.
Ana Sayfa » Teknik Tekstiller » Sasa’nın siparişleri salgın nedeniyle %20 arttı

Sasa’nın siparişleri salgın nedeniyle %20 arttı

Türkiye’nin en büyük polyester üreticisi SASA, coronavirüs salgını nedeniyle siparişlerinde %20 artış elde etti.

Fatih Cengiarslanhttps://www.textilegence.com
Fatih Cengiarslan; Akademik İngilizce eğitimini Batı Avustralya Üniversitesi’nde tamamladıktan sonra Türkiye’ye dönerek İstanbul Aydın Üniversitesi’nde İnternet Gazeteciliği ve Yayıncılık bölümünü bitirip, Litvanya – Kaunas Teknoloji Üniversitesi’nde interaktif media üzerine 8 aylık eğitim aldı. Daha sonra Eskişehir Anadolu Üniversitesi girerek İşletme Fakültesini başarıyla tamamladı. CNNTURK’ kanalında stajını tamamladıktan sonra Referans Gazetesi’nde çalışmaya başladı. 2 yıl sonra Textilegence markasıyla tekstil endüstrisine yönelik kendi medyasını kurdu. Şu anda Textilegence.com, Printing3D ve NEFA PR Ajansı’nın 6 yıldır yönetimini yapmaktadır.

Türkiye’nin en büyük polyester üreticisi SASA, coronavirüs salgını nedeniyle siparişlerinde %20 artış elde etti. Adana merkezli firma yılda 700 bin ton polyester üretiyor ve bu üretimin yaklaşık %60’ı sağlık, hijyen ve ambalaj malzemeleri teknik tekstiller üreticilerine tedarik ediliyor.

SASA Genel Müdürü İrfan Başkır Anadolu Ajansı’na yaptığı açıklamada, 2019’un planladıkları yatırımların yavaş yavaş devreye girdiği bir başlangıç yılı olduğunu dile getirdi. Erdemoğlu Holding bünyesindeki SASA’nın ciddi bir yatırım hamlesini hayata geçirdiğini belirten Başkır, polyester elyaf tesisinin devreye alınmasıyla birlikte polyester üretim kapasitesinin yıllık 350 bin tondan 700 bin tona çıktığını hatırlattı. 250 milyon dolarlık elyaf tesisi yatırımı yapıldığını belirten Başkır; “Bu yıl mayıs ayında ikinci faz, haziran ayında da üçüncü faz yatırımlarıyla kapasitemiz 1,4 milyon ton seviyesine ulaşacak” dedi.

Sasa’nın siparişleri salgın nedeniyle %20 arttı

Fibersort ile tekstil atıkları tekrar hayata dönüyor

Hollanda merkezli Fibersort konsorsiyumu, tüketiciler tarafından elden çıkarılmış tekstil ürünlerinin geri dönüşümünde devrim yaratan ileri teknoloji otomatik ayrıştırma çözümü Fibersort makinesini tekstil sektörüne tanıttı.  Uzun bir çalışma süreci sonunda elde edilen bu teknoloji, tekstil atıklarının geri dönüştürülmesinde yeni fırsat kapıları açıyor.

Modada hızlanan tüketim ve bertaraf uygulamaları, pazara giren tekstil ürünlerinin kullanım sürelerinin sonuna hızlıca ulaşmasına neden oluyor. Sadece Kuzey Batı Avrupa’da, her yıl yaklaşık 4.700 kilo ton  tüketim sonrası tekstil atığı ortaya çıkıyor, ki bu küresel tekstil atığı dağının küçük bir kısmını oluşturuyor. Ortalama olarak, bu tekstillerin sadece % 30’u ayrı olarak toplanıyor, geri kalanı evsel atıkların arasında kayboluyor. En iyi senaryoda, bu tekstiller hem yerel hem de uluslararası olarak ikinci el pazarında satılmaktadır. Geri kalan tekstiller ise, ikinci el pazarına uygun olmamaları veya ikinci el giysilerin şu anda karşı karşıya oldukları pazar doygunluğu nedeniyle yeniden giyilemez tekstiller olarak kabul edilir. Bu tekstillerin neredeyse tamamı şu anda bileşenlerine ayrıştırılarak geri dönüştürülmüş, yakılmış veya Çöp toplama alanlarına atılmıştır. Bununla birlikte, toplanan tekstillerin % 24’ü yeni tekstillere geri dönüştürülme potansiyeline sahip olmasına karşın bu yapılmıyor. Bu tekstiller yılda 486 kilo tonu temsil ediyor, bu da 50 Eyfel kulesinin ağırlığına eşdeğerdir.

Fibersort ile tekstil atıkları tekrar hayata dönüyor

Teknik tekstiller haberleri: aydınlatılmış giysiler için iki uzman isim birlikte çalıştı

Dünyanın önde gelen endüstriyel iplik şirketi Coats ve küresel aydınlatma uzmanı Osram, insanların güvenliğini ve görünürlüğünü arttırmaya yardımcı olmak için işbirliği yaparak Coats Signal Active Illumination’u (Aktif Aydınlatmalı Sinyal) başlattı.

Coats Signal Active Illumination, giysiler ve aksesuarlarda kullanılmak üzere tasarlanmış son teknoloji ürünü yıkınabilir, hafif ve kişiselleştirilebilir LED ışık sistemidir. Görüş mesafesi, geri yansıtıcı ürünlerin elde edebileceğinden üç kat daha fazladır.

Coats Signal Active Illumination, enerjilerini bir kredi kartı büyüklüğündeki bir USB güç kaynağından alan esnek ışık kılavuzlarından yapıldı. Güç, bir iş vardiyasının uzunluğu olan sekiz saate kadar çalışır. Bu nedenle özellikle iş giysilerinin bir parçası olarak giyenler için yararlıdır. LED ışık sistemi dahil olmak üzere giysinin makine yıkama ve kurutma işlemlerinden geçmesini sağlamak için güç bankası kolayca çıkarılabilir ve çıkarılabilir.

Aydınlatılmış giysiler için iki uzman isim birlikte çalıştı

Teknik tekstiller haberleri: Oerlikon Nonwoven’da her uygulama için çözüm var

Oerlikon Nonwoven, 31 Mart 3 Nisan 2020 tarihleri arasında İsviçre’nin Cenevre kentinde 6. Defa düzenlenecek olan nonwoven (dokusuz yüzeyler / kumaşlar) fuarı INDEX 2020’ye katılacak. Nonwoven pazarı ve müşteri odaklı hijyen, medikal ve diğer teknik uygulamalara yönelik çözümlerini sergileyecek olan firma, kalite ve optimum üretim prosesine odaklanacak. Neumünster merkezli Oerlikon Nonwoven geliştirdiği teknolojilerle ürün ve proses uzmanlığını gözler önüne serecek.

Oerlikon Nonwoven, spunbond (eriyikten çekim) teknolojisi alanında çok geniş bir ürün ve hizmet yelpazesine sahip. Polyester veya polipropilenden jeotekstil üretme prosesi optimize edildi. Bunun en önemli özelliği kaliteli nonwoven üretiminde yüksek üretim kapasitesi ve verimi ile düşük enerji tüketimi sağlamasıdır.

Hijyen alanındaki nonwovenların üretimi için Oerlikon Nonwoven, QSR (Quality Sized Right – Doğru Ölçeklendirilmiş Kalite) sistemlerini sunuyor. Çinli makine mühendisi ortağının nonwoven oluşturmadaki avantajları komple bir çözüme entegre edildi. Nonwoven üreticileri cazip fiyatlar ve oldukça düşük yatırımlarla rekabetçi çözümler elde etme avantajına sahip oluyor.

Oerlikon Nonwoven’da her uygulama için çözüm var

Kordsa, KraTos ile World of Concrete Fuarı’nda

Sabancı Holding iştiraklerinden Kordsa, 4-7 Şubat tarihleri arasında Las Vegas’ta 60.000 ziyaretçi ve yaklaşık 1500 şirket katılımı ile gerçekleşen Uluslararası Beton Fuarı World of Concrete (WOC) 2020’ye katıldı. Lastik ve inşaat güçlendirme ile kompozit teknolojileri pazarlarının global oyuncusu Kordsa, beton güçlendirme uygulamalarında kullanılan yenilikçi sentetik fiber donatıları Kordsa KraTos Macro ve KraTos Micro’nun özellikleri ve bu konudaki yetkinlikleriyle fuar katılımcıları tarafından büyük ilgi gördü.

Kolay ve hızlı uygulama imkanı sunan KraTos Macro ve KraTos Micro, betonda homojen bir şekilde karışarak maksimum performans sağlıyor. Yüksek kalitesi ve korozyona dayanıklı yapısı sayesinde uzun ömürlü oluşuyla farklılaşan bu iki ürün, çelik donatılara göre daha düşük karbon emisyonu salgılayan sürdürülebilir, çevre dostu çözümlerdir. Uluslararası fiber donatı pazarında ilk Türk ürün olan KraTos, altyapı ve üstyapı projeleri için tercih ediliyor. Kratos, endüstriyel zemin betonlarından şap betonlarına, yüksek özellikli ray altı betonlarından pist ve liman betonlarına, püskürtme betonlardan tünel kaplamalarına ve prekast yapı elemanlarına kadar inşaat sektöründe birçok alanda kullanılabiliyor.

Kordsa, KraTos ile World of Concrete Fuarı’nda

Teknik tekstiller haberleri: Aramid tekstiller ile koruma artıyor ağırlık azalıyor

Aramid elyaf iplikleri artık teknik uygulamalarda yaygın bir kullanıma sahip. Kompozitlerde, örneğin sert balistik sistemlerde; hafif nakliye konteynerlerinde ve lamine edilmiş, yüksek performanslı yelkenlerde kullanıldığı gibi; aynı zamanda genellikle dokuma olan koruyucu giysilerde, aramid tekstiller kullanılıyor. Ayrıca kullanılan cam ve karbon elyaflarla karşılaştırıldığında; aramid ipliklerin spesifik özellikleri onlara çok çeşitli uygulamalarda kullanılabilecek avantajlar sağlar, ancak bunların bir bedeli vardır.

Aramid elyafı özellikle, olağanüstü bir darbe direncine ve enerji emme kapasitesine sahiptir. Karbon veya camdan yapılan versiyonlardan farklı olarak, aramid elyaflar, işleme sırasında oluşan filament aşınmasından neredeyse zarar görmez. Şu anda KARL MAYER’in COP MAX 5 çok eksenli çözgülü örme makinesinde; daha önce hiç elde edilmemiş bir homojenlik derecesine sahip kıvrımsız kumaşlar üretmek için işlenebilirler. Özellikle yeni ve daha hafif, yumuşak balistik sistemlerde yüksek düzeyde kuvvet emilimi gerektiren uygulamalarda kullanılmak üzere; ince, hafif, kanalsız güçlendirme yapıları üretiliyor.

Aramid tekstiller ile koruma artıyor ağırlık azalıyor

Teknik Tekstiller Haberleri

Truetzschler ve Voith yeniliklerini INDEX 2021’de sergiledi

Truetzschler Nonwovens, Truetzschler Card Clothing ve Voith, 19-22 Ekim tarihleri ​​arasında düzenlenen INDEX’te; mendil, hijyen veya tıbbi tekstiller için...

Özel Haberler