olduklarının altını çizdi. Rogora; “Bu AR-GE merkezlerinden birisi mevcut makinelerin geliştirilmesine odaklanıyor. ItemaLab isimli diğer AR-GE merkezimiz ise tümüyle yeni fikirlere, çığır açıcı dokuma yeniliklerini geliştirmeye odaklanıyor. Mühendislerimiz günlük aktivite olarak mevcut ürünlerimiz üzerinde çalışırken; makine performansı, maliyet tasarrufu ve kullanıcı dostu noktaları baz alıyor” diye konuştu.

2017 yılında pazar çalışmalarında satışların yanı sıra satın almalara da odaklanan Itema, teknik kompozit ürünlerinin önemli tedarikçilerinden Lamiflex’in çoğunluk hissesini (%61) satın anlaşması imzaladı. Firma bu satın almanın yanı sıra geniş format baskı çözümleri tedarikçisi NoeCha’nın da azınlık anlaşmalarını devralmak için anlaşma imzaladı.

Bilol Mümessillik ve Alfredo Modiano Mümessillik tarafından Türkiye’de güçlü bir şekilde temsil edilen Itema, Türkiye pazarına özellikle son nesil rapier ve airjet makinelerini tedarik ediyor. Airjet dokuma makinesi A9500 ve rapier dokuma makinesi R9500, Türk kumaş üreticilerine esnek, verimli ve geniş ürün gamı ile çalışma fırsatı sağlıyor.