ITMF : Küresel İplik ve Kumaş Üretimi Arttı

ITMF : Küresel iplik ve kumaş üretimi 2. çeyrekte arttı
ITMF : Küresel iplik ve kumaş Üretimi 2. çeyrekte arttı

ITMF küresel iplik ve kumaş üretiminin 3. çeyrekte istikrarlı bir seyir izlendiğini ve 4. çeyrekte artması beklendiğini açıkladı.

Uluslararası Tekstil Üreticileri Federasyonu ITMF verilerine göre, 2017 yılının ikinci çeyreğinde küresel iplik ve kumaş üretimi arttı. %11 oranında artan küresel iplik üretimi, bir önceki çeyreğe göre daha düşük bir büyüme oranı elde etti. Asya, Avrupa ve Brezilya’da iplik üretim artarken, ABD’de bir miktar gerileme görüldü.

İplik stoku ise bu dönemde %1 azaldı. 1. ve 2. çeyreklerdeki stoklardaki sabitlik, Brezilya’daki güçlü yükselişin (%11,5) ve Mısır’daki güçlü düşüşün (%12) bir sonucudur. Küresel iplik stokları bir önceki yıla göre aynı çeyrekte iyileşirken (%13) , iplik siparişleri 2. çeyrekte tüm bölgelerde düşüş yaşadı. Siparişler neredeyse %7 oranında geriledi.

Yılın 2. yarısında küresel kumaş üretimi %9 oranında artış yakaladı. Asya, Afrika ve Brezilya’da kumaş üretimi artarken, ABD ve Avrupa’da aynı kaldı. Küresel çapta kumaş stokları %3,3 ile, hafif bir artış elde etti. Kumaş stokları henüz 2016 yılının 2. çeyrek seviyesine gelmedi, %5’lik bir gerileme söz konusu.

ITMF’ye göre kumaş siparişleri arttı

Küresel kumaş siparişlerindeki %9’luk artışta Brezilya (%13) ve Mısır (%16) etkili oldu. Asya ve Avrupa kumaş siparişleri 2. çeyrekte stabil bir seyir izlerken, Brezilya ve Afrika’da artış oldu.  Geçen yılın aynı dönemi ile karşılaştırıldığında ise, %21 gibi güçlü bir düşüş gözlemleniyor. Geçen yıla göre bu yılın ikinci çeyreğinde, Asya ve Brezilya’da kumaş siparişleri önemli ölçüde azalırken, Avrupa ve Afrika’da bir miktar artış elde edildi.

ITMF’nin verilerine göre, 2017’nin 3. çeyreği için hem iplik hem de kumaş üretiminde istikrarlı bir trend tahmin ediliyor. Yılın son çeyreğinde ise iplik ve kumaş üretiminde artış sinyalleri küresel çapta görülüyor.