İstanbul Boyahanesi Monforts Çözümlerine Güveniyor

Konfeksiyon sektörüne sürdürülebilirlik rol modeli İsveç

Türk hazırgiyim ve konfeksiyon sektörü Covid-19 pandemisi döneminde ihracat pazarlarında yaşadığı kayıpları telefi etmek için yollar arıyor. Bu süreçte...

Türk halı ihracatı pandemi şokunu hızla atlatıyor

Tekstil ve hazırgiyim sektörünün coronavirüs salgını nedeniyle yaşadığı ihracat kaybı sıklıkla gündeme geliyor. Peki halı sektöründe durum nasıl? Sektörün...

Satışları düşen Inditex Group ilk kez zarar açıkladı

İspanyol perakende ve moda devi Inditex Group, tarihinde ilk kez zarar açıkladı.  1 Şubat – 30 Nisan arasını kapsayan...
Emre Yoleri
Emre Yolerihttps://www.textilegence.com
Belçika’da College St.Vincent’da lise eğitimini tamamlayan Yoleri, Türkiye’ye dönerek Gazi Üniversitesi Çalışma Ekonomisi ve Endüstriyel İlişkiler Bölümünde üniversite eğitim almaya başlamıştır. Bu bölümü yarıda bırakarak Eskişehir Anadolu Üniversitesi İşletme Fakültesini tamamlamıştır. Bahçeşehir Üniversitesi’nde İşletme Yüksek Lisans’ına devam etmektedir. 2005 yılında çalışma hayatına atılan Yoleri, kamu ve özel sektörde müşteri ilişkileri, strateji planlama ve raporlama alanlarında yöneticilik yapmış, proje bazlı çalışmalar yürütmüştür. 2015 yılından bu yana NEFA PR yayıncılıkta uluslararası ilişkiler, proje geliştirme, organizasyon ve yazı işleri alanlarında görev almaktadır.

İstanbul Boyahanesi Monforts Çözümlerine Güveniyor
İstanbul Boyahanesi Monforts Çözümlerine Güveniyor

İstanbul Boyahanesi, Monforts’un Thermex Econtrol sürekli boyama hattı ile üretim prosesinde hem kaliteyi hem de verimliliği arttırdı.

İstanbul Boyahanesi, yeni Monforts teknolojisine yapılan yatırımlarla 2019 yılında dokuma ürünlerin boyama ve terbiye işlemlerinde kapasitesini aylık 2,5 milyon metrekareye çıkarmayı planlıyor. Şirket aynı zamanda, tüm işlemlerin toplantı odasındaki akıllı telefon veya TV ile sanal olarak kontrol edilmesini sağlayan kendi tescilli yazılımına sahip Türkiye’deki tek boyahanedir.

Özel uygulama tabanlı bu program, yazılım mühendisliği konusunda geçmişi olan kurucu ortak ve müdür Kemal Taşkın tarafından geliştirildi. Bu program tüm makine parametreleri ve operatör aktivitesi hakkında gerçek zamanlı bilgi sağlıyor. Taşkın; “Şimdi onu daha da geliştiriyorum ve yakın gelecekte her bir parti seviyemizde doğru finansal tahminler de sağlayabilecek” dedi.

Bu geliştirme, Monforts’un Endüstri 4.0 ve otomasyon alanında, en yeni Qualitex 800 kontrol sistemi ve Monforts teknolojilerinin akıllı telefonlar ve tablet cihazlarla uzaktan görselleştirilmesi için Web-UI uygulaması gibi gerçekleştirdiği gelişmelerle çok yönü bulunuyor.

İstanbul Boyahanesi için Thermex Econtrol

Tekirdağ / Çerkezköy’ün önemli tekstil merkezlerinden biri olan İstanbul Boyahanesi, daha önce mevcut olan eski bir boyahanenin tesisinde yakın bir zamanda, 2017 yılında kuruldu. Türkiye’nin önde gelen iki tekstil toptancısının ortak bir girişimidir; günlük kumaşlar konusunda uzmanlaşmış olan Yılmaz Kumaşçılık ve dış giyim, gömleklik ve hazırgiyim tekstiller alanında Erika Kumaşçılık.

Kuruluşundan hemen sonra, yeni şirketin ilk hamlesi, yeni bir Monforts Thermex Econtrol sürekli boya hattı siparişi etmek oldu. Kemal Taşkın; “Tesiste bize kalan 23 yaşındaki Monforts Montex ramını da içeren mevcut ekipman, sadece 300gsm ve üzeri ağırlıklara sahip ağır kumaş üretimi için uygundu” dedi. Taşkın sözlerini şöyle sürdürdü; “Yeni Thermex, 80gsm’lik kumaş ağırlıklarına inmemize imkan veriyor. Elimizdeki eski fular boyama sistemi de çok zaman alıyor. Thermex, ağır kumaşlar için işlem sürelerini önemli ölçüde kısaltmamızı sağladı, aynı zamanda ürün sunumumuzu önemli ölçüde genişletti. Bu çok yönlü bir ürün yelpazesidir, örneğin sonuçları anında görmemize ve reaktif ve dispers boyama arasın kolayca hareket etmemize olanak tanıyor.”

Tasarruf

İstanbul Boyahanesi Monforts Çözümlerine Güveniyor
İstanbul Boyahanesi Monforts Çözümlerine Güveniyor

Fabrika Müdürü Hakan Kaplan ise; “Elbette, kimyasallar ve enerji kullanımı açısından bir karşılaştırma yok, Thermex ile önemli seviyede tasarruf elde ediliyor. Aynı zamanda daha uzun kumaş topları (partileri) yapmamıza imkan tanıyor” dedi.

Thermex Econtrol serisi 1.8 metre çalışma genişliğine sahiptir ve seçilmiş reaktif ve dispers boyarmaddelerle pamuklu ve polyester kumaşların tek banyoda sürekli boyanmasına olanak sağlıyor. Thermex Econtrol ayrıca pamuk-polyester karışımlarında redüktif ara temizlik olmaksızın işleyerek, buharlama makinesi ihtiyacını ortadan kaldırıyor.

Makine ile, gelişmiş yıkama ve kaynatma haslığı için indanthten vat boyalarının kullanımı ve son derece geniş bir renk efekt yelpazesi elde etmek için reaktif boyalı pamuklu kumaşlarda aşırı boyama gibi diğer işlemler de gerçekleştiriliyor.

Bu seri, Monforts’un boyama ve terbiye teknolojisinin Türkiye genelinde sorumluluğunu üstlenmek üzere, Şubat 2016’da kurulan İstanbul merkezli Monforts’un partneri Neotek Tekstil tarafından, mevcut fabrika içinde çok dar bir alana kuruldu ve devreye alındı. Neotek, kuruluşundan bu yana geçen kısa sürede, ülke genelinde 50’den fazla Monforts ürününü kurdu ve çalıştırdı.

Sürekli Kalite

Neotek’in kurucusu Ahmet Kılıç; “Monforts Montex ramı elbette, anahtar ürünümüz ve avantajları çok iyi bilinmektedir” dedi. Kılıç sözlerini şöyle sürdürdü; “Enerji tasarrufu, para tasarrufu ve sağlamlığı ile sunan Monforts ramları; ayrıca daha az yedek parça ve daha az bakım gerektirir, her durumda her zaman uzaktan yardım sağlanır.”

Kılıç; “Monforts makinelerinde bulunan bileşenlerin tümü en iyisidir ve Türkiye’deki şirketlerin çoğunluğu ya zaten onlarla deneyime sahiptir ve markaya güveniyorlar; ya da Monforts teknolojisini doğal bir seçim haline getiren rakiplerini belirlediği ölçütleri görüyorlar” diye kaydetti.

Kemal Taşkın ise sözlerini şöyle bitirdi; “Monforts ve Neotek’ten bugüne kadar aldığımız hizmetten çok memnunuz ve işimizi genişlettikçe teknolojilerinin ilerleyişine güvenmeye devam edeceğiz.”

Güncel Haberler

Türk tekstil makinecileri pandemiyi ihracatla aşıyor

Türk makine sektörü son yıllarda ihracat pazarlarında hızlı bir büyüme gösterdi. Özellikle Asya ve Ortadoğu pazarlarına gerçekleştirilen ihracata artık...

Tekstil ihracatı pandemiye rağmen artış yönünde ilerliyor

Tekstil ihracatı pandemiye rağmen artış yönünde ilerliyor. Türk tekstil ve hammaddeleri sektörü Covid-19 pandemisinin şok edici etkisini 2020 yılının...

Türk pamuğu nasıl kurtulur? İşte 10 maddede çözüm önerisi

Türkiye yaklaşık 28 milyar dolarlık ihracat yapan ve 1 milyonu aşkın istihdam sağlayan tekstil ve hazır giyim sektörlerinin geleneksel...

Cematex yeni başkanını zorluklar ve fırsatlar bekliyor

Avrupalı tekstil makinecilerinin çatı örgütü Cematex yeni başkanını selamlıyor. Avrupa Tekstil Makineleri Üreticileri Komitesi’nin (Cematex) 12 Haziran tarihinde yaptığı...
error: Lokasyonunuz kaydedildi. İçerik kopyalanamaz. You location is saved. Content can\'t be copied